Emil Săndoi, după România U21 – Ucraina U21 0-1: „E dureros. Parcă toate ni se întâmplă nouă”. Unde s-a făcut diferența

De Alex Masgras
Publicat: 24.06.2023, 21:47

Emil Săndoi, după România U21 – Ucraina U21 0-1

Emil Săndoi, la România U21 - Ucraina U21 / ProfiMedia

Emil Săndoi a vorbit după România U21 – Ucraina U21 0-1. Naționala de tineret a pierdut și al doilea meci de la Campionatul European U21, iar șansele ca tricolorii „mici” să se califice în sferturile de finală sunt pur teoretice.

La finalul partidei de pe stadionul Steaua, Emil Săndoi, selecționerul naționalei de tineret, a vorbit despre a doua înfrângere a României de la acest turneu final.

Singurul gol al partidei din Ghencea a fost marcat în minutul 89 chiar de un jucător al României. Dican a trimis balonul în poarta apărată de Târnovanu, iar Ucraina are două victorii după primele două meciuri.

Emil Săndoi crede că lipsa de meciuri oficiale din această perioadă și-a spus cuvântul, iar diferența a fost făcută de jucătorii Ucrainei care evoluează în Champions League, la echipe precum Dinamo Kiev sau Șahtior. De asemenea, Emil Săndoi crede că România a avut și ghinion la acest turneu final:

„Îmi pare rău că parcă nu avem șansă. Și la meciul cu Spania am luat un gol în minutul 90 și ceva, azi luăm gol în minutul 89, dintr-o deviere până la urmă. E adevărat, ca posesie, Ucraina a fost peste noi, a și avut ocaziile mai clare decât noi, dar și noi am avut ocazii în momente cheie ale jocului. Înainte de deschiderea scorului a fost șutul lui Octavian Popescu care a trecut puțin peste poartă.

Da, e dureros. E un nivel al competiției. Eu cred că suntem în creștere ca nivel de joc, acum înțelegem ce înseamnă acest nivel al competiției. Știți, că v-am spus, poate nici noi nu am fost pregătiți neavând o campanie de calificare, având doar jocuri amicale. Am și întâlnit Spania în primul meci, adică toate s-au derulat incredibil, numai împotriva noastră.

Cu accidentările care au fost. Ați văzut și astăzi. L-am așteptat pe Screciu, care ne-a lipsit foarte mult în primul meci, astăzi a trebuit să iasă pentru că a avut probleme medicale. Acesta e fotbalul, din păcate.

Și Ucraina are jucători de viteză pe flancuri, cu o tehnică individuală foarte bună. Jucători care pot face diferența. O echipă matură, cu jucători care joacă de ani de zile la Șahtior sau Dinamo Kiev, care joacă în Champions League. Aici s-a făcut diferența. V-am zis, e incredibil. Parcă toate ni se întâmplă numai nouă”, a declarat Emil Săndoi, la tvr.ro.

Emil Săndoi nu a vrut să vorbească prea mult despre viitorul său la naționala de tineret

Întrebat și despre viitorul său la echipa națională de tineret și dacă este condiționat de rezultatele de la EURO U21, Emil Săndoi a spus: „Credeți dumneavoastră că este vreo problemă? Sau a fost vreodată o problemă în cariera mea? Nu e o problemă. Vedem ce se va întâmpla”.

România U21 mai are un meci de disputat în faza grupelor. Tricolorii mici vor juca marți seară, pe stadionul Steaua, contra naționalei Croației. În această seară, de la ora 21:45, se mai joacă în Grupa B partida dintre Spania U21 și Croația U21, în Giulești.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

19:52 Luis Enrique anunță o revoluție la PSG după plecarea lui Kylian Mbappe! Campanie uriașă de achiziții la campioana din Franța 19:05 Cel mai bun jucător de la Corvinul a semnat cu o echipă din play-off-ul Ligii 1! Pierdere înainte de preliminariile Europa League 18:48 Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Trophee Clarins! A învins-o pe Kristina Mladenovic în 2 seturi 18:45 „Mai bine tăcea!” Cristian Tudor Popescu a răbufnit când a aflat că Simona Halep a „rupt” colaborarea cu Carlos Martinez 18:36 Adrian Mititelu şi-a ales antrenorul cu care să atace revenirea în Liga 1! Primele cinci mutări pe care le face la FCU Craiova 18:07 Costică Căileanu a murit la 54 de ani, într-un grav accident rutier produs între Năvodari şi Corbu. Tragedie uriaşă în România! 18:03 Federico Piovaccari s-a retras din fotbal! Ultimul marcator din Champions League pentru FCSB a făcut anunțul la aproape 40 de ani 17:50 „Prea bătrân!” Alex Chipciu a ratat transferul şi au apărut dezvăluiri din interior. Ce s-a întâmplat cu adevărat 17:37 „Își arată din nou caracterul murdar!” Suporterii FCSB-ului, atac total după ce Rapid le-a oferit doar 400 de bilete la derby! 17:30 „Durerea a revenit!” Simona Halep, anunţ despre viitorul ei după ce a fost nevoită să se retragă de la Trophee Clarins Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta