FCSB, început de coșmar cu Silkeborg! Danezii au marcat de două ori în primele 7 minute. Octavian Popescu și-a „îngropat” echipa

Publicat: 6.10.2022, 20:06

Octavian Popescu și Târnovanu, într-un meci pentru FCSB

FCSB, început de coșmar cu Silkeborg

Octavian Popescu și Târnovanu, într-un meci pentru FCSB / Profimedia

FCSB a avut parte de un început de coșmar în meciul cu Silkeborg, din etapa a treia din grupele UEFA Conference League.

Danezii au marcat de două ori în primele șapte minute ale partidei din Danemarca. Echipa lui Nicolae Dică a fost de nerecunoscut în debutul partidei.

Vinovat pentru primul gol încasat de vicecampioana României, în minutul 3, a fost chiar „perla” Octavian Popescu. Tavi a pasat direct la adversar în preajma propriului careu, iar Kylnge a înscris cu o deviere la colțul scurt.

A doua reușită a danezilor a venit în minutul 7, după un șut al lui Kusk deviat de Dawa, la care Târnovanu n-a mai putut interveni.

FCSB joacă cu rezervele împotriva lui Silkeborg, după ce patronul Gigi Becali a anunțat că roș-albaștrii se vor concentra exclusiv pe partidele din Liga 1, acolo unde vicecampioana riscă să rateze play-off-ul.

Nicolae Dică, surpriză uriaşă în echipa de start din Silkeborg – FCSB

Opt titulari de la vicecampioana României nu joacă în meciul cu Silkeborg.

Florinel Coman, Andrea Compagno, Andrei Cordea, Malcom Edjouma, Joonas Tamm, Darius Olaru, Boban Nikolov și Billel Omrani au rămas în ţară. Vor fi odihniţi pentru duelul cu Petrolul, din campionat.

Astfel, Nicolae Dică a pregătit o surpriză uriaşă în echipa de start a celor de la FCSB. Andrei Dumiter, care nu a prins deloc lotul celor de la FCSB de 5 luni, a fost titularizat pentru meciul din Danemarca.

Dumiter a evoluat ultima oară pentru FCSB pe 14 mai 2022, în FCSB – FC Voluntari 2-2, remiză în urma căreia gruparea roş-albastră şi-a luat gândul de la titlu. Acesta a mai bifat apariţii şi pentru FCSB 2, în Liga 3.

Echipa de start a celor de la FCSB în meciul cu Silkeborg

FCSB: Târnovanu – Boboc, Haruț, Dawa, Pantea – Oaidă, Dulca – Octavian Popescu, Miculescu, Dumiter – Rusu
Rezerve: Vlad, Crețu, Stoica, Bouhenna, Musi, Șerban, Radaslavescu
Antrenor: Nicolae Dică

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

6
23:41
Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună”
6
23:31
Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională
6
23:26
„Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:18
Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren
6
23:11
„Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:07
Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi
6
22:57
Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB
6
22:36
Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte
6
22:30
Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR
6
22:10
„O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a!