EURO 2020 | Italia – Spania 1-1 (4-2 d.l.d). Italia, prima finalistă de la Campionatul European! Alvaro Morata „a îngropat-o” pe „Furia Roja”

De Dragoș Vasile
Publicat: 6.07.2021, 23:15
Actualizat: 7.07.2021, 0:46

Italia bucurie gol

Italia, prima finalistă de la Campionatul European

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Italia a marcat Federico Chiesa, în minutul 60, iar pentru Spania a punctat Alvaro Morata, în minutul 80.

La loviturile de departajare, pentru Italia au transformat Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho şi a ratat Locatelli. Pentru Spania au transformat Moreno şi Alcantara şi au ratat Olmo şi Morata.

Italia – Spania 1-1

Italia Spania 4-2: Jorginho a marcat şi a trimis-o pe Italia în marea finală!

Italia – Spania 3-2: Morata a ratat!

Italia – Spania 3-2: Bernardeschi a marcat!

Italia – Spania 2-2: Alcantara a marcat!

Italia – Spania 2-1: Bonucci a marcat!

Italia – Spania 1-1: Moreno a marcat!

Italia – Spania 1-0: Belotti a executat fără probleme.

Italia – Spania 0-0: Dani Olmo a ratat pentru Spania!

Italia – Spania 0-0: Manuel Locatelli a ratat pentru Italia!

Au început penalty-urile!

Min. 120: Prima finalistă de la EURO 2020 se decide la loteria penalty-urilor.

Min. 106: A început repriza secundă a prelungirilor!

Min. 105: S-a încheiat prima repriză a prelungirilor!

Min. 91: A început prima repriză a prelungirilor!

Min. 90: S-au încheiat cele 90 de minute regulamentare pe Wembley, scor 1-1. Vom avea prelungiri!

Min 81: GOOOL Spania! Alvaro Morata a restabilit egalitatea.

Min. 65: Oyarzabal a ratat o ocazie uriaşă din faţa porţii.

Min. 60: GOOOL Italia! Federico Chiesa a deschis scorul cu un şut de senzaţie!

Min. 53: Federico Chiesa a trimis primul şut pe poartă, dar Unai Simon a intervenit decisiv.

Min. 50: Ferran Torres a fost aproape de gol, însă Di Lorenzo a respins balonul centrat de Dani Olmo.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză pe Wembley, scor 0-0.

Min. 25: Ocazie uriaşă Spania! Donnarumma a avut o paradă de senzaţie la şutul puternic al lui Dani Olmo.

Min. 1: A început meciul!

Fanii s-au amuzat înaintea confruntării de pe Wembley.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne

Spania: Simon – Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba – Koke, Busquets, Pedri – F. Torres, Oyarzabal, Olmo

Italia – Spania va începe la ora 22:00 şi va fi LIVE SCORE pe AS.ro. „Furia Roja” va avea o misiune complicată: „Squadra Azzurra” este neînvinsă de 33 de meciuri.

„Squadra Azzurra” şi „Furia Roja”, super derby pe Wembley

În sferturile de finală, Italia a trecut de Belgia la limită, scor 2-1, în timp ce Spania a eliminat-o pe Elveţia, după loteria penalty-urilor.

Confruntarea se va juca în faţa a 60.000 de fani. Wembley va fi deschis în proporţie de 67%. Cu toate acestea, pentru fanii „Squadrei Azzurra” au fost alocate doar 125 de bilete. De vină sunt restricţiile impuse de autorităţile britanice, pe fondul pandemiei de coronavirus.

Meciul de foc va fi arbitrată de experimentatul Felix Brych (45 ani).

Cum arată ultimele confruntări dintre cele două formaţii:

Echipe probabile:

Selecționer: Roberto Mancini

Spania: Simon – Azpilicueta, Laporte, P. Torres, Alba – Koke, Busquets, Pedri – F. Torres, Morata, Olmo
Selecționer: Luis Enrique

17:12 Siyabonga Ngezana a dezvăluit problemele cu care s-a confruntat când a ajuns la FCSB: „A fost primul şoc” 16:54 FotoIubita celui mai mare rival al lui Gigi Becali este de o frumuseţe răpitoare. Imagini rare cu femeia 16:40 VIDEOEduard Ionescu, Elena Zaharia şi Ioana Sîngeorzan, victorii pe linie la Saudi Smash 2024, în AntenaPLAY 16:33 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 2 mai 15:44 Germania va avea 5 echipe în Liga Campionilor, în sezonul următor 15:26 Campionatul Mondial de hochei, două super-turnee de tenis de masă şi spectacolul fotbalistic sunt în mai, în AntenaPLAY 15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă 14:05 EXCLUSIVVictor Piţurcă a răbufnit după declaraţiile lui Gigi Becali: „Nu mai vorbesc în viaţa mea cu Gigi Becali” 13:53 Se „rupe” Arena Naţională! Câte bilete s-au vândut deja la derby-ul FCSB – CFR Cluj 13:11 David Popovici a ajuns să umble cu laptele românesc după el, de frica alimentelor contaminate Vezi toate știrile