Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, după o cursă nebună. Verstappen a terminat pe locul 2, iar titlul mondial se va decide în ultima etapă. Cei doi piloţi sunt la egalitate de puncte

Publicat: 5.12.2021, 21:40
Actualizat: 5.12.2021, 23:33

Max Verstappen și Lewis Hamilton

Max Verstappen și Lewis Hamilton, înainte de Marele Premiu al Arabiei Saudite

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, ediţia inagurală a Marelui Premiu al Arabiei Saudite, a XXI-a etapă, penultima, a Campionatului Mondial de Formula 1. Pe locul al doilea s-a clasat olandezul Max Verstappen (Red Bull), iar al treilea a fost finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes). Hamilton şi Verstappen merg la ultima etapă la egalitate de puncte.

Finlandezul Valtteri Botas a trecut linia de sosire al treilea, întrecându-ul cu puţin timp înaintea finişului pe francezul Esteban Ocon (Alpine), clasat al patrulea. Australianul Daniel Ricciardo (McLaren-Mercedes) a fost al cincilea, iar francezul Pierre Gasly (Alpha Tauri), al şaselea.

Pe locurile 7-10 s-a clasat în ordine Charles Leclerc, spaniolul Carlos Sainz (ambii Ferrari), italianul Antonio Giovinazzi şi britanicul Lando Norris (McLaren-Mercedes).

Înaintea ultimei etape, Hamilton, care a reuşit, duminică, victoria cu numărul 103 în carieră, a opta din sezon, este la egalitate de puncte cu Verstappen, 369,5 puncte.

La constructori, Mercedes pare că s-a desprins definitiv, după ce a acumulat 587,5 puncte. Red Bull este pe locul 2, cu 559,5 puncte.

Finala sezonului va fi la Abu Dhabi, la 12 decembrie.

Update: Lewis Hamilton şi Max Verstappen se află la egalitate de puncte înaintea ultimei etape.

Update: Victorie uriaşă pentru Lewis Hamilton! Titlul mondial se va decide în ultima etapă. Max Verstappen a terminat pe locul al doilea.

Turul 18: Max Verstappen este lider, Hamilton l-a depăşit pe Ocon şi este pe locul 2.

Turul 11: Max Verstappen a devenit noul lider al cursei, după ce Hamilton a intrat la boxe.

Update: Start în Marele Premiu al Arabiei Saudite. Ordinea în cursă: Hamilton, Bottas, Verstappen.

Au mai rămas doar două curse până la finalul sezonului din Formula 1, iar Max Verstappen e lider în clasamentul piloților, la opt puncte în fața lui Lewis Hamilton. Pilotul de la Redbull poate câștiga titlul în Arabia Saudită prin patru scenarii:

Cum poate câștiga Max Verstappen titlul în Formula 1 în fața lui Lewis Hamilton, la Marele Premiu al Arabiei Saudite

Lewis Hamilton a câștigat ultimele două curse, în Brazilia și Qatar. Ultima victorie a lui Verstappen a fost în urmă cu o lună, pe 7 noiembrie, în Mexic. Marele Premiu al Arabiei Saudite va începe de la ora 19:30, duminică, 5 decembrie.

Cum se calculează punctele într-o cursă de Formula 1

De menționat, cel mai rapid tur al cursei valorează 1 punct.

Max Verstappen, incident la calificări înainte de Marele Premiu al Arabiei Saudite

În Arabia Saudită, Lewis Hamilton va pleca din pole-position. Max Verstappen va lua startul abia de pe poziția a treia, din cauza unui incident în ultima sesiune de calificări. Olandezul a avut un start aproape perfect, dar a intrat cu viteză prea mare în ultimul viraj și a lovit parapetul cu roata din dreapta spate.

De pe locul al doilea va pleca celălalt pilot Mercedes, Valtteri Bottas. Al patrulea la grila de start va fi Charles Leclerc (Ferrari).

Pentru Max Verstappen ar putea fi primul său titlu mondial în Formula 1, la al optulea sezon în „Marele Circ”, după ce și-a făcut debutul la doar 17 ani. De cealaltă parte, Hamilton ar putea să stabilească noul record mondial de titluri câștigate, fiind acum la egalitate cu legendarul Michael Schumacher, 7.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

22:59

„Fum alb! Avem antrenor la națională” Basarab Panduru mai are o singură nedumerire, după negocierile purtate de Răzvan Burleanu

22:11

Cursa din Marele Premiu al Belgiei e LIVE VIDEO pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45). Charles Leclerc va pleca din pole-position

22:00

UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Performanțe obținute de tricolori la canotaj, tenis şi tenis de masă!

21:58

LIVE TEXTSepsi – Dinamo 1-0! Florin Ștefan, șut imparabil din voleu. „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani

21:47

Răzvan Burleanu s-a înțeles cu viitorul selecționer al României: „90% el va fi!”

21:37

„Onorată și șocată!” Nadia Comăneci a dezvăluit prin ce a trecut la ceremonia de deschidere a JO 2024. Ce i-a cerut lui Nadal

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil