Octavian Morariu a fost ales în Comitetul Executiv al CIO. România are un membru după o pauză de 39 de ani

Publicat: 20.03.2025, 16:35.

Octavian Morariu a fost ales în Comitetul Executiv al CIO. România are un membru după o pauză de 39 de ani

Octavian Morariu a fost ales în Comitetul Executiv al CIO | Profimedia

Pentru prima dată după 1986, România are un nou membru în Comitetul Executiv Comitetului Internaţional Olimpic (CIO). Octavian Morariu, membru CIO pentru România din 2013, a fost ales cu 53 voturi pentru un mandat de 4 ani în boardul Comitetului Internaţional Olimpic.

Reclamă

Ultima prezenţă românească în Comitetul Executiv CIO este legată de Alexandru Şiperco.

Reclamă

Octavian Morariu a fost ales în Comitetul Executiv al CIO

Membru CIO pentru România între 1955 şi 1998, Şiperco a făcut parte din Comitetul Executiv CIO între 1979-1986, de pe poziţii diferite, membru ales şi apoi ca vicepreşedinte CIO, scrie news.ro.

„Sesiunea 144 CIO – Octavian Morariu ales în Comitetul Executiv CIO! Un reprezentant al României revine în boardul CIO după 39 de ani!

Pentru prima dată după 1986, România are un nou membru în Comitetul Executiv CIO. Octavian Morariu, membru CIO pentru România din 2013, a fost ales cu 53 voturi pentru un mandat de 4 ani în boardul Comitetului Internațional Olimpic.

Ultima prezență românească în Comitetul Executiv CIO este legată de Alexandru Șiperco. Membru CIO pentru România între 1955 și 1998, Șiperco a făcut parte din Comitetul Executiv CIO între 1979-1986, de pe poziții diferite, membru ales și apoi ca vicepreședinte CIO. Felicitări, Octavian Morariu!”, a anunţat Comitetul Olimpic Român.

Reclamă
Recomandări
  • WTT Champions Incheon 2025 e în direct în AntenaPLAY între 1 şi 6 aprilie
  • Vezi tot sezonul Formula 1 cu doar 5.99eur/lună în AntenaPLAY. Ofertă valabilă până pe 31 Martie.
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    23:55 30 mart.

    Gigi Becali şi-a făcut toate calculele pentru titlu, după victoria cu Dinamo. Unde se va face diferenţa: „Începe bătaia”

    23:52 30 mart.

    VideoDennis Politic s-a prăbuşit emoţional după ce s-a accidentat în Dinamo – FCSB 1-2

    23:39 30 mart.

    „Aveam mare nevoie de acest gol” Reacţia lui Baba Alhassan, după ce a fost eroul FCSB-ului în derby-ul cu Dinamo

    23:31 30 mart.

    Risto Radunovic a dat verdictul după Dinamo – FCSB 1-2: „E cea mai importantă victorie din acest sezon!” Ce a spus despre golul lui Alhassan

    23:29 30 mart.

    Zeljko Kopic, prima reacţie după ce Dinamo a ajuns la opt înfrângeri consecutive cu FCSB: „Nu e un complex. Ştiam că va fi dificil”

    23:21 30 mart.

    Dennis Politic, uluit după ce s-a accidentat în derby-ul cu FCSB: „Nu mai înţeleg nimic! E frustant”

    1 Mircea Lucescu a ameninţat cu demisia după San Marino – România 1-5: „Pot pleca în orice moment”s 2 FotoLionel Messi a fost atacat de fratele lui Jake Paul, iar bodyguard-ul starului argentinian vrea să intre în ring pentru el: „Trebuie să o facem!”s 3 Echipa gândită de Elias Charalambous la FCSB, pentru derby-ul cu Dinamo. Cine îi va înlocui pe Florin Tănase şi Adrian Şuts 4 Gică Hagi, gest uriaş în momentul în care Mircea Lucescu a început să vorbească! Toată sala a început să aplaudes 5 Revenire crucială la FCSB înaintea Derby de România! Jucătorul care s-a întors sub comanda lui Elias Charalambouss 6 Selecţionerul celor de San Marino, dezvăluire fabuloasă despre Mircea Lucescu: „Nu cred că îşi mai aminteşte de mine”s