România a câştigat „Trofeul Carpaţi 2022”, după o victorie fabuloasă cu Spania

Publicat: 1.10.2022, 22:10.

România a câştigat „Trofeul Carpaţi 2022, după o victorie fabuloasă cu Spania

Iulia Dumanska a avut o evoluţie stelară în partida cu Spania

Facebook Federaţia Română de Fotbal

România a câştigat „Trofeul Carpaţi 2022”, după o victorie fabuloasă cu Spania. România s-a impus cu 25-23, la capătul unui meci în care Iulia Dumanska şi Sorina Grozav au avut o evoluţie fabuloasă.

România are toate motivele să spere la o evoluţie foarte bună la Campionatul European din noiembrie. România a câştigat „Trofeul Carpaţi 2022”, la prima acţiune cu Florentin Pera selecţioner.

După egalul cu Austria (32-32) şi victoria cu Serbia (26-20), România a câştigat şi meciul decisiv cu Spania: 25-23. Iulia Dumanska a avut o evoluţie fabuloasă în prima repriză. Portăriţa de la Bistriţa a reuşit numai puţin de 9 parade, iar Spania a reuşit să marcheze doar 10 goluri în primele 30 de minute. La pauză, România a condus cu 11-10, în contextul în care Cristina Neagu a marcat doar o singură dată în prima repriză.

Finalul a fost dramatic. Dumanska a avut o intervenţie fabuloasă la scorul de 24-23, iar Sorina Grozav a înscris pe contraatac şi a adus victoria României la două goluri diferenţă.

Florentin Pera a fost ales selecţionerul naţionalei feminine de handbal

Florentin Pera a fost ales selecţionerul naţionalei feminine de handbal a României. Florentin Pera a obţinut 13 din cele 14 voturi. Singura abţinere a venit din partea antrenorului lui CSM Bucureşti, Adi Vasile.

Florentin Pera a fost propus pentru postul de selecţioner al naţionalei feminine de handbal de către conducerea FRH, prin antrenoarea Nicoleta Alexandrescu. Ultimul selecţioner al României a fost Adrian Vasile, care nu a mai continuat pe banca tehnică după ce a calificat echipa la Campionatul European de la finalul acestui an.

Florentin Pera a oferit primele declaraţii, după ce a câştigat alegerile de marţi. Acesta şi-a mărturisit noile obiective.

13:14 Răzvan Lucescu, cerut la Rapid în locul lui Bogdan Lobonţ: „L-aş alege şi în locul lui Mircea Lucescu!” 13:13 LIVE VIDEOUngaria – România se dispută ACUM, în AntenaPLAY. Al treilea meci al naţionalei la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1 12:27 VIDEOCremonese – Pisa 2-1 şi Lecco – Sampdoria (19:00), în AntenaPLAY! Spectacol în Serie B 12:14 Detalii savuroase despre Ionuţ Luţu! S-a înscris la cursurile de directori sportivi de la FRF: „Avem traduceri?” 12:12 Carlos Alcaraz visează să joace la dublu cu Rafael Nadal, la Jocurile Olimpice: „Dacă totul decurge bine, vom juca!” 11:58 Adrian Şut îl aşteaptă pe Gigi Becali la petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Ne-am bucura să fie alături de noi!” 10:50 Dan Şucu anunţă „revoluţia” la Rapid! Mesaj categoric despre situaţia lui Bogdan Lobonţ: „Noi nu ne spălăm rufele în public!” 10:30 Noutățile lunii mai în AntenaPLAY 10:07 Zeljko Kopic a răbufnit, înaintea duelurilor decisive pentru Dinamo: „Ei nu ar trebui să mai facă parte din club!” 9:57 Moment emoţionant la Madrid! Rafael Nadal şi-a luat adio de la turneu şi l-a menţionat pe Ion Ţiriac în discursul de rămas-bun Vezi toate știrile