EURO 2020 | Anglia – Germania 2-0. Raheem Sterling şi Harry Kane, eroi pe Wembley! Toate echipele din „grupa morţii” au fost eliminate. Fanii, în delir!

Publicat: 29.06.2021, 20:51.

Anglia bucurie

Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins, marţi, pe Stadionul Wembley, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Germaniei, în optimi. Au marcat: Sterling ’75, Kane ’86.

Anglia va juca în sferturi cu învingătoarea din ultima partidă a optimilor, Suedia – Ucraina, întâlnire care are loc tot marţi, de la ora 22.00, la Glasgow.

În urma rezultatului din această seară, toate echipele care făceau parte din „grupa morţii” de la EURO 2020 au fost eliminate. Portugalia a fost eliminată de Belgia, Franţa a fost eliminată de Elveţia pe Arena Naţională, iar Germania de Anglia.

Anglia – Germania 2-0

Min. 90: Fluier final pe Wembley! Anglia s-a calificat în sferturile de finală.

Min 85: GOOOL Anglia! Harry Kane a înscris cu o lovitură de cap perfectă.

Min 81: Ocazie monumentală pentru Germania! Thomas Muller, singur cu Pickford, a trimis pe lângă poartă.

Min 76: GOOOL Anglia! Raheem Sterling a deschis scorul pentru englezi după o pasă a lui Luke Shaw.

Min 45: Ocazie pentru Anglia! Harry Kane a încercat să-l dribleze pe Neuer, dar a fost ajuns din spate de Mats Hummels.

Min. 33: Ocazie mare Germania! Werner este la un pas de a deschide scorul, însă Pickford e greu de învins!

Min. 1: A început meciul!

Update: Avem echipele de start pentru Anglia – Germania.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Rice, Phillips, Shaw – Saka, Sterling – Kane
Selecționer: Gareth Southgate

Germania: Neuer – Ginter, Hummels, Rüdiger – Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens – Havertz, Müller – Werner
Selecționer: Joachim Low

Anglia – Germania se joacă pe legendarul Wembley, acolo unde va avea loc şi finala Euro 2020.

Anglia – Germania, LIVE SCORE (19:00)

Fanii Angliei deja visează la un succes istoric. Cea mai importantă performanţă a lor, câştigarea Cupei Mondiale din 1966, a avut loc tot în faţa propriilor fani.

În finală, au învins-o chiar pe adversara de astăzi. În total, Anglia şi Germania au adunat 31 de dueluri. Nemţii stau mai bine. Au 15 victorii, în timp ce rivalii lor au 13, alte 4 meciuri fiind remize.

Învingătoarea dintre Anglia şi Germania o va înfrunta în sferturi pe Suedia sau pe Ucraina.

Echipele probabile

Anglia (3-4-3): Pickford – Walker, Stones, Maguire – James, Phillips, Rice, Trippier – Foden, Kane, Sterling

Germania (3-4-2-1): Neuer – Ginter, Hummels, Rudiger – Kimmich, Gundogan, Kroos, Gosens – Muller, Havertz – Gnabry

10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol