Mihai Neşu (40 de ani) a făcut noi mărturii emoţionante, din scaunul cu rotile. Fostul fundaş al Stelei continuă recuperarea după ce a suferit un accident teribil, în urmă cu 12 ani, antrenamentele celor de la FC Utrecht. Medicii au reuşit să îi salveze viaţa, dar i-au pus un diagnostic teribil: ruptură de vertebră cervicală.
Din 2011, Mihai Neşu se luptă pentru a-şi reveni. Nu s-a mulţumit cu atât şi a venit şi în ajutorul celorlalţi români care au dizabilităţi neuromotorii. Construiește, în Oradea, Complexul de recuperare Sfântul Nectarie. A strâns, din donaţii, 3.8 milioane de euro în 22 de luni.
Mihai Neşu, mărturii emoţionante din scaunul cu rotile
Din cauza întârzierilor, a fost nevoit să amâne deschiderea complexului. Momentul festiv era programat în luna septembrie şi va avea loc, cel mai probabil, la începutul anului viitor. Mihai Neşu a ţinut să le mulţumească celor care l-au ajutat şi anunţă că şi-a găsit fericirea.
„Mă impresionează foarte mult tot sprijinul oamenilor de după accident. Asta e cel mai impresionant lucru din viața mea, după accident, dragostea oamenilor pentru mine.
Sunt fericit că, după atâția ani, prognoza medicilor de la început nu s-a adeverit, când ziceau că n-o să pot să respir singur și n-o să pot mișca nimic, mă bucur că pot să repir singur și pot să-mi conduc singur scaunul (n.r. dă din mână)„, a declarat Mihai Neşu pentru sport.ro.
Mihai Neşu a vorbit şi despre cel mai dificil moment prin care a trecut după accidentul îngrozitor suferit în Olanda.
„În 2014 am avut o problemă de sănătate și am ajuns la Spitalul de Urgență din Oradea și cam toată lumea din jur credea că mor și atunci a fost un pic de panică„, a spus fostul fundaş al Stelei.
Mihăiţă Neşu primeşte o pensie infimă, de 100 de euro, din partea statului român. La aceasta se adaugă o pensie de însoţitor în valoare de 300 de euro. De asemenea, Mihăiţă Neşu mai primeşte o pensie de 3000 de euro de la statul olandez.
