Incredibil! Ciprian Deac a ratat două penalty-uri într-un singur minut, în CFR Cluj – Ballkani. Ce s-a întâmplat

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 3.11.2022, 20:43

Ciprian Deac are 36 de ani

Ciprian Deac, într-un meci la CFR Cluj/ SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Ciprian Deac a ratat două penalty-uri într-un singur minut, în CFR Cluj – Ballkani, meci din ultima etapă a grupelor Conference League. Căpitanul lui Dan Petrescu nu a reuşit să marcheze în partida din Gruia.

Boateng a deschis scorul în minutul 17. Campioana României a mai avut o şansă uriaşă de a înscrie şi a-şi simplifica misiunea de a se califica în „primăvara” europeană. Arbitrul a acordat penalty în minutul 32, când Malele a căzut după un duel în careu cu Emmerllahu.

Lindon Emerllahu a şi văzut cartonaş galben. Ciprian Deac şi-a asumat răspunderea de a executa de la 11 metri. Decarul CFR-ului a executat slab, pe centrul porţii, iar Stivi Frasheri a reuşit să respingă.

„Centralul” partidei a fluierat însă repetarea execuţiei. Oaspeţii au protestat vehement, astfel că Bajram Jashanica a fost avertizat. Decizia nu a fost modificată. Pe reluări s-a văzut că arbitrul Daniel Schlager a avut dreptate. Mai mulţi jucători intraseră în careu în momentul şutului lui Deac. Mai mult decât atât, portarul nu păstrase un picior pe linia porţii.

Ciprian DeacCiprian Deac
Ciprian Deac a ratat de la 11 metri

Tot căpitanul ardelenilor a decis să execute penalty-ul. Din păcate, a doua oară a trimis tot pe centrul porţii şi nu a putut să înscrie. Frasheri a respins în lateral.

În acest sezon, Ciprian Deac a înscris trei goluri în Liga 1. A marcat de două ori şi în competiţiile europene, cu Inter Club d’Escalades şi cu Slavia Praga.

Dan Petrescu, reacție nervoasă înainte de CFR Cluj – Ballkani

Dan Petrescu a avut o reacție nervoasă înainte de CFR Cluj – Ballkani. Antrenorul campioanei României a transmis un mesaj dur pentru contestatarii săi. „Bursucul” crede că o eventuală calificare a echipei din Gruia în „primăvara” Conference League ar fi o minune pentru fotbalul românesc.

Alții nu au fost antrenori și s-au făcut de râs pe unde au fost, iar acum îmi dau mie sfaturi. Să se uite la CV-ul meu, da! Mie îmi place unde sunt, nu are rost să facem polemică. Dar ăia care au fost antrenori s-au făcut de râs, mai bine ar tăcea din gură!

Nu mă mai miră nimic, și dacă ar fi dați afară 10 antrenori într-o zi în România, darămite trei. Orice e posibil! Dacă cel mai bun antrenor român, cu șase trofee, e criticat, e făcut praf, iar la prima înfrângere sunt prost și trebuie să-mi dau demisia… Trofeele sunt degeaba. O să vi le aduc să le vedeți! Am fost ales de șase ori cel mai bun. Noi îi dăm afară pe toți. E și vina antrenorilor, că nu se protejează, își pun clauze mici, astfel că sunt dați afară imediat.

Este al 14-lea meci în Europa, din august până acum, o cursă infernală. Dacă tot am ajuns aici, sper să ne calificăm în primăvara europeană. Sincer, ar fi un miracol, da, ar fi! Când nimeni nu are rezultate în România, iar fotbalul nostru a luat-o în jos, toți critică pe CFR Cluj care joacă cu calificarea pe masă joi seară.

Dacă îmi spunea cineva la tragerea la sorți că vom juca ultimul meci cu calificarea pe masă, stând la mâna noastră, aș fi fost foarte fericit. Ar fi fantastic pentru fotbalul românesc să ne calificăm în primăvara europeană. Ar fi ceva special. Ultima oară, tot CFR Cluj a reprezentat România în primăvara europeană cu Sevilla.

Sperăm să dăm gol în minutul 95 și cu spatele, dacă se poate, să fie ceva în favoarea noastră. Să avem și noi șansă, după două penalty-uri contra noastră, după ce-am luat gol din ofsaid, după atâtea episoade contra noastră”, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă dinaintea meciului.

13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 13:00 VIDEORomânii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Eduard Ionescu şi Ioana Sîngeorzan joacă azi, live în AntenaPLAY 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă Vezi toate știrile