Joan Chelimo Melly, mesaj emoţionant pentru România după ce a câştigat medalia de argint la Campionatul European de Atletism

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 9.06.2024, 16:23

Joan Chelimo Melly, mesaj emoţonant pentru România după ce a câştigat medalia de argint la Campionatul European de Atletism

Facebook Joan Chelimo Melly

Joan Chelimo Melly a transmis un mesaj emoţionant pentru România după ce a câştigat medalia de argint la Campionatul European de Atletism. Sportiva legitimată la Dinamo a obţinut medalia de argint în proba de semimaraton.

Joan Chelimo Melly a transmis un mesaj emoţionant pentru România şi pentru clubul la care este legitimată.

„Mulțumesc tuturor românilor care au crezut în mine! Mulțumesc echipei mele din țară, tuturor celor care cu răbdare și încredere m-au susținut, în primul rând clubului meu, Dinamo București, federației și Comitetului Olimpic. Este doar începutul! România, te iubesc!”, a spus Joan Chelimo Melly în mesajul transmis pe reţelele de socialializare.

Joan Chelimo Melly a încheiat cursa cu un timp de 1:08:55. Delviner Merngor, cealaltă reprezentantă a României, legitimată la CSA Steaua, a încheiat cursa pe locul 4.

Joan Chelimo Melly a obţinut prima medalie a României la Campionatul European de Atletism

Atleta Joan Chelimo Melly a obţinut, duminică, medalia de argint, în proba de semimaraton, la Campionatele de la Roma. Melly este calificată şi la Jocurile Olimpice de la Paris.

Chelimo Melly a încheiat cursa cu timpul de 1:08.55, cu care a obţinut medalia de argint. Pe podium au mai urcat Karoline Grovdal (Norvegia, 1:08.09) şi Calli Haugher-Thackery (Marea Britanie, 1:08.58), potrivit news.ro.

La rândul său, Meringor Delvine Relin a încheiat pe locul 4 (1:09.25, cea mai bună performanţă personală a sezonului), iar Mădălina Sîrbu a fost pe locul 65 (1:17.08).

De asemenea, în proba similară masculină, Nicolae Soare a încheiat pe locul 55 (1:08.31 ore).

Până în prezent, România mai are o clasare pe locul 7 la aruncarea greutăţii, prin Rareş Toader, respectiv un loc 28 la 20 km marş, prin Maria Diana Lătăreţu. În alte finale de la Roma, din delegaţia României s-au mai calificat până în prezent Diana Ion (triplusalt, 14.09 metri), Florentina Iuşco (triplusalt, 14.11 metri), Stela Rutto (3.000 metri obstacole, 9.30 minute).

În următoarele zile vor mai intra în concurs: Rotaru-Kottmann Alina (lungime), Ghelber Bianca Florentina (aruncarea ciocanului), Miklos Andrea (400 m), Iuşco Florentina şi Taloş Andreea (lungime), Uţă Ştefania (400 metri garduri), la feminin, respectiv Novac Alexandru Mihăiţă (suliţă), Grecu Răzvan Cristian şi Nicoară Răzvan (triplusalt), la masculin.

„Argint pentru Joan Chelimo Melly la semimaraton

În proba de semimaraton, desfășurată astăzi (9 iunie), la „Europenele” de la Roma, Joan Chelimo Melly (CS Dinamo, antrenor Carol Șanta) a trecut a doua linia de sosire, fiind cronometrată în 1h08:55. Pe prima treaptă a podiumului de premiere s-a urcat norvegianca Karolinee Grovdal (1h08:09, nou record al campionatelor). Celalată reprezentantă a noastră, Delviner Meringor (CSA Steaua, antrenor Valentin Anghel), a fost a patra (1h09:25 SB).

Felicitări!”, a scris Federaţia Română de Atletism pe contul de Facebook.

• Marele Premiu al Austriei e live în AntenaPLAY, în perioada 28-30 iunie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Ce rezultat obţine România cu Slovacia?

18:32

„Plecăm cu un singur gând!” Florinel Coman, mesaj de luptă înainte de Slovacia – România! Promisiune uriașă pentru fani

18:30

VIDEOSlovacia – România, LIVE TEXT, ora 19:00! „Tricolorii”, asalt spre calificarea în „optimile” EURO 2024 . Echipele de start

18:23

Dan Şucu a bătut palma cu un jucător al României de la EURO 2024! Fotbalistul care şi-a dat acordul să semneze cu Rapid

18:18

Ucraina – Belgia LIVE TEXT (19:00). Luptă strânsă pentru calificarea în optimile EURO 2024 în grupa României. Echipele de start

18:18

Ianis Hagi, reacţie imediată după ce a aflat că este titular cu Slovacia: „Vom sărbători la finalul meciului!”

18:12

„Nu mă așteptam!” Florin Răducioiu, uluit de echipa de start aleasă de Edi Iordănescu! Mesaj direct înainte de Slovacia – România

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3s 2 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcats 3 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 4 VIDEODavid Popovici a câştigat medalia de aur în „proba regină” a nataţiei, la Campionatele Europene de nataţie. Cursă colosalăs 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei, în direct pe Antena 1 şi live stream în AntenaPLAY! Spectacol la Barcelonas 6 VideoDavid Popovici şi ştafeta României, locul 5 în finala de 4×100 m liber de la Campionatele Europene de înot de la Belgrads

Cele mai indecise semne zodiacale. Ei sunt nativii care nu știu niciodată ce să facă

5 zodii ale căror relații depășesc obstacolele în iulie 2024. Nativii care pot ajunge la căsătorie