Bărbosul Harden, meci perfect în NBA. Din 1977 nu s-a mai întâmplat așa ceva!!!

De Cătălin Oprișan
Publicat: 2.03.2021, 11:46

Profimediaimages

După ce a evoluat la Oklahoma și Houston Rockets, Harden a trecut la Nets

James Harden, vedeta celor de la Brooklyn Nets, a atins, în partida cu San Antonio Spurs, câștigată în prelungiri, o performanță ce data în NBA din 1977: în afara faptului că a bifat la șaptelea ”triple-double” al sezonului, cu 30 de puncte, 15 pase decisive și 14 recuperări, ”La Barca” a terminat jocul fără a pierde nicio minge!!! La finalul timpului regulamentar, scorul a fost 108-108, cei de la Nets impunânu-se, finalmente, cu 124-113.

Kyrie Irving a fost alt jucător decisiv, cu 27 de puncte, în timp ce a treia mare vedetă a lotului, Kevin Durant, a ratat, din cauza unei accidentări la cot, al optulea meci consecutiv.

Nets aveau un avantaj confortabil cu 2:12 înainte de final, 108-98, dar cei de la San Antonio au marcat 10 puncte consecutive și s-a intrat în prelungiri. Brooklyn a punctat de mai multe ori, reușind cea de-a noua victorie din ultimele 10 partide. Mai mult, a fost primul succes la San Antonio, după… 17 înfrângeri consecutive, ultima victorie înregistrându-se pe 22 ianuarie 2002!!!

26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!
26
21:49
FCSB – Farul LIVE TEXT (sâmbătă, 20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea!
26
21:45
Dinamo – FC Voluntari 1-1. „Câinii” rămân pe loc de retrogradare! Cum arată acum clasamentul în play-out
26
21:18
FotoAnunţul despre starea lui Adrian Mititelu Jr, la 5 zile după ce „Spaima litoralului” l-a găsit inconştient şi i-a salvat viaţa!
26
21:13
Rafael Nadal a dezvăluit de ce nu ia în calcul să se retragă. Ce îl mai motivează, la 37 de ani: „Să-i ofer o amintire!”
26
20:38
Jaqueline Cristian, calificare de senzaţie în turul 3 de la Madrid! Victorie în set decisiv cu Barbora Krejcikova

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială