Ionuţ Nedelcearu, mesaj tăios pentru „tricolori”, după România – Slovenia 1-2: „Fotbalul se joacă două reprize”

De Viviana Moraru
Publicat: 18.11.2022, 17:32

Ionuţ Nedelcearu, în timpul partidei dintre România şi Slovenia

Ionuţ Nedelcearu, mesaj tăios după România - Slovenia

Ionuţ Nedelcearu, în timpul partidei dintre România şi Slovenia/ Profimedia

Ionuţ Nedelcearu a avut un mesaj tăios pentru „tricolori”, după ce România a pierdut meciul amical cu Slovenia, scor 1-2. Fundaşul echipei naţionale a tras un semnal de alarmă, după prestaţia modestă a reprezentativei lui Edi Iordănescu.

România mai are de disputat un meci amical, până la startul preliminariilor pentru Campionatul European, start ce va avea loc în luna martie. „Tricolorii” se vor mai duela cu Moldova, duminică, de la ora 20:30. Partida va fi în format live text, pe AS.ro.

Ionuţ Nedelcearu, mesaj tăios pentru „tricolori”, după România – Sloveni 1-2

Ionuţ Nedelcearu a analizat partida amicală pierdută de România. Fundaşul, care evoluează pentru Palermo, s-a declarat nemulţumit de fluctuaţia de formă arătată de „tricolori”, cele două reprize ale meciului fiind diametral opuse.

Nedelcearu le cere coechipierilor săi mai multă concentrare, în caz contrar s-ar putea rata calificarea la turneul final european din 2024.

„Fotbalul se joacă două reprize, trebuie să intrăm concentraţi din primul moment, să avem mai multă încredere, nu să aşteptăm să ne conducă adversarul şi să ştim că nu mai avem nimic de pierdut, ca să începem să jucăm. La pauză, a fost o schimbare pe construcţie, se pare că ne-a ajutat. Nu este o scuză, noi suntem vinovaţi, nu am început meciul cum trebuie.

La meciurile de calificare, nimeni nu te aşteaptă, dacă adversarul te va conduce şi tu după ştii că nu mai ai nimic de pierdut şi începi să joci, va fi prea târziu. Trebuie să revedem greşelile comise, împreună cu Mister, şi să ne pregătim pentru meciul din Moldova.

Trebuie să ducem două reprize. Dacă nu vom duce, suntem conştienţi că nu vom ajunge la european. O singură repriză nu este de ajuns ca să ajungi la un turneu final.

Din păcate, gazonul nu a fost foarte bun, dar şi ei au jucat pe acelaşi gazon, nu este o scuză. Am încercat să ne adaptăm, am întâmpinat probleme pe construcţie, dar repet, nu este o scuză”, a declarat Ionuţ Nedelcearu, la finalul partidei România – Slovenia.

Reproşurile făcute de Adrian Mutu lui Edi Iordănescu, după România – Slovenia 1-2

Reproşurile făcute de Adrian Mutu lui Edi Iordănescu, după România – Slovenia 1-2. Antrenorul Rapidului e de părere că jucătorii naţionalei României nu au avut atitudine în prima repriză a amicalului de la Cluj.

Mai mult, Mutu crede că România a jucat mai mult decât trebuia la aşteptare, în loc să facă un pressing.

Au fost două reprize distincte. În prima repriză am făcut un joc slăbuț, nu am contat. În repriza a doua am jucat mai bine. Atitudinea a făcut diferența. În prima repriză am fost fără angajament, pasivi în multe momente. Și le-am permis lor să își desfășoare jocul într-un 3-5-2 interesant.

Iar în a doua repriză cred că echipa României, mai ales spre sfârșit, a reușit să și facă presing, să aibă ocazii. Poate meritau și egalarea la un moment dat. Mai ales jucând acasă, împotriva unei echipe accesibile. Până la urmă era Slovenia, care pe vremuri nu ne punea probleme.

Lipsă de angajament, de atitudine. Am jucat la așteptare prea mult. Când am făcut presing, în repriza a doua ne-am dus sus și am jucat altfel. Chiar dacă Slovenia a trecut din 3-5-2 în 4-4-2, ceea ce a făcut mai ușor jocul nostru”, a spus Adrian Mutu la fanatik.ro.

15:29 „Să fii cu soția lângă tine și să fii amăgit” Marius Şumudică îl compătimeşte pe Dan Şucu, după Rapid – Universitatea Craiova 14:39 Louis Munteanu, 20.000 de euro salariu pe lună la FCSB! Cât vrea Gigi Becali să plătească pentru transfer 14:13 Bayern Munchen – Real Madrid LIVE TEXT (22:00).  Duel stelar în semifinalele Ligii Campionilor 13:17 EXCLUSIVDecizia luată de conducerea Rapidului după umilinţele din play-off 12:39 Marian Iancu, la un pas de revenirea în fotbalul românesc! Echipa cu care vrea să facă performanţă: „Aş merge şi eu ca acţionar” 12:31 CSA Steaua, sancţionată de Comisia de Disciplină! Echipa din Ghencea va juca fără spectatori! Ce amendă trebuie să plătească 12:10 Statuia lui Dani Alves din oraşul natal a fost retrasă 11:55 Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN 11:31 Coventry – Ipswich LIVE VIDEO (22:00, AntenaPLAY). Oaspeţii, meci cu miză uriaşă pentru promovarea în Premier League 11:16 Farul aşteaptă ofertele de milioane de euro ale lui Gigi Becali: „Nu ne permitem să refuzăm” Vezi toate știrile

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante