Andrei Cordea a dat startul petrecerii după FCSB – Viking 3-1: „E cel mai bun moment din cariera mea!”. Titlul, următorul obiectiv după calificarea în grupele Conference League

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 25.08.2022, 22:19

Andrei Cordea

Andrei Cordea a dat startul petrecerii după FCSB - Viking 3-1

Andrei Cordea, bucurie după un gol marcat de FCSB / SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

FCSB a învins-o incredibil pe Viking, scor 3-1, şi s-a calificat in extremis în grupele Conference League. Edjouma, Cordea şi Radunovic au fost eroii echipei lui Nicolae Dică într-o seară memorabilă pentru fotbalul românesc. Andrei Cordea a avut o primă reacţie.

Malcom Edjouma a deschis scorul în minutul 3, iar Andrei Cordea a înscris după pauză, în minutul 54. Meciul din Norvegia era pe punctul de a intra în prelungiri, la scorul de 2-1. Totuşi, în momentul 90+3, la ultima fază, arbitrul a acordat penalty după ce Florinel Coman a fost faultat în careu. Risto Radunovic a marcat şi a semnat o victorie uriaşă!

Andrei Cordea a dat startul petrecerii după FCSB – Viking 3-1

Cred că este cel mai bun moment din cariera mea. De când a venit Mister s-a văzut o schimbare. Încă de la Bucureşti ne gândeam doar la victorie, mă bucur că am reuşit să ne calificăm. Primul an pentru mine a fost foarte greu, a fost ca un an de acomodare. Acum nu mai era nicio scuză, trebuia să ajut echipa cu pase de gol, să îmi ajut echipa să câştige.

Le mulţumesc foarte mult suporterilor care au venit la stadion, ne-au suţinut. Nu erau neapărat stelişti, erau români. El a venit de o lună la noi şi e foarte fericit. Bineînţeles, nu ştim ce adversari avem.

La titlu avem şanse foarte mari, suntem o echipă foarte bună, din nimic am reuşit să intrăm în grupe. Suntem o echipă omogenă şi trebuie să câştigăm neapărat. Suntem jucători cu calitate, probabil o să mai vină jucători.

Cred că toţi am avut un avantaj cu sinteticul, când am fost juniori numai pe sintetic am jucat. Suntem fotbalişti cu clasă. Bineînţeles că urmează petrecerea, este o calificare pe care ne-o dorim foarte mult. Nu ne bucurăm prea mult pentru că duminică avem un alt meci important„, a declarat Andrei Cordea la Pro Arena.

Câți bani au obținut FCSB și CFR Cluj după calificarea în grupele Conference League

S-a aflat câţi bani au câştigat FCSB și CFR Cluj pentru calificarea în grupele Conference League. România are cel puțin două reprezentante într-o competiție europeană.

Pe lângă performanța răsunătoare de a evolua în grupele unei competiții europene, echipele din Liga 1 mai au un motiv pentru a sărbători calificarea. UEFA pune la bătaie premii uriașe pentru cluburile care reușesc să treacă de play-off.

FCSB și CFR vor încasa câte 2,94 milioane de euro pentru calificarea în grupele Conference League. Cele două echipe românești avea deja asigurate câte 550.000 de euro pentru parcursul până în play-off.

Sumele oferite de UEFA vor continua să crească odată cu intrarea în grupe.

Premiile oferite de UEFA în Conference League:

FCSB şi CFR Cluj au obţinut calificări dramatice în grupele Conference League.

Înscrie-te AICI pentru a câștiga două bilete la FCSB – Hermannstadt!

• Tenis de masă: Saudi Smash 2024, între 4 şi 11 mai, în AntenaPLAY
  • Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A: Slovenia – România – 30 aprilie, 13:30, în AntenaPLAY
  • Care va fi finala UEFA Champions League?

10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
    23:45
    Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol