Alex Mitriţă, criticat de Gabi Balint după ce a ajuns în afara lotului pentru EURO 2024: „Pare că s-a desumflat!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 27.05.2024, 9:35

Alexandru Mitriţă a răbufnit şi acuză că i-a fost înjurată familia

Alexandru Mitriţă a răbufnit şi acuză că i-a fost înjurată familia

Bucuria lui Alex Mitriţă, după un gol marcat / Profimediaimages

Alex Mitriţă a fost criticat de Gabi Balint, chiar dacă Universitatea Craiova a reuşit să o învingă pe U Cluj şi să se califice în preliminariile UEFA Conference League. Starul oltenilor a fost schimbat în minutul 113, înainte ca Houri să deschidă scorul din penalty.

Reclamă

Gabi Balint nu l-a iertat pe Alex Mitriţă pentru evoluţia pe care a avut-o în faţa trupei lui Ioan Ovidiu Sabău. Este convins că, după ce nu a fost convocat de Edi Iordănescu în lotul extins pentru EURO 2024, Mitriţă şi-a pierdut interesul şi la echipa de club.

Reclamă

Alex Mitriţă, criticat de Gabi Balint

Fostul internaţional român a răbufnit la adresa jucătorului care a fost providenţial pentru Universitatea Craiova în acest sezon.

A făcut un meci slab, nu l-am mai văzut acel jucător care rezolvă pe cont propriu anumite situații, care împinge echipa. Pare că s-a desumflat după această neconvocare.

N-a arătat ca un jucător ambițios, care își dorește multe. A părut că totul s-a terminat după această neconvocare, aceasta a fost atitudinea de astăzi„, a declarat Gabi Balint la digisport.ro.

În acest sezon, în cele 35 de meciuri din campionat, Mitriţă a înscris 16 goluri şi a oferit 14 pase decisive.

Ilie Dumitrescu a dat verdictul după ce Mitriţă nu a fost convocat pentru EURO 2024

Ilie Dumitrescu a identificat greşeala pe care a făcut-o starul Universităţii Craiova. „Mister” a spus că la echipa naţională, indiferent de performanţele jucătorului la club, acesta trebuie să fie subordonat selecţionerului.

În momentul în care s-a întors în Bănie, Mitriță a avut parte de cea mai frumoasă primire din țară. Nu te poți aștepta la o primire similară și la echipa națională a României. Nu mai poți fi «Rege», așa cum se întâmplă la echipa de club.

În momentul în care te alături angrenajului naționalei, trebuie să te subordonezi rigorilor tehnico-tactice ale selecționerului. Trebuie să ai un comportament decent, să fii normal, în cazul în care nu ești titular sau chiar convocat. Trebuie să știi să îți aștepti rândul”, a spus Ilie Dumitrescu pentru sursa citată anterior.

Lotul preliminar al României pentru EURO 2024! Surpriza uriaşă a selecţionerului Edi Iordănescu!

FRF a anunţat lotul preliminar al României pentru EURO 2024! Surpriza uriaşă a selecţionerului Edi Iordănescu este convocarea lui Constantin „Dina” Grameni, de la Farul.

Acesta este şi lotul pentru ultimele două partide amicale ale României înainte de EURO 2024. Naţionala va juca înainte de turneul final cu Bulgaria şi Liechtenstein.

PORTARI

Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 20/0), Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 10/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0), Răzvan SAVA (CFR Cluj, 0/0);

FUNDAȘI

Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 16/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 5/0), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 15/0), Bogdan RACOVIȚAN (Rakow | Polonia, 1/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 19/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 26/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 34/2);

MIJLOCAȘI

Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 16/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 16/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 36/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 54/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 68/14), Adrian ȘUT (FCSB, 1/0), Darius OLARU (FCSB, 16/0), Constantin GRAMENI (Farul Constanța, 0/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 22/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 19/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 33/5), Florinel COMAN (FCSB, 13/1);

ATACANȚI

Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 9/2), George PUȘCAȘ (Bari | Italia, 41/11), Denis ALIBEC (Muaither | Qatar, 37/5), Daniel BÎRLIGEA (CFR Cluj, 1/0).

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    11:18

    Neymar s-a accidentat din nou la Santos. A părăsit terenul în lacrimi

    10:46

    Echipa favorită să câştige Champions League, după stabilirea semifinalelor. Surpriza uriaşă anunţată de un supercomputer

    10:30

    „O minciună”. Mihai Stoica, o nouă replică acidă pentru Marius Şumudică. Ce i-a transmis antrenorului de la Rapid

    10:09

    „Mă doare sufletul”. Reacţie tulburătoare după moartea lui Aaron Boupendza. Calvarul prin care trecea fotbalistul

    9:50

    VIDEODani Carvajal şi Bukayo Saka, aproape de bătaie în Real Madrid – Arsenal. Ce nu s-a văzut la TV

    9:29

    Programul etapei a 7-a din play-off. Când se joacă derby-ul FCSB – Dinamo

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 3 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 4 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 6 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls