Bayern Munchen, criză uriaşă! Trei înfrângeri consecutive, iar scaunul lui Tuchel se clatină

Publicat: 18 februarie 2024, 21:27

Harry Kane, în Bayern Munchen - Werder Bremen 0-1 / Profimedia

Bayern Munchen se află într-o criză uriaşă. Campioana Germaniei a ajuns la 3 înfrângeri consecutive în toate competiţiile.

Echipa germană VfL Bochum a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-2, echipa campioană a Germaniei, Bayern Munchen, într-un meci din etapa a 22-a a Bundesligii.

Bayern a înscris prima la Bochum, unde Jamal Musiala a reuşit cel de-al şaselea său gol stagional, în minutul 14, însă gazdele au întors rezultatul pe finalul reprizei. Mai întâi a egalat Takuma Asano, în minutul 38, apoi Kevin Schlotterbeck a adus gazdele în avantaj, în minutul 44.

Upamecano a fost eliminat în minutul 77, iar Kevin Stoger a majorat diferenţa imediat, în minutul 78, punând pe tabelă un surprinzător 3-1 pentru Bochum. Chiar dacă Harry Kane a înscris, în minutul 87, Bayern Munchen a cedat cu 2-3 şi se află la a doua înfrângere consecutivă în Bundesliga, scrie news.ro.

Bavarezii se află pe locul secund, cu 50 de puncte, în timp ce Bochum este pe 11, cu 25 de puncte.

Thomas Tuchel i-a făcut praf pe jucătorii lui Bayern

Thomas Tuchel i-a făcut praf pe jucătorii lui Bayern. Formaţia bavareză nu traversează deloc o perioadă bună, după înfrângerile cu Bayer Leverkusen din Bundesliga şi cu Lazio din UEFA Champions League.

Atmosfera din vestiarul lui Bayern este una neplăcută, iar înfrângerea de la Leverkusen l-a făcut pe Thomas Tuchel să răbufnească. Presa din Germania a dezvăluit că antrenorul german a avut un discurs dur la adresa jucătorilor săi după meciul cu liderul din Germania.

Potrivit sport.sky.de, Thomas Tuchel i-a desfiinţat pe jucătorii săi şi le-a pus la îndoială valoarea, susţinând că trebuie să îşi coboare nivelul pentru a putea lucra cu ei.

„Nu sunteți atât de buni pe cât credeam. Trebuie să mă adaptez nivelului vostru”, le-a transmis pe Thomas Tuchel jucătorilor lui Bayern.

Tuchel nu i-a menajat pe bavarezi nici după meciul cu Lazio, din turul optimilor de finală ale UEFA Champions League.

„Am făcut tot ce era posibil să pierdem acest meci. A fost o partidă pe care am avut-o în mână și căreia i-am dat drumul. Am simțit că de la un punct nu am mai crezut în noi. Nu știu de ce s-a întâmplat asta. Au fost prea multe greșeli individuale, nu înțeleg de ce ajungem aici”, a declarat Tuchel după meci.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României