Golul lui Kevin De Bruyne din Belgia – România, contestat! Verdictul specialistului: „Asta spune regulamentul”

De Alex Masgras
Publicat: 23.06.2024, 9:24

Golul lui Kevin De Bruyne din Belgia - România, contestat! Verdictul specialistului: Asta spune regulamentul

Golul lui Kevin De Bruyne din Belgia - România, contestat! Verdictul specialistului: "Asta spune regulamentul"

Kevin De Bruyne a marcat al doilea gol al Belgiei în meciul cu România / Profimedia

Golul lui Kevin De Bruyne din Belgia – România a fost contestat de fostul arbitru român, Cristi Balaj. Ciprian Marica, fostul atacant al României, a dezvăluit mesajul pe care i l-a transmis actualul preşedinte al celor de la CFR Cluj.

Belgia a câştigat duelul cu România cu 2-0, graţie golurilor marcate de Tielemans şi De Bruyne. Reuşita starului de la Manchester City a ridicat însă mai multe semne de întrebare, din cauza unei intrări dure asupra portarului Florin Niţă.

Marica susţine că Balaj i-a transmis că arbitrul putea să fluierul fault în atac la reuşita belgianului din minutul 80. Florin Niţă a fost învins prin alunecare de starul lui Manchester City, care a intrat direct în portarul român:

„Mi-a scris Cristi Balaj imediat după joc vis-a-vis de golul al doilea marcat de De Bruyne. Spune că este fault, este imprudență, De Bruyne se duce cu talpa pe genunchiul și spune că ar putea fi fault în atac.

Balaj îmi scrie așa: ’A jucat mingea într-o manieră imprudentă, asta e la regulament’. Să ne uităm atent, vine cu talpa pe tibia lui Niță. Penalty nu cred că a fost, e un contact corp la corp. Așa spune un arbitru, tind să cred și să iau în seamă”, a declarat Ciprian Marica, potrivit sport.ro.

„Poate România să se califice?” Kevin De Bruyne a răspuns fără să ezite, după victoria Belgiei la EURO 2024

Kevin De Bruyne a răspuns fără să ezite, după victoria Belgiei la EURO 2024, atunci când a vorbit despre şansele României de calificare în optimile de finală.

La finalul partidei, Kevin De Bruyne a fost întrebat dacă „tricolorii” lui Edi Iordănescu se mai pot califica în optimile de finală ale turneului final din Germania, iar starul lui Manchester City a răspuns fără să ezite:

„Da, poate. Eu cred că poate să se califice”, a spus Kevin De Bruyne, la finalul meciului.

Kevin De Bruyne este de părere că echipa sa a jucat mai bine decât în partida cu Slovacia şi crede că Belgia ar fi trebuit să înscrie mai multe goluri:

„Cred că am jucat puțin mai bine decât în primul meci. Am creat puțin mai mult. La începutul reprizei secunde am avut câteva ocazii.

Ar fi trebuit să înscriem puțin mai mult, dar energia a fost acolo și performanța a fost bună.

Cred că azi am jucat puțin mai ofensiv. Am reușit să-l trimitem pe Castagne sus pe dreapta și l-am găsit adesea pe Dodi Lukebakio între linii”, a mai spus starul lui Manchester City, citat de voetbalnieuws.be.

• Marele Premiu al Austriei e live în AntenaPLAY, în perioada 28-30 iunie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Cine va câştiga Marele Premiu al Austriei?

23:59 29 iun.

Joachim Andersen, de la agonie la extaz în decurs de cinci minute. Gol anulat şi henţ în careu în Germania – Danemarca, la EURO!

FotoGermania – Danemarca 2-0. Havertz şi Musiala au marcat şi şi-au calificat naţionala în sferturi la EURO 2024

23:39 29 iun.

CFR Cluj, victorie în amicalul cu Slovan Bratislava! Adiţă Păun a revenit cu gol la echipa lui Dan Petrescu

23:15 29 iun.

VideoMax Verstappen a vorbit despre România – Olanda chiar înainte de MP al Austriei (15:45, Antena 1 şi AntenaPLAY): „Luptă strânsă!”

22:49 29 iun.

FotoMotivul incredibil pentru care s-a oprit meciul dintre Germania şi Danemarca în minutul 35! Ce s-a întâmplat la Dortmund

22:24 29 iun.

„Arată foarte bine, se poate bate la Mister Olympia!” Mihai Stoica e uluit de Ianis Hagi şi îl cere titular în România – Olanda

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate priviriles 3 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei, în direct pe Antena 1 şi live stream în AntenaPLAY! Spectacol la Barcelonas 4 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 5 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 6 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs