Lewis Hamilton ţine capul sus după ce a pierdut finala nebună de la Abu Dhabi: „Ultima parte a sezonului a fost una incredibilă şi am dat totul!” Ce mesaj a avut pentru Max Verstappen

De Dragoș Vasile
Publicat: 12.12.2021, 17:02

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton a ratat titlul mondial în Formula 1

Profimedia

Lewis Hamilton ţine capul sus după ce a pierdut finala nebună de la Abu Dhabi

„Îl felicit pe el şi pe echipa lui. Le mulţumesc celor din echipa mea. Am luptat până la sfârşit. Ultima parte a sezonului a fost una incredibilă şi am dat totul. Sper că va trece această perioadă de pandemie şi sper ca toată lumea să aibă un Crăciun fericit!”, a declarat Lewis Hamilton.

Reclamă

Reclamă

Cum l-a bătut Max Verstappen pe Lewis Hamilton! Momentul care a decis campionul mondial din 2021

Nick Latifi, un pilot din filiera Mercedes şi-a adus contribuţia la primul titlu din cariera lui Max Verstappen. În turul 54 al cursei din Abu Dhabi, Lewis Hamilton era lider şi avea peste 10 secunde avans faţă de Max Verstappen.

Totul s-a rupt însă în turul 54. Nick Latifi a pierdut controlul maşinii Wlliams Mercedes şi s-a lovit de parapet. Cursa a fost oprită cu safety-car, iar Max Verstappen a intrat la boxe. Nu a pierdut aproape deloc timp, datorită neutralizării cursei. Cu doar două ture înainte de final, pe safety-car, Michael Massi, directorul cursei a decis ca ultimul tur să fie pe steag verde. Totul s-a întâmplat în doar cîteva secunde.

Max Verstappen era pe doi, dar avea de depăşit 4 piloţi intârziaţi. Directorul cursei a dat ordin ca aceştia să se dea la o parte, astfel că Max Verstappen şi Lewis Hamilton s-au bătut pentru titlul suprem în ultimul tur. Max, cu cauciucuri noi nu i-a dat nicio şansă lui Lewis Hamilton. L-a depăşit cu 4 kilometri înaintea finalului cursei şi a câştigat primul titlu suprem din Marele Circ. De partea cealaltă, Lewis Hamilton rămâne cu 7 titluri în palmares şi este egalul lui Michael Schumacher all-time.

De partea cealaltă, Max Verstappen câştigă în premieră titlul datorită faptului că cei de la Red Bull Honda au riscat şi au schimbat pneurile de două ori în plus faţă de Mercedes şi Lewis Hamilton şi au pariat câştigător.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
21:05

VideoRomâncele din naţionala de fotbal ajută cum pot la prepararea bunătăţilor de Paşte

21:02

Bilbao – Rangers LIVE SCORE (22:00). Ianis Hagi, titular. Duel decisiv pentru semifinalele Europa League. Meciurile serii

20:46

VideoJurnal AntenaSport | Dinamoviştii au fentat dieta la Chefi la Cuţite

20:34

„Să joci de maniera asta” Cătălin Cîrjan, uluit de prestaţia fostei sale echipe, Arsenal, cu Real!

20:34

Vinicius a intrat în istoria lui Real Madrid, chiar dacă echipa a fost eliminată din Liga Campionilor

20:10

„Spune multe!” Iulian Cristea l-a atacat pe Marius Șumudică înainte de Rapid – U Cluj: „Nu au atins mingea!”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 3 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 6 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas