EURO 2020 | Elveţia – Turcia 3-1. Xherdan Shaqiri, „dublă” de senzaţie la Baku! Turcii părăsesc în genunchi Campionatul European

De Dragoș Vasile
Publicat: 20.06.2021, 20:50

Elveţia

Elveţia

Elveţia a câştigat confruntarea cu Turcia, scor 3-1, iar naţionala lui Vladimir Petkovic are şanse mari să se califice în optimile de finală de pe locul 3 (în optimi se califică cele mai bune patru locuri 3).

Haris Seferovic, în minutul 6, şi Xherdan Shaqiri, în minutul 26, au marcat în prima repriză pentru gazde. Cei doi conaţionali s-au întrecut în execuţii superbe.

La surt timp după începerea reprizei secunde, Irfan Kahveci „a spart gheaţa” pentru turci la EURO 2020. Mijlocaşul lui Fenerbahçe a marcat unicul gol al Turciei de la turneul final.

Acelaşi Xherdan Shaqiri a închis tabela, în minutul 68, iar elveţienii sunt aproape de optimile de finală.

Elveţia – Turcia 3-1

Min. 90+4: Elveţia a câştigat cu scorul de 3-1.

Min. 68: GOOOL Elveţia! Xherdan Shaqiri a reuşit „dubla”.

Min. 62: GOOOL Turcia! Irfan Kahveci a marcat primul gol de la EURO 2020 pentru turci.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+3: Pauză la Baku! Elveţia conduce cu 2-0.

Min. 26: Xherdan Shaqiri, vedeta lui Liverpool, a dus scorul la 2-0, tot cu o execuţie de zile mari.

Min. 6: GOOOL Elveţia! Haris Seferovic, atacantul lui Benfica, a deschis scorul cu o execuţie superbă.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Elveţia – Turcia este al doilea meci al Grupei A care se va disputa astăzi, tot de la ora 19:00. Elveţienii speră să obţină calificarea în optimile de finală.

Elveţia – Turcia, LIVE SCORE pe AS.ro! Shaqiri, Xhaka&co şi naţionala Semilunei se luptă pentru calificarea în optimi

Cele două echipe nu mai pot obţine calificarea directă de pe locul 2, astfel că singura speranţă este poziţia a treia. În optimi se califică cele mai bune patru locuri 3.

Elveţia a obţinut doar un punct după două meciuri. Elveţienii au remizat cu Ţara Galilor, scor 1-1, şi au nevoie de victorie pentru a spera la faza următoare a competiţiei.

„Este un meci crucial, decisiv pentru noi. Nu mai avem a doua șansă. Toți jucătorii trebuie să fie pregătiți la ora jocului. Vreau ca lumea să se bucure atunci când ne vede jucând!”, a spus Vladimir Petkovic, selecționerul Elveției.

Turcia, parcurs dezastruos la EURO 2020

Turcia a pierdut ambele confruntări disputate până acum, scor 0-3 cu Italia şi 0-2 cu Ţara Galilor, şi este singura echipă fără gol înscris. Turcii au nevoie azi de o victorie pentru a spera că vor ajunge în optimi de pe poziţia a treia. Totuşi, şansele acestora sunt infime chiar şi în cazul unui succes.

„Am venit aici să ne construim viitorul. Uneori micile detalii fac diferența, așa a fost și cazul nostru. Dar sunt sigur că vor învăța din erori. Sunt foarte mândru de ei. Vor readuce performanța în fotbalul din Turcia”, a transmis Senol Guneş, selecţionerul Turciei.

2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN