EURO 2020 | Italia – Spania 1-1 (4-2 d.l.d). Italia, prima finalistă de la Campionatul European! Alvaro Morata „a îngropat-o” pe „Furia Roja”

Dragoș Vasile Publicat: 6 iulie 2021, 23:15 / Actualizat: 7 iulie 2021, 0:46

EURO 2020 | Italia – Spania 1-1 (4-2 d.l.d). Italia, prima finalistă de la Campionatul European! Alvaro Morata „a îngropat-o pe „Furia Roja

Italia bucurie gol

Italia, prima finalistă de la Campionatul European

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Italia a marcat Federico Chiesa, în minutul 60, iar pentru Spania a punctat Alvaro Morata, în minutul 80.

La loviturile de departajare, pentru Italia au transformat Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho şi a ratat Locatelli. Pentru Spania au transformat Moreno şi Alcantara şi au ratat Olmo şi Morata.

Italia – Spania 1-1

Italia Spania 4-2: Jorginho a marcat şi a trimis-o pe Italia în marea finală!

Italia – Spania 3-2: Morata a ratat!

Italia – Spania 3-2: Bernardeschi a marcat!

Italia – Spania 2-2: Alcantara a marcat!

Italia – Spania 2-1: Bonucci a marcat!

Italia – Spania 1-1: Moreno a marcat!

Italia – Spania 1-0: Belotti a executat fără probleme.

Italia – Spania 0-0: Dani Olmo a ratat pentru Spania!

Italia – Spania 0-0: Manuel Locatelli a ratat pentru Italia!

Au început penalty-urile!

Min. 120: Prima finalistă de la EURO 2020 se decide la loteria penalty-urilor.

Min. 106: A început repriza secundă a prelungirilor!

Min. 105: S-a încheiat prima repriză a prelungirilor!

Min. 91: A început prima repriză a prelungirilor!

Min. 90: S-au încheiat cele 90 de minute regulamentare pe Wembley, scor 1-1. Vom avea prelungiri!

Min 81: GOOOL Spania! Alvaro Morata a restabilit egalitatea.

Min. 65: Oyarzabal a ratat o ocazie uriaşă din faţa porţii.

Min. 60: GOOOL Italia! Federico Chiesa a deschis scorul cu un şut de senzaţie!

Min. 53: Federico Chiesa a trimis primul şut pe poartă, dar Unai Simon a intervenit decisiv.

Min. 50: Ferran Torres a fost aproape de gol, însă Di Lorenzo a respins balonul centrat de Dani Olmo.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză pe Wembley, scor 0-0.

Min. 25: Ocazie uriaşă Spania! Donnarumma a avut o paradă de senzaţie la şutul puternic al lui Dani Olmo.

Min. 1: A început meciul!

Fanii s-au amuzat înaintea confruntării de pe Wembley.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne

Spania: Simon – Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba – Koke, Busquets, Pedri – F. Torres, Oyarzabal, Olmo

Italia – Spania va începe la ora 22:00 şi va fi LIVE SCORE pe AS.ro. „Furia Roja” va avea o misiune complicată: „Squadra Azzurra” este neînvinsă de 33 de meciuri.

„Squadra Azzurra” şi „Furia Roja”, super derby pe Wembley

În sferturile de finală, Italia a trecut de Belgia la limită, scor 2-1, în timp ce Spania a eliminat-o pe Elveţia, după loteria penalty-urilor.

Confruntarea se va juca în faţa a 60.000 de fani. Wembley va fi deschis în proporţie de 67%. Cu toate acestea, pentru fanii „Squadrei Azzurra” au fost alocate doar 125 de bilete. De vină sunt restricţiile impuse de autorităţile britanice, pe fondul pandemiei de coronavirus.

Meciul de foc va fi arbitrată de experimentatul Felix Brych (45 ani).

Cum arată ultimele confruntări dintre cele două formaţii:

Echipe probabile:

Selecționer: Roberto Mancini

Spania: Simon – Azpilicueta, Laporte, P. Torres, Alba – Koke, Busquets, Pedri – F. Torres, Morata, Olmo
Selecționer: Luis Enrique

• Italia – Spania 1-1 (4-2 d.l.d)
  • „Squadra Azzurra”, prima finalistă de la EURO 2020

10:04 FCSB – Rapid, LIVE TEXT, 20:30! Roş-albaştrii, la un pas de titlu! Lobonţ va debuta pe banca giuleştenilor! Echipele probabile 10:00 LIVE VIDEOCalificările Marelui Premiu al Chinei sunt ACUM pe Antena 3 CNN şi LIVE STREAM în AntenaPLAY 9:30 Cum a reacţionat David Popovici când i-a fost doborât recordul mondial: „Mi-ar fi plăcut să fie doar al meu!” 9:11 VIDEO„A făcut precum Gundogan” Spaniolii nu au milă de Charles Leclerc, după ce s-a plâns de Carlos Sainz în China! Scandal la Ferrari 9:05 Adrian Mititelu, în „război” cu Ionel Ganea: „Am intervenit la echipa ca să joace fiul lui!” 8:38 „CFR Cluj să se gândească bine la meciul acesta!” Gică Hagi, euforic după ce Farul i-a umilit pe clujeni! Jucătorul remarcat 8:34 Fotbalistul lui Gică Hagi care vrea să plece de la Farul, după ce a marcat cu CFR Cluj: „Nu pot să mint” 8:17 Mihai Stoica, semne de întrebare despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: „Dacă era hotărât, venea de acum!” 7:46 VIDEOFernando Alonso, cu zâmbetul pe buze după incidentul care l-a trimis pe ultimul loc în cursa de sprint din China: „Mi-a plăcut” 7:25 VIDEOMax Verstappen a dezvăluit de ce se teme, după victoria din sprintul din Marele Premiu al Chinei: „Va fi destul de dificil” Vezi toate știrile