Moment incredibil la Jeddah: Doriane Pin nu şi-a dat seama că a câştigat cursa şi a mai făcut un tur. Ce i-au spus rivalele

De Dan Roșu
Publicat: 9.03.2024, 21:00
Actualizat: 10.03.2024, 8:40

Doriane Pin - colaj Profimedia Images

Un moment incredibil a avut loc la Jeddah, la cursa de Formula 1 Academy din cadrul Marelui Premiu al Arabiei Saudite. Doriane Pin a trecut prima linia de finiş, dar nu şi-a dat seama că s-a terminat cursa.

Pilotul sprijinit de Mercedes a continuat să ruleze la o viteză maximă, sperând să obţină şi cel mai rapid timp pe un tur. Asta în timp ce rivalele ei o aşteptau la linia de sosire, pentru premiere.

Update 21:00: Abbi Pulling a câştigat cursa a doua din Arabia Saudită în Formula 1 Academy, după ce Doriane Pin a fost penalizată cu 20 de secunde pentru faptul că nu a realizat că a câştigat cursa şi a mai făcut un tur de circuit.

Iniţial, inginerii de la Marcedes nu înţelegeau ce se întâmplă şi au întrebat-o „Ce se întâmplă? Cursa e terminată”. „Nu mi-aţi spus nimic”, a fost replica pilotului din Franţa.

Inginerul şi-a cerut apoi scuze şi i-a transmis să se îndrepte spre linia de sosire cât mai încet posibil. Aceasta a ascultat instrucţiunile şi a ajuns apoi lângă ocupantele locurilor 2 şi 3, care s-au amuzat şi ele incidentul care o putea costa pe franţuzoaică.

„Ai uitat că ai câştigat cursa?”, a întrebat-o amuzată Maya Weug, rivala ei susţinută de Ferrari. Abbi Pulling s-a amuzat şi ea de moment: „Nu ai văzut steagul?”.

După festivitatea de premiere, pilotul de 20 de ani a mai avut parte de un moment surpriză. Septuplul campion mondial Lewis Hamilton, a venit să o felicite pentru un weekend perfect, în care a câştigat ambele curse, plecând de fiecare dată din pole position.

În a doua cursă, Doriane Pin a fost urmată de principala ei rivală, Abbi Pulling (Alpine), şi de pilotul sprijinit de Ferrari, Maya Weug.

Formula 1 Academy 2024, exclusiv în AntenaPLAY

Formula 1 Academy este o competiţie adresată exclusiv femeilor, care a fost înfiinţată de Formula 1. Toate echipele participante concurează pe aceeaşi maşină, un Tatuus F4-T-421. Acesta este al doilea sezon, primul fiind câştigat de Marta Garcia, care a concurat pentru Prema Racing, echipa care s-a impus la constructori.

La startul sezonului 2024, ce va fi exclusiv în AntenaPLAY, vor lua parte 15 piloţi, iar 10 dintre ei vor aparţine de cele 10 echipe de Formula 1. Ceilalţi cinci vor fi asistaţi de alţi parteneri.

La fiecare cursă, vor fi premiaţi primii 10 piloţi (25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1 punct). De asemenea, fiecare pole-position primeşte două puncte, iar cea care reuşeşte cel mai rapid tur primeşte un punct, dacă se clasează între primii 10 piloţi.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

12:00 „Am avut nopţi nedormite!” Sacrificiul uriaş făcut de Răzvan Lucescu pentru titlul istoric cu PAOK Salonic: „Era o dramă!” 11:28 FCSB ar putea avea un duel de foc cu PAOK Salonic în preliminariile Ligii Campionilor! În ce tur se pot întâlni 10:51 Gigi Becali a anunţat când va pleca Florinel Coman de la FCSB! Obiectiv uriaş impus lui „Mbbape de România” 10:04 Reacţia lui Ladislau Boloni, după ce Metz s-a salvat după al 5-lea criteriu de departajare de retrogradarea directă 9:49 Simona Halep a urcat 10 locuri în clasamentul WTA! Cine este cea mai bine clasă româncă 9:43 Răzvan Lucescu, declaraţii incendiare la conferinţa de presă. „Acesta este al treilea meu titlu cu PAOK. Unul mi-a fost furat” 9:09 FotoAnunţul radical făcut de Leonard Doroftei, la 5 ani după ce a plecat din România: „Aveam nevoie de un şoc!” 8:48 Pep Guardiola, la un pas să plângă atunci când a vorbit despre plecarea lui Jurgen Klopp de la Liverpool: „Îmi va fi dor de el” 8:40 EXCLUSIVMircea Lucescu, discurs emoţionant după ce Răzvan Lucescu a câştigat titlul cu PAOK: „Îi mulţumesc! A fost ceva extraordinar!” 8:12 Gigi Becali şi-a ales super-atacantul de Liga Campionilor pentru FCSB! „Îl iau peste capul staff-ului” Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase