„Ce se întâmplă, nu înțeleg!” Reacția lui Rică Răducanu după moartea lui Helmut Duckadam. Cum l-a descris pe „Eroul de la Sevilla”

De Alexandra Costea
Publicat: 3.12.2024, 10:03

Rică Răducanu

Ce a spus Rică Răducanu după moartea lui Duckadam

Rică Răducanu, în timpul partidei dintre Rapid şi Sepsi, 12 mai 2023 - Profimedia

Rică Răducanu a transmis un mesaj emoționant după ce a aflat de moartea lui Helmut Duckadam. „Eroul de la Sevilla” s-a stins din viața la doar 65 de ani, luni, 2 decembrie, la Spitalul Militar din București.

Reclamă

Rică Răducanu, una dintre legendele în viață de la Rapid, a venit cu o reacție după ce a aflat că fostul portar al Stelei a trecut în neființă. Fostul portar în vârstă de 78 de ani susține că i-a fost ”profesor” lui Helmut Duckadam.

Reclamă

Cum a reacţionat Rică Răducanu atunci când a aflat că Helmut Duckadam a murit

Mai exact, legenda Rapidului a povestit că atunci când Duckadam a venit la București, unde a evoluat la Steaua, l-a antrenat. Mai mult, Răducanu a i-a făcut o descriere emoționantă fostului mare portar.

”Helmut a avut mereu probleme cu inima, Dumnezeu să-l ierte, ne cam ducem toți, prea devreme! Ce se întâmplă, nu înțeleg!

Eu l-am luat de la Arad și l-am antrenat, ca portar, i-am fost profesor, l-am învățat să apere, era foarte talentat ca sportiv, avea o intuiție extraordinară! Dovadă și finala de la Sevilla, din 1986, când a apărat extraordinar!

A fost meciul vieții lui, a ghicit unde vor șuta fotbaliștii în poartă. E foarte greu să fii portar, mai ales la loviturile de la 11 metri, unde ești singur cu fotbalistul, față-n față. Eu i-am zis mereu: ‘Măi, tată, tu singur ai câștigat Cupa Campionilor Europeni, nu Steaua, ai avut inspirație!’

Helmut era mai cumințel, mai familist, la început nu prea era el cu petrecerile, era un ardelean liniștit. Apoi, l-am mai tot luat cu noi, pe la chefuri, avea umor, ne făcea pe toți să râdem, îi plăcea”, a declarat Rică Răducanu, pentru Click.

Cauza morţii lui Helmut Duckadam. „Eroul de la Sevilla” a murit la vârsta de 65 de ani

Conform surselor AntenaSport, Helmut Duckadam a suferit în cursul zilei de duminică un accident vascular hemoragic. Duckadam a avut mai multe probleme de sănătate în ultimii ani. Din păcate, vestea tragică a venit luni, la ora 11.50. Helmut Duckadam s-a stins din viaţă la vârsta de 65 de ani.

Helmut a fost internat în stare gravă la Spitalul Militar. „Eroul de la Sevilla” a fost internat la terapie intensivă, iar medicii au depus eforturi uriaşe pentru a-i salva viaţa. Din păcate, aceştia nu au mai putut face nimic.

Fostul fotbalist a fost operat pe cord deschis în luna septembrie! „Eroul de la Sevilla” a avut programată o intervenţie chirurgicală la Spitalul Universitar.Duckadam a avut şi în trecut probleme cardiovasculare. El mărturisea că primele probleme de acest gen au apărut înainte să apere cele 4 penalty-uri în finala de la Sevilla.

A reușit, acum vedem mai departe. Durează recuperarea… e grea de tot, dar asta e.

(n.r.: Doctorii ce spun? A fost bine?) Da! Totul a fost în parametri, acum vedem mai departe”, a spunea atunci Helmut Duckadam, în exclusivitate pentru Antena Sport.

În 1986 lui Duckadam i s-a descoperit un cheag de sânge la mâna dreaptă, acesta fiind şi motivul pentru care şi-a încheiat prematur cariera în fotbal.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    8:34

    Decizia luată de Ruben Amorim, după Manchester United – Lyon 5-4, meciul în care „Diavolii” au intrat în istorie

    8:10

    „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”

    8:00

    Viteză și incertitudine la Jeddah. Analiza lui Adrian Georgescu înaintea Marelui Premiu al Arabiei Saudite

    1:12

    Real Betis – Fiorentina şi Djurgarden – Chelsea sunt semifinalele Conference League!

    1:07

    S-au stabilit semifinalele Europa League! Meciuri tari: Tottenham – Bodo/Glimt și Bilbao – Manchester United

    0:56

    Manchester United – Lyon 5-4! Echipa lui Amorim e în semifinale după un meci absolut „nebun”!

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 3 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 6 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas