Dinamo, performanță extraordinară! S-a calificat matematic în play-off-ul pentru sferturile Ligii Campionilor la handbal masculin

De Cosmin Olteanu
Publicat: 16.02.2023, 0:05

Dinamo handbal

Dinamo handbal / Hepta

Dinamo, performanță extraordinară! S-a calificat matematic în play-off-ul pentru sferturile Ligii Campionilor la handbal masculin. Formația alb-roșie a profitat de victoria danezilor de la GOG în fața polonezilor de la Wisla Plock cu scorul de 31-24.

În acest moment, Dinamo se află pe locul 5 din grupa A, cu 11 puncte obținute.

Dinamo s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, deși mai are de jucat trei partide din grupa A.

„Suntem în play-off-ul EHF Champions League! Munca echipei noastre din acest sezon este încununată cu o calificare ISTORICĂ!

Wisla Plock a pierdut în această seară la GOG, scor 31-24, și nu mai poate ajunge Dinamo indiferent ce se întâmplă în meciurile rămase.
Mai avem o miză, o clasare pe locurile 4-5! Ne mai trebuie cel puțin o victorie! Mâine seară avem meci de gală la Paris, cu PSG, însă pe 23 februarie jucăm în Sala Polivalentă cu GOG!

Haideți să facem sală plină, să ne bucurăm împreună de calificarea istorică! Trebuie să demonstrăm că merităm wild-card sezonul viitor!”, se arată în comunicatul emis de Dinamo pe pagina de Facebook.

Wisla Plock era singura formație care îi mai putea pune probleme lui Dinamo, în încercarea de a termina în primele șase echipe din grupa A. Pentru a face acest lucru, polonezii ar fi trebuit să aibă un parcurs perfect în ultimele trei meciuri, însă au fost învinși categoric de GOG.

„Va fi un meci foarte complicat pentru noi. Obiectivele noastre sunt trebuie să fie realiste. E o problemă dacă gândim că putem câștiga toate meciurile din Liga Campionilor, înseamnă că nu avem cunoștințe despre handbalul european. Nu e ușor să câștigi afară, e normal că pierdem meciuri, e normal când Porto câștigă acasă. Asta e normalitatea.

Eu cred că meciul cu PSG nu depinde de noi. Depinde de PSG. E o echipă mai bună decât noi, în proporție de 100%. Nu e de ajuns ca noi să jucăm la un nivel bun. Avem nevoie și ca ei să nu joace bine. Parisul e o echipă mare, are jucători incredibili. Aceasta e realitatea. Când joci cu PSG, Veszprem, Barcelona, e normal că e greu.

Dar mergem la Paris cu mentalitatea de a câștiga meciul. Dacă m-ar mulțumi un egal? Normal (n.r. gesticuelază)! Dar e un meci foarte complicat.

Fanii sunt foarte importanți pentru noi. Cu Porto, fanii au fost cu noi, e imporant lucrul acesta, chiar dacă au fost decepționați după meciul de acolo”, a spus Xavi Pascual, antrenorul lui Dinamo, despre meciul de joi cu PSG.

Programul lui Dinamo în finalul grupei A din Liga Campionilor

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

22:26 Fiorentina, din nou în finala Conference League! Italienii au trecut în semifinale de Club Brugge 21:56 Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor 21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției