„Graniţele dispar pentru suporteri” Prima reacţie din partea FRF după ce a devenit oficial că România intră în Schengen de la 1 ianuarie 2025!

Publicat: 12.12.2024, 12:02.

Zidul galben

Zidul galben format din fanii români, la un meci al naţionalei

Suporterii naţionalei, la un meci

Imediat după ce a Consiliul JAI a votat intrarea în Schengen a României şi cu frontierele terestre de la 1 ianuarie 2025, FRF a avut o primă reacţie, pe contul de Instagram al echipei naţionale.

Reclamă

Vestea este una care îi bucură pe toţi românii. Reprezentanţii contului de Instagram al echipei naţionale au remarcat că „drumul spre tribune va fi mai uşor ca niciodată” atunci când România va juca pe stadioanele europene.

Reclamă

Reacţia FRF după ce România a primit acceptul de a intra în Schengen cu frontierele terestre de la 1 ianuarie 2025!

De azi, e sigur! România intră în Schengen la 1 ianuarie! 🥳 Distanțele se micșorează, iar granițele dispar pentru suporterii tricolorilor.

Fie că vom juca la Munchen, Lisabona sau Milano, drumul către tribune va fi mai ușor ca niciodată! ✈🚗 Cu voi alături, oriunde am fi, suntem mai puternici și mai hotărâți să ducem România mai departe!”, a fost mesajul publicat pe contul de Instagram al echipei naţionale după decizia Consiliului JAI, în urma căreia România intră în Schengen şi cu frontierele terestre din prima zi a anului viitor.

Consiliul JAI a votat eliminarea controalelor la frontierele interne terestre cu şi între Bulgaria şi România începând cu 1 ianuarie 2025

Miniştrii de interne ai UE au adoptat decizia de a elimina controalele la frontierele interne terestre cu şi între Bulgaria şi România începând cu 1 ianuarie 2025.

ACORD! Miniştrii de Interne au adoptat decizia de a elimina controalele la graniţă pentru Bulgaria şi România de la 1 ianuarie 2025. O victorie mare pentru Bulgaria, pentru România şi pentru toată Europa”, a transmis pe X, după Consiliul JAI, Ungaria, ţară care deţine preşedinţia Consiliului UE în prezent.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că România este în Schengen cu drepturi depline. Şeful statului a subliniat că este o decizie aşteptată prea mult timp de către noi toţi. El a precizat că, în acest proces, ţara noastră a înfruntat obstacole, fiind „de mult timp pregătită tehnic” pentru aderarea completă la spaţiul de liberă circulaţie europeană.

Iohannis a spus că s-a implicat „personal” în „nenumărate discuţii” pe această temă. „Decizia de azi este o confirmare clară a unei realităţi – locul României este în spaţiul Schengen în baza performanţelor şi angajamentului nostru”, a declarat Klaus Iohannis.

Reclamă
Recomandări
  • Cele mai tari meciuri de tenis de masă de la Singapore Smash sunt live în AntenaPLAY, până pe 9 februarie
  • Cele mai tari meciuri din NBA şi NHL sunt LIVE în AntenaPLAY
  • Se va impune Florinel Coman la Cagliari?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    18:49

    LIVE TEXTCFR Cluj – FC Hermannstadt 1-0. Louis Munteanu a deschis scorul cu o execuţie superbă! Dan Petrescu, galben pentru proteste

    18:47

    Fază controversată în CFR Cluj – Hermannstadt! Dan Petrescu şi-a ieşit din minţi, după ce arbitrul nu a acordat penalty

    18:40

    Hansi Flick, înţepături la adresa rivalilor după plângerea depusă de Real Madrid: „Nu e stilul nostru. Nu apelăm la scuze”

    18:25

    „Te-ai gândit să te întorci la Sporting?” Cristiano Ronaldo nu a stat pe gânduri şi a dat răspunsul imediat

    17:49

    Marius Şumudică a făcut anunţul despre plecarea lui Clinton N’Jie: „Nu-i găsesc cipul! Slabe șanse să mai rămână”

    17:46

    Gică Hagi a avut un singur mesaj pentru Mircea Lucescu înaintea preliminariilor World Cup 2026! Cum a comentat accidentarea lui Radu Drăguşin

    1 FotoIubita lui Daniel Bîrligea radiază de fericire! Gestul cu care atacantul a cucerit-o total pe Antonias 2 FotoVecinul împotriva căruia David Popovici a cerut ordin de protecţie a rupt tăcerea. „Tatăl lui mi-a cerut să îmi trimit câinele la adăpost”s 3 EXCLUSIVŞedinţă încinsă la FCSB după declaraţiile lui Florin Tănase! Charalambous şi Pintilii nu au suportat comportamentul fotbalistuluis 4 Prima lovitură pentru Mirel Rădoi la Universitatea Craiova! Un jucător important vrea să plece din Bănies 5 FCSB are un nou patron. Gigi Becali a cedat toate acţiunile clubuluis 6 Cum a aflat fiul lui Dinu Gheorghe despre moartea tatălui său: „Locuim în acelaşi bloc”. Reacţie tulburătoares

    Zodia nefericită a lunii februarie 2025. Ea are cele mai multe probleme din cauza banilor

    Zodii care s-ar putea să aibă nevoie de bani până la finalul lunii februarie 2025. Nativii care au nevoie de sprijin financiar

    Citește și