Cristi Chivu nu se gândeşte la o revenire în România: „Am fost în tabăra adversă şi am fost ciuruit”

De Viviana Moraru
Publicat: 7.07.2022, 22:58

Cristi Chivu, în timpul unui meci pentru Inter U19

Cristi Chivu a câştigat finala campionatului Primavera

Cristi Chivu, în timpul unui meci pentru Inter U19 / Profimedia

Cristi Chivu a dezvăluit ce oferte a primit din România. Antrenorul lui Inter U19 a declarat că nu vrea să revină în ţară, având un drum de urmat în Italia.

Reclamă

Cristi Chivu o antrenează pe Inter U19 din iulie 2021 şi a reuşit să câştige campionatul Primavera, după ce a învins în finală pe AS Roma U19. Acesta a declarat că va continua şi în sezonul viitor pe banca echipei din Italia.

Reclamă

Cristi Chivu a dezvăluit ce oferte a primit din România

Cristi Chivu a declarat că nu se gândeşte la o revenire în ţară. Fostul căpitan al naţionalei României a mărturist că vrea să-şi continue drumul început la Inter, până va ajunge în Serie A.

Totodată, Chivu a dezvăluit că nu a fost contactat de Federaţia Română de Fotbal, însă a refuzat orice altă ofertă venită din ţară, fie că a fost vorba de a antrena sau a conduce o echipă.

„Am primit multe mesaje, din Federație, nu. Eu am fost în tabăra adversă și am fost ciuruit. Eu vreau în iarbă, nu vreau la birou. Vreau să reușesc aici, vreau să rămân aici. Am primit oferte din România în ultimii ani, dar am refuzat, eu am început un drum aici. 

Au fost oferte mai mult sau mai puțin concrete, mai mult sau mai puțin oficiale, dar am refuzat. Primul obiectiv e Serie A și apoi urmează altul”, a declarat Cristi Chivu, conform digisport.ro.

Cristi Chivu a evoluat pentru Inter în perioada 2007-2014, bifând 115 partide. Alături de italieni, a triumfat în Champions League, în sezonul 2009-2010, când echipa era antrenată de Jose Mourinho. Pe lângă trofeul european, Chivu a mai devenit de trei ori campion în Serie A.

Cristi Chivu poate ajunge antrenorul lui Inter

Cristi Chivu poate oricând ajunge antrenorul lui Inter Milano! Cel puţin aşa susţine Victor Becali, care se bazează pe pasul către echipa mare pe care fostul căpitan al României îl poate face.

„O dată, un scurt-circuit la echipa mare şi pac, se poate să i se ofere şansa. El are toate atuurile. Imediat i se dă posibilitate. Nu va antrena curând în România. Prima lui experienţă la un înalt nivel va fi în Italia, dar a avut oferte din România, două oferte din prima ligă şi din a doua.

Dar el a refuzat pentru că era plecat la un drum în Italia, s-a stabilit la Milano, copiii la şcoală, eram convins că le va refuza. Îl vom vedea cu siguranţă la echipa naţională, dar peste ceva ani. Nici nu cred ca l-ar interesa pe el acum echipa naţională”, a spus Victor Becali, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Cristi Chivu i-a „fermecat” pe şefii lui Inter: „Impecabil! A realizat o capodoperă!”

Chivu a bifat o performanță uriașă alături de Inter U19. Puștii “nerazzurri” au câștigat finala campionatului împotriva Romei și au bifat un record impresionant. Inter a devenit cea mai titrată echipă la nivel U19, cu 10 trofee. Torino se află pe locul al doilea, cu 9, în timp ce podiumul este completat de Roma, cu 8.

„Așa cum știți, ultimii doi ani au fost foarte dificili pentru toată lumea din punct de vedere financiar, nu s-au făcut investiții și am accelerat creșterea unor jucători tineri aducându-i de la U17 la Primavera. De aceea este satisfacția foarte mare acum. Băieții au fost conduși într-o manieră impecabilă de antrenorul nostru, Cristian Chivu, care, la prima lui experiență, a realizat o capodoperă. Cristian a oferit foarte multe acestui club, atât pe teren, cât și ca om.

A devenit un punct de referință pentru băieți. A câștigat foarte multe trofee ca fotbalist, e unul dintre eroii acelei triple, astfel că vocea lui are greutate acum. Sigur, campionatul câștigat este și rodul precedenților ani și meritul antrenorilor care au fost înainte de Chivu. La anul vom continua cu Cristian, dar acest lucru fusese stabilit încă de dinainte de semifinală. Rezultatul nu ar fi afectat această decizie pentru că suntem convinși că este persoana potrivită pentru acest club și pentru ce vrem să facem în următorul sezon”, a spus Dario Baccin, potrivit fcinter1908.it.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
23:54 15 apr.

PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi

23:36 15 apr.

UPDATESerhou Guirassy a scris istorie pentru Dortmund! I-a depăşit pe Lewadowski şi Haaland contra Barcelonei

23:32 15 apr.

Aston Villa, două goluri în trei minute cu PSG. Execuţii de senzaţie ale englezilor

23:10 15 apr.

„Sper să nu ratez trofeul”. Cosmin Olăroiu, după calificarea lui Al Sharjah în finala Ligii Campionilor Asiei 2

22:43 15 apr.

Şeful Formulei 1, veşti proaste pentru fani! Ce circuit riscă să iasă din calendar: „Din ce în ce mai dificil”

22:41 15 apr.

Veste uriaşă pentru Dinamo. Se va semna contractul pentru noul stadion din Ştefan cel Mare

1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 5 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s 6 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas