Gigi Becali a remarcat în mod special un jucător de la FCSB, după victoria cu 4-1 cu RFS: „A auzit declaraţiile mele”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 27.09.2024, 11:02

Gigi Becali, în timpul unei conferinţe de presă / Profimedia Images

Gigi Becali a remarcat în mod special un jucător de la FCSB, după victoria cu 4-1 cu RFS. Patronul roş-albaştrilor a fost entuziasmat de evoluţia lui Daniel Bîrligea.

Becali a spus şi că Darius Olaru este jucătorul „numărul unu” al echipei sale. Olaru a reuşit o dublă în victoria FCSB-ului cu 4-1 cu campioana Letoniei.

N-am avut nici cea mai mică emoţie, am văzut echipa cum poate să joace. Nu te ascunde de joc, eu cred că au înţeles semnalul meu. Ştefănescu şi Bîrligea nu s-au ascuns, s-au arătat la joc, au arătat că au valoare, nu s-au ascuns de joc. Vii la primit, ca să aibă soluţia coechipierul tău. Având valoare, câştigi meciul. I-am năucit, la fiecare fază era pericol de gol. Nu doar pressing, când recuperam, pasam rapid. Ne-am arătat la joc.

Nu pot să remarc, nu-i drept… pe Bîrligea poţi să-l remarci. Pe Olaru nu-l mai remarc, e numărul unu, nu trebuie să-l mai remarcăm. Olaru şi ceilalţi. Dar pe Bîrligea pot să-l remarc. Ăsta e jucătorul pe care eu l-am luat, contează să spargi gheaţa, să deblochezi meciul. A insistat şi a marcat, a dat curaj echipei. Ştia, a auzit declaraţiile mele. Şapte atmosfere i-am băgat, să ştii de frică”, a declarat Gigi Becali la fanatik.ro.

Florin Tănase, reacţie fabuloasă după FCSB – RFS 4-1: „Doar trei goluri am văzut, la unul eram pe jos”! Ce a spus de Gigi Becali

Florin Tănase a avut o reacţie fabuloasă după FCSB – RFS 4-1. Fostul căpitan al roş-albaştrilor a intrat după pauză şi a avut o evoluţie entuziasmantă.

Tănase a reuşit o pasă magistrală la primul gol al lui Darius Olaru, apoi a contribuit serios şi la al doilea gol marcat de căpitanul roş-albaştrilor. Tănase a luat o fază pe cont propriu, a driblat mai mulţi adversari şi i-a pasat lui Băluţă, care a centrat. Cu ajutorul unei devieri, mingea a ajuns la Olaru, care a reluat perfect din prima şi a marcat al doilea său gol din meciul cu RFS.

E o competiție cu echipe bune, campioane multe dintre ele… Am făcut un meci bun și cred că merităm acest scor. Criticile trebuie să te întărească, să muncești și să demonstrezi. Trei am văzut, că la unul eram pe jos. Toate au fost frumoase și importante.

O atmosferă incredibilă, le mulțumim fanilor că au venit în număr atât de mare, la o oră atât de târzie, în timpul săptămânii. Arată cât de iubită e această echipă, sper și meciurile viitoare să vină, avem nevoie de ei.

Nu ne-a zis nimic încă (n.r. Gigi Becali), normal că e mulțumit, ce să zică, că nu i-a plăcut? Cu siguranță e fericit, ca noi toți, sperăm să acumulăm cât mai multe puncte”, a declarat Florin Tănase imediat după finalul partidei FCSB – RFS 4-1.

Debut cu dreptul pentru FCSB, 4-1 cu RFS Riga

Echipa bucureşteană FCSB a învins joi seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia letonă RFS Riga, în prima etapă a tabloului principal din Liga Europa.

Pe Arena Naţională bucureştenii şi-au anunţat intenţiile ofensive încă din minutul 2, atunci când Edjouma a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă. Olaru şi Bîrligea au profitat în minutul 8 de o gafă a apărării adverse şi ultimul a deschis scorul pentru gazde. Târnovanu a scos incredibil la Savalnieks, în minutul 19, dar oaspeţii au înscris în minutul 23.

Lipuscek a trimis în plasă, arbitrul a anulat golul pentru un fault în atac, dar VAR a validat reuşita oaspeţilor şi scorul a devenit 1-1. Chiricheş a oferit pasa decisivă în minutul 32 pentru Marius Ştefănescu şi acesta i-a readus pe bucureşteni în avantaj. În minutul 58 o combinaţie între Bîrligea şi Florin Tănase l-a pus pe Olaru într-o poziţie excelentă şi a fost 3-1 pentru FCSB. Olaru a primit în minutul 69 o pasă de la nou intratul pe teren Băluţă şi a pus pe tabelă al patrulea gol al gazdelor. 4-1 a fost scorul final şi FCSB a debutat cu dreptul în această fază din Liga Europa.

FCSB: Târnovanu – M. Popescu, Chiricheş, Dawa, Radunovic – Lixandru, Edjouma (Şut 67) – Ştefănescu (Al. Băluţă 67), Olaru (D. Popa 84), Miculescu (Fl. Tănase 46) – Bîrligea (Oct. Popescu 76). ANTRENOR: Elias Charalambous

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

15:37

Dinamo – Botoşani, LIVE TEXT, 21:00! „Câinii”, victorii pe linie pe teren propriu! Echipele probabile

14:48

„Nu poţi să faci asta” Reacţia lui Marius Şumudică după ce Dorinel Munteanu l-a bruscat pe teren pe David Maftei!

14:36

Rapid, decimată înaintea confruntării cu Oţelul! Anunţul de ultim moment al lui Marius Şumudică: „Nu s-au antrenat deloc!”

14:09

Ştefan Radu, interviu rar la un an de la retragere! Unde a fost surprins fostul internaţional

14:05

FotoAdelina Chivu, dezvăluiri tulburătoare despre cea mai cumplită accidentare a lui Cristi Chivu: „Era într-o euforie că n-a murit”

13:52

Bernadette Szocs, Eliza Samara şi Ovidiu Ionescu şi-au aflat adversarii de la China Smash 2024 şi vor juca live în AntenaPLAY

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele