Dinamo – Kiel 28-41. “Dulăii”, învinși categoric în turul play-off-ului pentru sferturile Ligii Campionilor

De Viviana Moraru
Publicat: 22.03.2023, 21:28

Dinamo - Kiel 28-41

Dinamo, învinsă fără drept de apel de Kiel

Dinamo, învinsă fără drept de apel de Kiel / Hepta

Dinamo – Kiel 28-41. “Dulăii” au fost învinși categoric în turul play-off-ului pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Trupa lui Xavi Pascual a avut o seară complicată în Sala Polivalentă. Susținută de 5.000 de fani din tribune, Dinamo n-a putut face față echipei cu 4 trofee ale Ligii Campionilor în palmares. La pauză, tabela indica scorul de 19-11 în favoarea germanilor.

Kiel a continuat să domine partida și în repriza a doua. Nemții au depășit pragul de 40 de goluri înscrise în meciul de la București. În final, cei de la Kiel s-au impus la o diferență uriașă, de 13 goluri, iar misiunea dinamoviștilor în contextul calificării se anunță aproape imposibilă. Returul se va disputa peste o săptămână, în Germania.

FINAL: Dinamo – Kiel 28-41. Înfrângere dureroasă suferită de campioana României în turul play-off-ului pentru sferturile Ligii Campionilor. Manșa retur se va disputa pe 29 martie, de la ora 19:45.

Pauză: Dinamo – Kiel 11-19! Germanii s-au descurcat mult mai bine în prima repriză și au dominat ostilitățile. Este o diferență de 8 goluri după primele 30 de minute.

Min 1. A început meciul! Sala Polivalentă este arhiplină. 5.000 de dinamoviști vor să-și împingă favoriții către sferturile Ligii Campionilor

Dinamo va avea o misiune extrem de dificilă, deoarece va înfrunta o fostă câştigătoare de Liga Campionilor. Kiel a cucerit de patru ori marele trofeu, ultima dată în 2020, după o finală câştigată în faţa Barcelonei, la acea vreme catalanii fiind antrenaţi de actualul antrenor al „dulăilor”, Xavi Pascual.

Dinamo a încheiat pe cinci Grupa A de Liga Campionilor, cu 13 puncte, acumulate în 14 runde. De cealaltă parte, Kiel a încheiat pe patru Grupa B, cu 15 puncte, acumulate după acelaşi număr de meciuri ca al alb-roşilor.

Dacă va reuşi să treacă de Kiel, Dinamo va da în sferturi de un alt adversar „de foc”, PSG. Este de menţionat, totodată, că Dinamo şi Kiel nu s-au mai întâlnit până acum.

Returul întâlnirii dintre Dinamo şi Kiel este programat săptămâna viitoare, pe 29 martie.

În play-off-ul Ligii Campionilor, se mai dispută alte trei meciuri: Aalborg – GOG, Wisla Plock – Nantes şi Szeged – Telekom Veszprem.

Ce a spus Xavi Pascual, înaintea „dublei” cu Kiel

Dinamo visează la o calificare miraculoasă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin. „Dulăii” antrenați de Xavi Pascual vor avea o misiune infernală în fața echipei din Germania. De-a lungul timpului, Kiel a câștigat de 4 ori Liga Campionilor, iar nemții vor încerca să repede performanța și în actualul sezon.

Valentin Ghionea este optimist înaintea dublei „de foc” cu Kiel. Jucătorul de la Dinamo crede în șansele echipei sale.

„Am muncit un an întreg pentru ‘dubla’ asta. Suntem în cărți și avem șansele noastre!”, a spus Valentin Ghionea, înaintea meciului tur cu Kiel, de la București.

Xavi Pascual a fost mai reținut în privința șanselor de calificare. Antrenorul spaniol al clubului din „Ștefan cel Mare” este de părere că elevilor săi le va fi extrem de greu să-i învingă pe cei de la Kiel.

Tribunele din Sala Polivalentă vor fi pline la ora meciului de miercuri. 5.000 de fani dinamoviști vor juca rolul celui de-al 8-lea jucător și îi vor împinge de la spate pe handbaliștii lui Xavi Pascual.

„Dacă Kiel joacă la sută la sută, posibilitatea noastră de calificare e minimă. Jucăm cu 8 jucători, sigur. Dar jucăm cu Kiel și nu știu dacă e suficient nici cu 8 jucători”, a declarat Xavi Pascual, înainte de Dinamo – Kiel.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

23:23

Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 2. David Popovici şi Bernie Szocs intră in actiune. Programul complet

23:15

LIVE TEXTSepsi – Dinamo 1-0! Abdallah, șut în transversală. „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani

23:11

Eliza Samara, în turul 2, la proba de simplu de tenis de masă de la Jocurile Olimpice 2024

22:59

„Fum alb! Avem antrenor la națională” Basarab Panduru mai are o singură nedumerire, după negocierile purtate de Răzvan Burleanu

22:11

Cursa din Marele Premiu al Belgiei e LIVE VIDEO pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45). Charles Leclerc va pleca din pole-position

22:00

UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Performanțe obținute de tricolori la canotaj, tenis şi tenis de masă!

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil