Naţionala României a câştigat medalia de bronz la Campionatul European U19! Performanţă remarcabilă, după 16 ani de aşteptare!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 16.07.2023, 19:19

Handbalistele României U19 au triumfat în finala mică / Facebook Federaţia Română de Handbal

Naţionala de tineret a României a câştigat medalia de bronz la Campionatul European U19 şi a pus capăt unei perioade de „secetă” de 16 ani. Reprezentativa U19 a ţării noastre a triumfat, împotriva Portugaliei, în finala mică.

Naţionala de handbal feminin a României U19 a învins, duminică, reprezentativa Portugaliei, scor 39-32 (18-13), şi a încheiat Campionatul European de la Piteşti/Mioveni cu medalia de bronz. Pentru marele trofeu luptă Ungaria şi Danemarca.

Naţionala de tineret a României a câştigat medalia de bronz la Campionatul European U19

România şi-a trecut în cont bronzul european la 16 ani distanţă de la performanţa similară din 2007, cu victorie împotriva Suediei în finala mică şi cu Cristina Neagu a doua cea mai bună marcatoare a turneului (54 goluri), anunţă news.ro.

FETE DE BRONZ! România obține prima medalie la Europeanul de tineret din ultimii 16 ani, după o victorie superbă contra Portugaliei în finala mică de la Pitești, 39:32.

🫶 Mulțumim și multe, multe, multe felicitări fetelor!!!!„, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook a Federaţie de Handbal.

Tot duminică s-au jucat şi meciuri de clasament final, locurile 5-8, între Suedia – Franţa 29-25 (locurile 5-6) şi Elveţia – Muntenegru 37-32 (locurile 7-8).

Echipa României s-a calificat greu în grupele principale, după ce în grupa preliminară B a încheiat pe locul 2, în urma rezultatelor 41-33 cu Islanda, 30-36 cu Portugalia şi 35-30 cu Germania.

În primul meci din grupa I, tricolorele au dispus la scor de Suedia, cu 42-34, iar apoi a învins entuziasmant Elveţia, cu 41-36, obţinând calificarea în semifinale. În penultimul act, echipa tricoloră a pierdut cu Ungaria, scor 26-34.

România găzduieşte un Campionat European după 23 de ani. În 2000, la Bucureşti, naţionala tricoloră ocupa locul 4 la CE de senioare.

România, învinsă de Ungaria în semifinalele Campionatului European U19

România U19 a fost învinsă, vineri, de Ungaria U19, scor 26-34 (16-18), în semifinalele Campionatului European găzduit de Piteşti.

În debutul partidei cu Ungaria a fost ţinut un moment de reculegere în memoria antrenorului Ion Crăciun, decedat joi, la doar 67 de ani

E Alexandru Chipciu un transfer potrivit pentru FCSB?

20:07 „A fost uitată!” Reacţia presei internaţionale, după ce Simona Halep nu a primit wild-card la Roland Garros 19:39 Simona Halep nu va juca la Roland Garros! Francezii au anunţat lista cu wildcard-uri 19:21 Cum a fost poreclit Siyabonga Ngezana, după apariţia de senzaţie de la petrecerea de titlu a FCSB-ului: „S-a transformat!” 19:15 Fratele geamăn al lui Edgar Ie a răbunfit, după scandalul de la Dinamo: „Toată familia e supărată. Tata s-a simţit rău” 18:51 Dinamo a anunţat unde va juca barajul cu Csikszereda: „Pentru istorie!” Veste de ultim moment 18:37 „Nu primeam nicio şansă la început!” Dorinel Munteanu, anunţ categoric înainte de finala Cupei României 18:28 Vedeta de la FCSB care a primit „interzis” la un transfer! Gigi Becali a făcut anunţul: „Nu pleacă!” 17:53 Tottenham s-a decis în privinţa lui Radu Drăguşin! Ce se va întâmpla cu fundaşul român, dorit insistent de Napoli 17:34 UEFA, mesaj ferm înainte de EURO 2024: „Vrem arbitri cu o personalitate puternică”. Mesaj clar pentru jucători 17:22 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 14 mai Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu