Euro 2020 | Dubravka a făcut un Karius! Autogol halucinant în Slovacia – Spania

Publicat: 23.06.2021, 19:58

Dubravka, gafă halucinantă

Spania are nevoie de victorie împotriva Slovaciei pentru a spera în calificarea în optimi. „Furia Roja” a început meciul ca din tun și a obținut un penalty în minutul 12, însă Dubravka a parat execuția lui Morata.

Peste numai câteva minute, portarul slovac avea să devină protagonistul unei gafe halucinante, cea mai mare de până acum de la Euro 2020.

Martin Dubravka, autogol incredibil în Slovacia – Spania

Dubravka a scăpat în poartă o minge extrem de simplă. Sarabia a șutat în transversală, după care balonul a ricoșat în brațele portarului slovac.

Deși mingea nu era pe cadrul porții, acesta a scăpat-o incredibil din mâini și a trimis-o în propria poartă.

VIDEO AICI CU GAFA LUI MARTIN DUBRAVKA

Martin Dubravka a devenit primul portar din istoria Euro care a apărat un penalty și și-a dat un autogol în același meci.

De asemenea, eroarea lui Dubravka a condus la al 7-lea autogol de la Euro 2020. Este ediția cu cele mai multe goluri în proprie poartă din ultimii 20 de ani.

Loris Karius, gafe uriașe în finala UEFA Champions League

Gafa lui Dubravka ne-a reamintit de erorile lui Loris Karius din finala UEFA Champions League 2018. Atunci, portarul german a îngropat-o pe Liverpool în meciul cu Real Madrid.

Karius, la o repunere banală în joc, a trimis mingea inexplicabil direct în gheata lui Karim Benzema. Balonul a ricoșat apoi în poarta lui Liverpool.

La câteva zeci de minute mai târziu, Karius a gafat din nou. De această dată, germanul a scăpat în poartă un șut de la distanță al lui Gareth Bale.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

6
23:41
Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună”
6
23:31
Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională
6
23:26
„Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:18
Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren
6
23:11
„Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:07
Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi
6
22:57
Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB
6
22:36
Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte
6
22:30
Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR
6
22:10
„O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a!