Închide meniul

Thomas Muller şi-a anunţat retragerea din naţionala Germaniei

Dan Roșu Publicat: 15 iulie 2024, 14:41 / Actualizat: 19 iulie 2024, 16:46

Comentarii
Thomas Muller şi-a anunţat retragerea din naţionala Germaniei

Thomas Muller, în tricoul Germaniei - Profimedia Images

Thomas Muller (34 de ani) şi-a anunţat retragerea din naţionala Germaniei! Internaţionalul german şi-a anunţat oficial, luni, retragerea de la echipa naţională a ţării sale după eliminarea “Mannschaft” în sferturile de finală ale EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“După 131 de meciuri internaţionale şi 45 de goluri, eu spun astăzi la revedere Vulturului (emblema echipei Germaniei)”, a anunţat jucătorul într-o înregistrare video postată pe reţelele de socializare.

Thomas Muller şi-a anunţat retragerea din naţionala Germaniei

Muller şi-a făcut debutul la naţionala Germaniei în martie 2010 şi a adunat 131 de selecţii, fiind al treilea într-un clasament naţional all-time, după Lothar Matthaeus (150) şi Miroslav Klose (137).

După ce Germania a părăsit prematur Cupa Mondială din 2018, după faza grupelor, selecţionerul Joachim Loew a renunţat în 2019 la Muller, precum şi la fundaşii Mats Hummels şi Jerome Boateng.

Thomas Muller a revenit în lotul naţional la EURO 2020, la care Germania a fost eliminată de Anglia, în optimi. La EURO 2024, pe teren propriu, Muller a jucat din postura de rezervă în meciul de debut, cu Scoţia (5-1), precum şi în partida cu Spania, din sferturi (1-2 după prelungiri).

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:53
VIDEOMax Verstappen a ajuns pe mâna medicilor, după accidentul din calificările din MP al Australiei. Ce i s-a întâmplat
10:30
Gigi Becali, sfătuit să transfere patru jucători la FCSB. Posturile care trebuie acoperite: „O să coste”
10:17
Mercedes impresionează prin viteză. Analiza lui Adrian Georgescu, după calificările din MP al Australiei
10:04
Universitatea Craiova, atacată dur înainte de startul play-off-ului: „Rotaru e un om nimic”
9:39
Aryna Sabalenka, mesaj savuros înaintea confruntării cu Jaqueline Cristian de la Indian Wells. Ce a spus despre logodnă
9:18
Jaqueline Cristian s-a calificat în turul trei la Indian Wells. Duel „de foc” cu Aryna Sabalenka pentru optimi
1 Gafa care îl poate costa pe Neluţu Varga plecarea lui Daniel Pancu. Acum s-a aflat 2 Ce dezastru! Ce s-a ales de apartamentele lui Cristi Borcea din Dubai 3 S-a stabilit lista finală a candidaţilor la şefia FRF. Cu cine se bate Răzvan Burleanu 4 VIDEOGeorge Russell, pole position în Marele Premiu al Australiei. Dublă Mercedes în primele calificări ale sezonului 5 Lista preliminară a stranierilor convocaţi de Mircea Lucescu pentru barajul Turcia – România. Surprizele lui Il Luce 6 Decizia luată de Adrian Ilie, după ce Gigi Becali i-a propus să revină la FCSB: “I-am promis”
Citește și