Reacţia presei din Serbia după ce România a învins-o pe Kosovo la „masa verde” cu 3-0. Ce au scris după decizia UEFA

De Alexandra Costea
Publicat: 20.11.2024, 17:15

Romnânia - Kosovo

Ce a scris presa din Serbia după ce România a câştigat duelul cu Kosovo la masa verde

Incidentele din partida România - Kosovo - Profimedia

UEFA a venit cu o decizie în urma incidentelor de pe Arena Naţională, în meciul România – Kosovo. Tricolorii lui Mircea Lucescu au avut câștig de cauză, iar astfel au obținut victoria cu 3-0 la „masa verde”.

Reclamă

Astfel, România a încheiat campania din Liga Naţiunilor cu maximul de puncte posibile, 18, înregistrând 6 victorii din 6. Decizia UEFA nu a fost trecută cu vederea de presa din Serbia, care a atacat dur gestul kosovarilor

Reclamă

Cum au reacționat sârbii după ce UEFA a decis victoria României la „masa verde” cu Kosovo

Incidentele de pe Arena Naţională de pe 15 noiembrie au stârnit un val de reacții în presa internațională, mai ales după hotărârea UEFA de a acorda victoria României la „masa verde”, scor 3-0.

Decizia oficială a stârnit reacții mixte, iar jurnaliștii din Serbia au venit cu o reacție acidă la adresa reprezentativei din Kosovo. Astfel, publicația Novosti.rs a comentat în termeni controversați întreaga situație şi a numit-o pe Kosovo o „țară falsă”. Întregul articol a punctat tensiunile politice dintre Serbia şi kosovari.

„Kosovo este Serbia, iar acest adevăr poate provoca isterie în rândul albanezilor. Și, costă mult. Acolo s-au întâlnit echipele de fotbal ale României și ale țării false „Kosovo”, iar duelul s-a întrerupt în timpul opririi când oaspeții au părăsit terenul”, au scris jurnaliștii sârbi.

Reacţia presei din Kosovo, după decizia drastică luată de UEFA

A apărut reacţia presei din Kosovo, după ce UEFA a decis ca România să câştige meciul la „masa verde”. Kosovarii părăsiseră terenul în minutul 90+2 şi au refuzat să mai revină pe teren. Arbitrul a decis întreruperea definitivă a partidei după 70 de minute de aştepater.

Kosovo a pierdut meciul cu România, este rezultatul oficial! UEFA și-a anunțat decizia astăzi (miercuri), unde, pe lângă pierderea meciului, a fost amendată Federaţia.

Pe lângă asta, organizatoarea meciului, România, a primit și o serie de pedepse pentru comportament nesportiv și apeluri rasiste„, se arată pe telegrafi.com.

Kosovo a pierdut meciul cu România cu scorul oficial 0-3. UEFA a luat decizia după meciul întrerupt între România şi Kosovo. Cea mai înaltă instituţie europeană de fotbal a găsit vinovată echipa kosovară pentru ieşirea de pe teren în prelungiri şi pentru că nu a respectat ordinul arbitrului de a reveni pe teren.

Cele două naţionale au fost şi amendate pentru ceea ce s-a întâmplat. Federaţia din Kosovo a fost amendată cu 6.000 de euro pentru comportament neadecvat, în timp ce Federaţia Română de Fotbal a primit numeroase amenzi şi i-a fost suspendat stadionul pentru scandări rasiste şi discriminatorii„, au transmis şi jurnaliştii de la gazetaexpress.com.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    23:55 18 apr.

    Nicolae Stanciu, în formă maximă! Căpitanul României a înscris, din nou, în Arabia Saudită

    23:41 18 apr.

    „FCSB e Steaua şi cu asta basta!” Intervenţie în forţă în scandalul dintre campioană şi echipa Armatei

    22:48 18 apr.

    „Dorinel nu a fost la prima repriză!” Mircea Rednic, ironii la adresa adversarului după UTA-Sepsi 1-1

    22:30 18 apr.

    Sporting – Moreirense 3-1. Viktor Gyokeres a reuşit o dublă de senzaţie pentru echipa sa

    22:26 18 apr.

    „Să ne trezim la realitate!” Dorinel Munteanu sună adunarea după egalul cu UTA. Ce obiectiv are la Sepsi

    21:29 18 apr.

    VideoNicolae Stanciu şi Andrei Burcă petrec Paştele departe de familie! Nu ratează însă bucatele tradiţionale

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 6 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors