Rapid Bucureşti, victorie clară cu Buducnost Podgorica la debutul în Liga Campionilor

Publicat: 8.09.2024, 18:39.

Rapid a fost eliminată din Liga Campionilor, după ce a pierdut la scor partida cu Esbjerg

Rapid, într-un meci din Liga Campionilor / Profimedia Images

Rapid Bucureşti, victorie clară cu Buducnost Podgorica la debutul în Liga Campionilor. Vicecampioana Rapid Bucureşti a debutat cu victorie în grupa B a Ligii Campionilor, duminică, pe teren propriu, cu formaţia Buducnost Podgorica, scor 32-27 (15-15).

Principalele marcatoare ale partidei au fost Janjusevic 8 goluri, Kassoma 5, Polamn 5, pentru Rapid, respectiv Pavicevic 7, Despotovic 6, Vukcevic 4, pentru Buducnost.

Echipa Buducnost a ajuns cu dificultate în capitală, ratând antrenamentul oficial, după întârzieri ale curselor aviatice pe rutele Podgorica – Istanbul – Bucureşti. Handbalistele au petrecut o zi întreagă în aeroportul din Istanbul până la următoarea cursă, iar bagajele jucătoarelor Ivana Godeč, Andrijana Popović şi Nikolina Marković au fost pierdute, scrie news.ro.

Revenind la prima etapă din grupa B, s-au mai jucat partidele dintre Gyor ETO – Team Esbjerg 28-26 şi Brest Bretagne Handball – Vipers 30-27, iar duminică mai este programată disputa dintre Odense – HB Ludwigsburg.

În etapa a II-a, Rapid Bucureşti va juca în deplasare cu Vipers, în 14 septembrie. În grupa A, duelul românesc din prima rundă a fost tranşat de Gloria Bistriţa în faţa campioanei CSM Bucureşti, scor 30-26.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).

Deţinătoarea trofeului este formaţia ungară Gyor ETO, care a câştigat în 2024 al şaselea trofeu.

• WTT Champions Macao 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 9 - 15 septembrie
  • Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului este în perioada 13 - 15 septembrie, live în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va obţine România cu Lituania, după victoria de senzaţie cu Kosovo?

23:12

EXCLUSIVCu Mircea Lucescu selecţioner, Răzvan Marin crede că visul suprem al românilor se poate îndeplini: „Trebuie să fim acolo!”

23:00

LIVE SCOREPortugalia – Scoţia şi Elveţia – Spania se joacă ACUM. Meciuri tari în Nations League. Cristiano Ronaldo a intrat la pauză

22:33

LIVE SCOREFinala masculină de la US Open 2024, Jannik Sinner – Taylor Fritz e ACUM. Italianul e la un set distanţă de titlu

22:30

România a câştigat 8 medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă de la Sarajevo

22:25

Se anunţă o nouă plecare de la Rapid! Nu mai are loc în echipă şi are două oferte din Liga 1

21:15

Atacantul de 5 milioane de euro va semna cu Rapid, deşi a fost prezentat de o altă echipă. Lovitura dată de Şumudică

1 FotoSuma uriaşă pe care o va primi Georgina Rodriguez, lunar, de la Cristiano Ronaldo, dacă se vor despărţi! Totul a fost dezvăluits 2 Foto„E păcat!” I-a fost alături un deceniu lui Bernadette Szocs şi a spus totul după marea dezamăgire din viaţa vedeteis 3 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! Sărbătoare la Monzas 4 VIDEOKosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivis 5 FotoLarisa Iordache este însărcinată! Primul mesaj al fostei gimnaste, care aşteaptă un copil cu Cristian Chiriţăs 6 FotoFosta gimnastă Anda Ivan a făcut anunţul mult aşteptat! Reacţia lui Andrei Ivan a apărut imediat: „Vă iubesc!”s

Zodii care au cel mai mare curaj pe data de 9 septembrie 2024. Nativii ce vor lăsa teama deoparte

Bucuria revine pentru trei zodii pe 9 septembrie 2024. E rândul lor să strălucească