Bayern Munchen, criză uriaşă! Trei înfrângeri consecutive, iar scaunul lui Tuchel se clatină

Publicat: 18.02.2024, 21:27.

Harry Kane, în Bayern Munchen - Werder Bremen 0-1 / Profimedia

Bayern Munchen se află într-o criză uriaşă. Campioana Germaniei a ajuns la 3 înfrângeri consecutive în toate competiţiile.

Echipa germană VfL Bochum a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-2, echipa campioană a Germaniei, Bayern Munchen, într-un meci din etapa a 22-a a Bundesligii.

Bayern a înscris prima la Bochum, unde Jamal Musiala a reuşit cel de-al şaselea său gol stagional, în minutul 14, însă gazdele au întors rezultatul pe finalul reprizei. Mai întâi a egalat Takuma Asano, în minutul 38, apoi Kevin Schlotterbeck a adus gazdele în avantaj, în minutul 44.

Upamecano a fost eliminat în minutul 77, iar Kevin Stoger a majorat diferenţa imediat, în minutul 78, punând pe tabelă un surprinzător 3-1 pentru Bochum. Chiar dacă Harry Kane a înscris, în minutul 87, Bayern Munchen a cedat cu 2-3 şi se află la a doua înfrângere consecutivă în Bundesliga, scrie news.ro.

Bavarezii se află pe locul secund, cu 50 de puncte, în timp ce Bochum este pe 11, cu 25 de puncte.

Thomas Tuchel i-a făcut praf pe jucătorii lui Bayern

Thomas Tuchel i-a făcut praf pe jucătorii lui Bayern. Formaţia bavareză nu traversează deloc o perioadă bună, după înfrângerile cu Bayer Leverkusen din Bundesliga şi cu Lazio din UEFA Champions League.

Atmosfera din vestiarul lui Bayern este una neplăcută, iar înfrângerea de la Leverkusen l-a făcut pe Thomas Tuchel să răbufnească. Presa din Germania a dezvăluit că antrenorul german a avut un discurs dur la adresa jucătorilor săi după meciul cu liderul din Germania.

Potrivit sport.sky.de, Thomas Tuchel i-a desfiinţat pe jucătorii săi şi le-a pus la îndoială valoarea, susţinând că trebuie să îşi coboare nivelul pentru a putea lucra cu ei.

„Nu sunteți atât de buni pe cât credeam. Trebuie să mă adaptez nivelului vostru”, le-a transmis pe Thomas Tuchel jucătorilor lui Bayern.

Tuchel nu i-a menajat pe bavarezi nici după meciul cu Lazio, din turul optimilor de finală ale UEFA Champions League.

„Am făcut tot ce era posibil să pierdem acest meci. A fost o partidă pe care am avut-o în mână și căreia i-am dat drumul. Am simțit că de la un punct nu am mai crezut în noi. Nu știu de ce s-a întâmplat asta. Au fost prea multe greșeli individuale, nu înțeleg de ce ajungem aici”, a declarat Tuchel după meci.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

12:22 Kylian Mbappe se gândește doar la Real Madrid și a refuzat toate ofertele primite! Cluburile care au încercat să îl transfere 11:59 VIDEO„Și când stă pe loc înscrie!” Florinel Coman, dedicații pe bandă rulantă la petrecerea de titlu a FCSB-ului 11:57 Dinamo – UTA LIVE TEXT (21:30). Ultima luptă incendiară pentru salvare! Emoții și pentru FCU Craiova. Ultima etapă se joacă azi 11:32 „Trebuie să demonstrăm în Europa!” Mihai Pintilii nu se mulțumește doar cu titlul câștigat de FCSB! 11:20 Mihai Stoica a rămas „mască” pe Arena Națională, la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului: „Ne-a copleșit! Nu mă așteptam!” 11:05 Norwich – Leeds (14:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Luptă incendiară în barajul de promovare în Premier League! Programul complet 10:49 FotoPartenerele jucătorilor de la FCSB au făcut spectacol după sărbătoarea de titlu! Imagini de senzație chiar de pe teren 10:46 Gigi Becali și-a făcut toate calculele, după ce FCSB a primit trofeul de campioană! Vrea să dea lovitura în sezonul viitor 10:04 Radu Drăgușin e gata să plece de la Tottenham! Echipa care oferă 46 de milioane de euro pentru fundașul român 10:00 „Cel mai frumos moment!” Ștefan Târnovanu nu și-a ascuns emoțiile după ce FCSB a primit trofeul de campioană! Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire