CSM Bucureşti, victorie de senzaţie cu Odense! Cristina Neagu a făcut legea pe teren. „Tigroaicele” s-au apropiat şi mai mult de „sferturi”

De Viviana Moraru
Publicat: 14.01.2023, 20:46

Cristina Neagu, în timpul unui meci pentru CSM Bucureşti

Cristina Neagu a avut parte de o surpriză în timpul meciului CSM Bucureşti - Brest

Cristina Neagu, în timpul unui meci pentru CSM Bucureşti/ Profimedia

CSM Bucureşti a reuşit o victorie entuziasmantă cu Odense, în etapa a 11-a din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. „Tigroaicele” au făcut legea pe teren şi s-au impus fără emoţii, cu scorul uluitor de 40-31. Cristina Neagu a dat recital.

CSM Bucureşti s-a apropiat tot mai mult de sferturile Ligii Campionilor, după victoria din ultima rundă.

CSM Bucureşti, victorie de senzaţie cu Odense

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Cristina Neagu 10 goluri, Pintea 6, Omoregie 6, iar de la Odense s-a remarcat Aardahl, cu 8 reuşite.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti continuă să fie lider în grupa A, cu nouă victorii, o remiză şi o înfrângere, pentru un total de 19 puncte.

În etapa a XI-a s-au mai jucat partidele dintre Banik Most – Brest 30-46, FTC Budapesta – Krim Ljubljana 37-26 şi Vipers – SG BBM Bietigheim 34-32.

Următorul meci pentru CSM Bucureşti va fi în 22 ianuarie, în deplasare, cu SG BBM Bitigheim.

În primele dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 30-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 cu SG BBM Bietigheim, 31-27 cu Odense Handold, 40-25 şi 35-26 cu DHK Banik Most, 29-35 şi 27-24 cu Vipers, 30-24 şi 33-29 cu FTC Budapesta.

Liderul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a început stagiunea în Liga Campionilor, de pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După 11 etape, Neagu a adunat 995 goluri.

În grupa B din Liga Campionilor joacă şi campioana Rapid Bucureşti.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie. Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand, anunţă news.ro.

CSM Bucureşti a dat lovitura! Vicecampioana europeană Trine Ostergaard va juca lângă Cristina Neagu

CSM Bucureşti a dat lovitura şi a reuşit un transfer stelar. Trine Ostergaard a fost convinsă să vină în capitala României şi să semneze cu „tigroaicele”.

„Sunt foarte fericită şi mândră că voi face parte din echipa CSM Bucureşti! Este un club mare, cu foarte mari ambiţii şi jucătoare fantastice. Îmi doresc să obţinem cât mai multe performanţe împreună, abia aştept să întâlnesc echipa, dar mai ales fanii! Hai, CSM!„, a declarat sportiva.

O prezenţă obişnuită în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, Trine Ostegaard, care evoluează pe postul de extremă dreapta, are 308 de goluri marcate pentru naţionala Danemarcei, cu care este vicecampioană europeană la competiţia din luna noiembrie a anului trecut din Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, dar şi medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale din 2021 şi 2013.

Trine Ostegaard vine la CSM Bucureşti de la campioana Germaniei, SG BBM Bietigheim, pentru care a evoluat din 2020. Extrema dreaptă a mai făcut parte din echipa daneză, Odense Handbold (2017-2022), prima echipă de senioare în cariera ei fiind la FCM Handbold (2008-2017). Are în palmares, trei campionate în Danemarca (2011, 2013, 2015), trei cupe ale Danemarcei (2012, 2014, 2020) şi titlul în Bundesliga în 2022.

Pe plan individual a fost desemnată, în anul 2015, cea mai bună extremă dreapta din liga daneză, anunţă news.ro.

8:22 Dan Petrescu are un contract record la CFR Cluj! Anunţul făcut de Neluţu Varga: „Nu se compară nimeni cu el” 8:14 John Higgins, uriaş la Campionatul Mondial de snooker! E în sferturi după o revenire memorabilă în decisiv. Tabloul complet 7:37 VIDEOBogdan Lobonţ, lăsat cu mâna întinsă de Cristi Săpunaru. Moment ruşinos pentru antrenor, după Rapid – Craiova 1-2 0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:33
Românul care l-a surclasat pe Ion Ţiriac în topul miliardarilor. Anunţul făcut direct de americani
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante