Germania – România 2-1 | Reacția lui Hansi Flick, după victoria chinuită în fața tricolorilor. „Așa i-am învins!”

Publicat: 9.10.2021, 0:29

Hansi Flick, după Germania - România 2-1

„Mă bucur că am câștigat jocul. I-am învins cu un joc și o atitudine care inspiră. După ce ai primit un gol, trebuie să revii și să-ți arăți forța. Am făcut asta astăzi!„, a spus Hansi Flick, citat de Bild.

Flick a ajuns la patru victorii din tot atâtea meciuri oficiale la cârma Germaniei. Cu el pe bancă, Germania are un golaveraj zdrobitor, 14-1.

Germania – România 2-1

România a început foarte curajos meciul cu Germania și a deschis scorul după doar 9 minute, prin Ianis Hagi. „Prințul” i-a dat mingea printre picioare lui Rudiger și l-a învins pe ter Stegen cu șut devastator la colțul lung. Înainte de golul lui Hagi, nemții au avut un penalty refuzat de VAR.

Germania a atacat apoi în valuri careul lui Florin Niță, dar România a rezistat eroic în prima repriză. Elevii lui Rădoi puteau chiar să intre cu un avantaj de două goluri la pauză, dar lovitura de cap a lui Adrian Rus s-a dus puțin pe lângă poartă.

În partea a doua, Hansi Flick i-a aruncat în luptă pe Muller și Havertz, iar jocul nemților s-a schimbat radical. România nu s-a mai apropiat de careul lui ter Stegen, iar Germania a lovit de două ori, prin Gnabry și Muller, în minutele 52 și 81.

S-a terminat 2-1 pentru Germania, care este lider autoritar în grupa de calificare la CM 2022, cu 18 puncte. România a căzut pe locul 4, cu 10 puncte.

În aceeaşi grupă, Islanda a remizat cu Armenia, scor 1-1 (goluri Johannesson ’77 / Hovhannisyan ’35) şi Liechtenstein a pierdut cu 0-4 confruntarea cu Macedonia de Nord (goluri Velkoski ’39, Alioski ’66 – penalti, Nikolov ’74, Churlinov ’83).

6. Liechtenstein 1 punct

20:18 Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa 20:16 VideoTeodora, fiica lui Mihai Stoica, dezvăluiri emoţionante despre tatăl său şi FCSB: „E ca o altă familie pentru mine!” EXCLUSIV 19:25 Dan Şucu s-a întâlnit cu Marius Şumudică, la o zi după „revoluţia” anunţată la Rapid! Concluzia patronului giuleştenilor 19:17 FotoCât de frumoasă este şi cine este iubita milionarului care a fost timp de 8 ani amantul soţiei fratelui său 19:03 AS Roma – Bayer Leverkusen şi Marseille – Atalanta LIVE TEXT (22:00). Încep semifinalele Europa League şi Conference League 18:43 FotoLovitura uriaşă pe care a dat-o fiica cea mică a lui George Copos! Reacţia milionarului: „Este incredibil, e un fenomen!” 18:36 Alpine a anunţat o mutare importantă! Cine a fost adus pentru a salva sezonul francezilor 17:53 „Dacă faci iar tâmpenia asta…” Basarab Panduru îl avertizează pe Dan Şucu, după „revoluţia” anunţată la Rapid: „Asta e ţurcă” 17:45 Cristina Neagu, discurs războinic înaintea returului infernal cu Metz: „E nevoie de un meci perfect” 17:12 Siyabonga Ngezana a dezvăluit problemele cu care s-a confruntat când a ajuns la FCSB: „A fost primul şoc” Vezi toate știrile