Luis de la Fuente, discurs categoric după victoria Spaniei în faţa Georgiei: „Am fi putut câştiga cu 8-1”

De Alex Masgras
Publicat: 1.07.2024, 10:28

Luis de la Fuente, discurs categoric după victoria Spaniei în faţa Georgiei: Am fi putut câştiga cu 8-1

Luis de la Fuente, discurs categoric după victoria Spaniei în faţa Georgiei: "Am fi putut câştiga cu 8-1"

Luis de la Fuente, în timpul meciului Spania - Georgia / Profimedia

Luis de la Fuente a avut un discurs categoric după victoria Spaniei în faţa Georgiei. „Furia Roja” s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024, după victoria de la Koln cu 4-1. Spaniolii au întors rezultatul, după ce Georgia a preluat conducerea în minutul 18, atunci când Le Normand a trimis balonul în propria poartă.

Spania a revenit însă şi a egalat până în pauză, după care a defilat în repriza secundă. Luis de la Fuente, selecţionerul Spaniei, consideră că echipa sa putea să marcheze chiar şi opt goluri în meciul din optimi, fiind impresionat de modul în care jucătorii săi şi-au păstrat calmul.

Selecţionerul Luis de la Fuente crede că Spania ar fi putut câştiga cu 8-1 meciul cu Georgia, din optimile Euro-2024, în care s-a impus, scor 4-1.

„Nu putem controla jocul tot timpul. Adversarii noştri sunt buni şi pot marca şi ei. Dar noi ne-am păstrat calmul şi ne-am creat multe ocazii, şi am fi putut termina meciul cu 8-1”, a spus el, potrivit news.ro.

„Ştiam că pericolul vine din contraatacuri şi din tranziţii, dar (înainte de gol) ei nu au avut niciun şut şi au marcat cu un autogol”, a spus antrenorul, care a considerat că oamenii săi au avut „controlul total al jocului, în afară de câteva minute”.

„Fiecare situaţie (de meci) ne face mai buni, pentru că învăţăm din fiecare situaţie”, a continuat el, înainte de a sublinia încă o dată calmul arătat de jucătorii săi în ciuda unui început dificil.

Willy Sagnol a răbufnit după faza controversată din Spania – Georgia: „Habar n-avem să folosim VAR-ul. Ar trebui să luăm o pauză”

Willy Sagnol, selecţionerul Georgiei, a fost extrem de deranjat de decizia de a valida golul. Fostul internaţional francez consideră că VAR-ul este un lucru foarte bun pentru fotbal, singura problemă fiind cu modul în care acesta este folosit. La cald, el a făcut o propunere uluitoare, aceea de a lua o pauză de la VAR, până când arbitrii vor reuşi să analizeze la fel toate fazele litigioase.

Pe traiectoria şutului trimis de Rodri se afla Alvaro Morata, jucător care se afla în offside. Faza a fost analizată în camera VAR, dar oficialii partidei au validat reuşita în cele din urmă, spre nemulţumirea Georgiei.

De asemenea, el a făcut o comparaţie şi cu faza controversată din Olanda – Franţa, când Xavi Simons a înscris un gol asemănător, dar reuşita sa a fost anulată atunci după consultarea VAR:

„E dificil de vorbit despre acel offside, dar dacă vreţi opinia mea, e offside clar. Dacă la Dumfries a fost offside împotriva Franţei, atunci aici a fost de 10 ori mai mult offside.

VAR-ul este fantastic, dar habar n-avem să îl folosim cum trebuie. Deciziile sunt luate de aceiaşi oameni care stau cu 10 monitoare în faţa lor, analizează totul, dar deciziile diferă de la un meci la altul. Din acest motiv jucătorii nu mai înţeleg nimic, nici staff-urile, nici antrenorii. VAR-ul e grozav, dar până când nu îl vom folosi cum trebuie, poate că ar trebui să facem o pauză din a-l folosi.

Dacă la pauză mai aveam avantajul de 1-0 poate că aveam mai multă energie în repriza secundă. Apoi ni s-a accidentat un jucător foarte important. Am pierdut foarte multe în acele 20 de secunde. Dar Spania a meritat victoria, nu e nimic de spus”, a declarat Willy Sagnol, potrivit theguardian.com.

• Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii e live în AntenaPLAY, în perioada 5-7 iulie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Ajunge FCSB în grupele UEFA Champions League?

22:50

„Putem să jucăm mai bine!” Vlad Chiricheş, mesaj de luptă după Supercupă! Anunţ despre plecarea lui Florinel Coman de la FCSB

22:42

„Trebuie să fie luptă!” Mihai Pintilii, discurs surprinzător după ce FCSB a câştigat Supercupa României: „Îl aşteptăm pe Coman”

22:36

Alexandru Băluţă, reacţie fermă după ce FCSB a câştigat Supercupa: „Nu a fost uşor, trebuie să fim mai buni!”

22:10

Marius Ştefănescu are „lipici” la Supercupă! Prima reacţie după debutul cu gol la FCSB: „M-am adaptat foarte bine!”

22:01

„O formalitate!” Anunţ de ultimă oră despre viitorul lui Florinel Coman! Mihai Stoica a spus totul

21:40

FCSB – Corvinul 3-0. Roş-albaştrii au câştigat Supercupa României! Marius Ştefănescu a marcat din pasa lui Daniel Popa

1 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs 2 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 3 FotoPovestea emoţionantă de viaţă a lui Andrei Raţiu: „A fost cumplit, dar toate sacrificiile se întorc!” Dezvăluirile lui „Sonic”s 4 FotoValentin Mihăilă a semnat chiar din cantonamentul României! Contract pe trei sezoane şi un salariu uriaşs 5 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norriss 6 FotoEa e românca ce este căsătorită cu un star din naţionala Olandei. Doina este de o frumuseţe uimitoares