CM 2022 | Argentina – Franța 3-3 (4-2 d.l.d). Lionel Messi a făcut-o campioană mondială pe Argentina! Franţa, învinsă la lovituri de departajare. Mbappe, cel mai trist hat-trick

Antena Sport Publicat: 18 decembrie 2022, 19:48

Lionel Messi a înscris o dublă în Argentina - Franţa

Lionel Messi a înscris o dublă în finala CM 2022 / Profimediaimages

Argentina – Franța 3-3 (4-2 d.l.d). Argentina este câştigătoarea Campionatului Mondial din 2022. Lionel Messi a câştigat singurul trofeu care îi mai lipsea după ce a reuşit o „dublă” de senzaţie în finala cu Franţa, decisă la lovituri de departajare.

Angel Di Maria a impresionat în startul finalei. Fotbalistul lui Juventus a fost de neoprit de fundaşii lui Didier Deschamps. În minutul 22, Angel „Di Magia” a scos un penalty, după ce a fost faultat de Dembele. Lionel Messi a executat de la 11 metri şi a deschis scorul pe Lusail Iconic Stadium.

Di Maria nu s-a oprit şi a reuşit să îşi treacă şi el numele pe tabelă, până la pauză. A finalizat un contraatac „fulger” al Argentinei. Servit ideal de Mac Allister, extrema stânga nu i-a dat nicio şansă lui Lloris.

Când fanii Franţei îşi pierduseră orice speranţă s-a făcut remarcat Kylian Mbappe. Kolo Muani a fost faultat în careu de Otamendi, iar starul lui PSG a redus din diferenţă, în minutul 80. La faza imediat următoare, Mbappe a restabilit egalitatea. Kylian a înscris superb, în minutul 81, şi a trimis meciul în prelungiri.

În minutul 109, Messi a dus-o din nou pe Argentina în avantaj. Golul a fost validat cu VAR şi s-a declanşat sărbătoarea în rândul fanilor „pumelor”. Mbappe nu a fost de acord şi a reuşit hat-trick-ul în minutul 117.

Meciul fabulos s-a decis, în cele din urmă, la lovituri de departajare. Messi şi Mbappe au marcat de la 11 metri. Coman şi Tchouameni au ratat şi au făcut-o pe Argentina campioană mondială.

LIVE TEXT Argentina – Franţa 3-3 (4-2 d.l.d)

Update: Argentina – Franţa 4-2, la lovituri de departajare. Montiel a marcat şi Argentina e campioană mondială.

Update: Argentina – Franţa 3-2, la lovituri de departajare. Kolo Muani a marcat cu un şut în forţă!

Update: Argentina – Franţa 3-1, la lovituri de departajare. Paredes a înscris cu mari emoţii.

Update: Argentina – Franţa 2-1, la lovituri de departajare. A ratat şi Tchouameni!

Update: Argentina – Franţa 2-1, la lovituri de departajare. Gol Dybala, cu un şut pe centrul porţii.

Update: Argentina – Franţa 1-1, la lovituri de departajare. A ratat Coman de la punctul cu var.

Update: Argentina – Franţa 1-1, la lovituri de departajare. Gol Messi!

Update: Argentina – Franţa 0-1, la lovituri de departajare. A marcat Kylian Mbappe!

Update: Kylian Mbappe execută primul!

Min. 120+4: Final. Vom avea lovituri de departajare!

Min. 120+3: INCREDIBIL! Kolo Muani a rămas singur cu Martinez, a şutat, dar portarul Argentinei a intervenit miraculos.

Min. 117: Argentina – Franţa 3-3. GOOOOLLL! Hat-trick Kylian Mbappe. INCREDIBIL!

Min. 116: Penalty pentru Franţa! INCREDIBIL! Montiel a făcut henţ în careu.

Min. 109: Argentina – Franţa 3-2. GOOOLLLL Lionel Messi! Reuşita a fost validată.

Min. 109: Lionel Messi a trimis mingea în poartă, iar centralul a arătat centrul terenului! Tuşierul a ridicat fanionul!

Min. 107: Lionel Messi a semnat o nouă ratare. Şutul său la colţul scurt a fost respins de Lloris.

Min. 106: A început a doua repriză de prelungiri.

Min. 105+1: Lautaro Martinez a mai avut o şansă uriaşă de a marca în finala CM 2022.

Min. 105: Dublă ocazie a Argentinei. Upamecano a intervenit miraculos în faţa lui Lautaro Martinez!

Update: A început prima repriză de prelungiri.

Min. 90+9: Avem prelungiri în finala Cupei Mondiale!

Min. 90+7: Messi a fost aproape să îi aducă trofeul Argentinei. A şutat în forţă, spectaculos, dar Lloris a avut intervenţia meciului!

Min. 90: Au fost arătate opt minute de prelungire!

Update: Kylian Mbappe, cel mai tânăr jucător care ajunge la 10 goluri la Cupa Mondială

Min. 87: Fază controversată în careul Argentinei. Thuram a primit cartonaş galben în minutul 87, după ce a căzut în careu. Arbitrul a considerat că a simulat.

Min. 81: Argentina – Franţa 2-2! GOOOLLL Kylian Mbappe. Fază superbă şi execuţie perfectă a lui Mbappe!

Min. 80: Argentina – Franţa 2-1! GOOOLLL Kylian Mbappe. A marcat la primul şut pe spaţiul porţii al Franţei.

Min. 78: Penalty Franţa! Kolo Muani a fost faultat în careu de Otamendi.

Min. 64: Angel Di Maria a fost schimbat în aplauzele tuturor fanilor argentineni şi a jucătorilor lui Scaloni de pe banca de rezerve.

Min. 60: Lionel Messi putea reuşi „dubla”, după o fază spectaculoasă făcută de Angel Di Maria. Messi nu a putut trimite pe spaţiul porţii.

Min. 49: O nouă şansă de gol pentru Argentina. De Paul a şutat din voleu, dar Lloris a fost la post!

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45: Final de primă repriză. Argentina o conduce pe Franţa cu 2-0, după golurile lui Messi şi Di Maria!

Min. 41: Dublă schimbare la Franţa! Thuram şi Kolo Muani au intrat în locul lui Giroud şi Dembele. Didier Deschamps nu a mai aşteptat pauza.

Min. 36: Argentina – Franţa 2-0! GOOOLLL Di Maria. Contraatac incredibil al Argentinei, finalizat de Di Maria

Update: Golul lui Messi poate fi hotărâtor! 9 dintre ultimele 10 echipe naţionale care au înscris primul gol într-o finală de Cupa Mondială au reuşit să câştige şi trofeul. Singura excepţie a fost chiar Franţa, în 2006

Min. 28: Lionel Messi a căzut la pământ după o ciocnire cu Theo Hernandez. Starul Argentinei s-a resimţit, dar nu a fost nevoie de intervenţia medicilor.

Min. 22: Argentina – Franţa 1-0! GOOOLLL Lionel Messi. Starul „pumelor” a înscris în finala Cupei Mondiale. Execuţie perfectă, de la punctul cu var!

Min. 21: Penalty pentru Argentina! Di Maria a fost faultat în careu. Messi se pregăteşte să execute.

Min. 20: Giroud a reuşit să reia, din lovitura liberă, dar lovitura sa de cap nu a fost cadrată. Arbitrul a considerat că atacantul Franţei a faultat în atac.

Min. 19: Theo Hernandez a scos o lovitură liberă în marginea careului. A fost faultat de Romero.

Min. 17: Ocazie uriaşă pentru Franţa! Di Maria a scăpat din marcaj, dar a trimis mingea mult peste transversală.

Min. 11: Portarul Franţei şi-a revenit, iar jocul a fost reluat.

Min. 10: Hugo Lloris a fost lovit şi are nevoie de intervenţia medicilor. Momente de panică printre fanii Franţei.

Min. 8: O nouă ocazie pentru „pume”. Rodrigo de Paul a şutat din marginea careului, mingea a fost deviată în corner de un adversar.

Min. 5: Mac Allister a trimis primul şut pe spaţiul porţii adverse! Lloris a prins fără mari emoţii.

Min. 4: Lionel Messi, faultat dur de Upamecano. Fundaşul Franţei a scăpat fără cartonaş galben. Messi şi-a revenit rapid!

Min. 1: A început finala Campionatului Mondial 2022!

Argentina (4-4-2): E. Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – Di Maria, De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister – Messi, J. Alvarez
Selecţioner: Lionel Scaloni

Franţa (4-3-3): Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Griezmann, Tchouameni, Rabiot – Dembele, Giroud, Mbappe
Selecţioner: Didier Deschamps

CM 2022 | Argentina – Franța. Lionel Messi vs Kylian Mbappe, în finala Campionatului Mondial!

Update 14.30:  Mesajul de luptă al lui Zinedine Zidane. Detalii AICI.

Update 13:30: Preşedintele Argentinei nu merge în Qatar să vadă finala Cupei Mondiale. Detalii AICI

Update 13:15: Lionel Messi CM 2022 vs Diego Maradona CM 1986. Detalii AICI

Update 10:20: Paul Pogba, mesaj înainte de Argentina – Franţa! Detalii AICI

Finala de duminică va fi ultimul meci din cariera lui Lionel Messi la un Campionat Mondial. Acesta este singurul trofeu care-i lipseşte din carieră căpitanului Argentinei.

De cealaltă parte, Kylian Mbappe, la 23 de ani, a câştigat deja Campionatul Mondial, în 2018, și se află la a doua finală consecutivă.

Argentina şi Franţa se vor duela pentru al doilea Campionat Mondial la rând, după partida de la turneul final din Rusia, din urmă cu 4 ani. Atunci, în optimi, francezii se impuneau în faţa “Pumelor” cu scorul de 4-3.

Argentina şi Franţa s-au întâlnit, de-a lungul timpului, de 12 ori. Prima confruntare a avut loc în 1930, chiar la prima ediţie a Cupei Mondiale. Partida respectivă a fost câştigată de sud-americani, cu scorul de 1-0. De altfel, argentinienii îi conduc pe francezi la duelurile directe, scor 6-3, alte 3 partide terminându-se la egalitate.

În Qatar, Argentina a reuşit să se califice în finală după ce şi-a câştigat grupa, şi a reuşit să elimine pe rând, Australia, Olanda şi Croaţia în fazele eliminatorii. “Pumele” au avut un început dezastruos, pierzând în faţa Arabiei Saudite, însă pe parcurs, Lionel Messi&Co s-au redresat şi au prestat un joc solid.

Și Franţa şi-a câştigat grupa şi, ulterior, s-a impus în duelurile cu Polonia, Anglia şi Maroc. La rândul său, campioana mondială a pierdut un meci, cu Tunisia, partidă din grupă care nu mai conta pentru calculele calificării în optimi.

Lionel Messi, anunț categoric înaintea finalei Campionatului Mondial din Qatar

Lionel Messi a făcut un anunț categoric înainte de finală. Starul Argentinei susține că duelul cu învingătoarea dintre Franța și Maroc va fi ultimul al său la un Mondial.

”Sunt mândru să fiu capabil să îmi închei participarea la Cupa Mondială cu meciul e duminică. Ce am experimentat e ceva îmbucurător. Cu siguranță, duminică va fi ultimul meu meci la un Mondial. Patru ani sunt mulți, până la următorul. Sunt fericit că pot să termin cum se poate mai bine.

M-am simțit foarte bine la acest turneu. M-am simțit puternic înainte de fiecare meci. Am făcut multe sacrificii, ultimul meci a avut și prelungiri și nu ne-a fost deloc ușor. Am ajuns obosiți, dar grupul a arătat din nou putere. Am făcut un meci foarte bun cu Croația, știam de ce vom avea parte.

Am pregătit meciul foarte bine. Știam că vor avea și ei mingea, pentru că au niște jucători foarte buni la mijlocul terenului. Știam că vom avea șansele noastre. Sunt fericit și m-am simțit foarte bine de-a lungul acestui Mondial. Din fericire, am putut ajuta echipa și lucrurile au mers foarte bine.

Echipa, pe lângă putererea ei, este și una inteligentă și știe să citească fiecare moment al meciurilor. Scaloni a zis-o deja, e un grup foarte inteligent, care știe când trebuie să sufere, când trebuie să preseze, să se retragă. Echipa știe să citească meciurile.

Avem un staff foarte bun care nu lasă nimic la voia întâmplării. Ne învață fiecare detaliu important la fiecare meci. Niciodată nu ne simțim pierduți pe teren. Știm ce avem de făcut în fiecare meci. Știam că Croația poate avea posesia, dar știam ce forță avem după ce recuperăm mingea. Ei ne-au lăsat mai multe spații”, a spus Messi, citat de marca.com.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”