CM 2022 | Angel Di Maria, MAGISTRAL în finala Cupei Mondiale. „Di Magia” a făcut spectacol pentru Argentina!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 18.12.2022, 18:05

Angel Di Maria, îmbrăţişat de Lionel Messi

Angel Di Maria, MAGISTRAL în finala Cupei Mondiale. Ce a reuşit în Argentina - Franţa

Angel Di Maria, îmbrăţişat de Lionel Messi / Profimediaimages

Angel Di Maria a fost magistral în finala Cupei Mondiale 2022, Argentina – Franţa. Jucătorul de 34 de ani al „pumelor” a dat recital alături de Lionel Messi.

Fotbalistul lui Juventus a fost de neoprit de fundaşii lui Didier Deschamps. În minutul 22, Angel „Di Magia” a scos un penalty, după ce a fost faultat de Dembele. Lionel Messi a executat de la 11 metri şi a deschis scorul pe Lusail Iconic Stadium.

Angel Di Maria, MAGISTRAL în finala Cupei Mondiale. A făcut show în Argentina – Franţa

Di Maria nu s-a oprit şi a reuşit să îşi treacă şi el numele pe tabelă, până la pauză. A finalizat un contraatac „fulger” al Argentinei. Servit ideal de Mac Allister, extrema stânga nu i-a dat nicio şansă lui Lloris.

Angel Di Maria este „omul finalelor”. În cele 28 de meciuri jucate cu trofeul pe masă a reuşit 11 goluri şi 2 pase decisive. În vara anului trecut, el a ajutat-o pe Argentina să câştige Copa America. A înscris singurul gol din finala cu Brazilia. Este al patrulea jucător (primul argentinian) care înscrie atât într-o finală de Cupă Mondială, cât şi într-una de Campionat Mondial. Numai Hector Castro, Pele şi Ronaldo au mai obţinut o astfel de performanţă.

Di Maria a mai marcat şi în finala Jocurilor Olimpice şi împotriva Italiei, în Finalissima.

Lionel Messi a stabilit un record senzațional în Argentina – Franţa

Lionel Messi a stabilit un record senzațional, după golul marcat în finala Campionatului Mondial! Căpitanul Argentinei a deschis scorul în meciul de “5 stele” din Qatar. Messi a deblocat tabela, din penalty, în minutul 23 al duelului cu Franța.

Angel Di Maria a fost faultat în careu de Ousmane Dembele, iar arbitrul central Szymon Marciniak a dictat lovitură de la 11 metri.

Ca de obicei, Lionel Messi și-a asumat responsabilitatea și a executat. Starul sud-american l-a învins pe Hugo Lloris cu un șut în stânga portarului francez și a declanșat fiesta în tribune, printre fanii argentinieni.

În urma golului din finală, Lionel Messi a stabilit un record fabulos. Atacantul de 35 de ani a devenit primul jucător din istorie care înscrie în faza grupelor, în optimile de finală, sferturile de finală, semifinala și finala unei ediții de Campionat Mondial. Messi a marcat 6 goluri la Mondialul din Qatar.

Messi a ajuns la 97 de goluri marcate pentru naționala Argentinei, la cea de-a 172-a apariție în tricoul “Pumelor”. Dintre acestea, starul sud-american a marcat de 12 ori la turneele finale de la Campionatul Mondial.

Per total, la turneele majore alături de Argentina, Lionel Messi a înscris 25 de goluri. Căpitanul “Pumelor” l-a egalat pe Ronaldo Nazario.

2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN
2
20:18
Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa