Pepe Reina a scris istorie în Europa League! Recordul stabilit de portarul spaniol

De Alex Masgras
Publicat: 30.11.2023, 23:47
Actualizat: 1.12.2023, 17:19

Pepe Reina a scris istorie în Europa League

Pepe Reina a scris istorie în Europa League / Profimedia

Pepe Reina a scris istorie în Europa League! În vârstă de 41 de ani, portarul spaniol a fost titular şi în meciul dintre Villarreal şi Panathinaikos. El a bifat astfel meciul 189 în cupele europene, ceea ce reprezintă un record în fotbalul spaniol

El l-a depăşit în acest top pe Iker Casillas, fostul mare portar la Spaniei şi al lui Real Madrid. Casillas avea 188 de meciuri în cupele europene.

Pepe Reina a scris istorie în Europa League!

Pepe Reina a debutat în cupele europene în urmă cu 24 de ani, pe vremea când evolua la Barcelona, în Cupa UEFA, actuala Europa League. 24 de ani mai târziu, portarul de 41 de ani a scris istorie pentru fotbalul spaniol. El a bifat în meciul cu Panathinaikos partida cu numărul 189 în cupele europene.

Iker Casillas avea 188 de meciuri şi a fost întrecut de Pepe Reina ca jucătorul spaniol cu cele mai multe prezenţe în cupele europene.

Pepe Reina îşi poate îndrepta acum atenţia către recordul lui Cristiano Ronaldo. Portughezul are cele mai multe prezenţe în cupele europene, 197. Reina are şanse de a doborî acest record încă din acest sezon, dacă va juca cu „submarinul galben” în toate meciurile până în finală.

Momente uluitoare în Conference League!

Fanii echipelor HJK Helsinki şi Aberdeen şi-au făcut simţită prezenţa în timpul partidei din grupele Conference League. Partida a fost întreruptă la începutul reprizei secunde, după ce portarul gazdelor a fost luat la ţintă de către fanii lui Aberdeen. Fanii scoţieni au început să arunce cu bulgări în portarul Maenpaa, iar jocul s-a reluat abia după ce fanii scoţieni au realizat că meciul riscă să nu se mai reia dacă vor continua.

Fanii celor de la HJK Helsinki le-au dat replica scoţienilor. În momentul în care Angus MacDonald de la Aberdeen s-a accidentat exact la poarta de la peluza în care se aflau finlandezii, fanii echipei gazdă au început şi ei să arunce cu bulgări.

Partida a mai fost întreruptă o dată pentru ca organizatorii să cureţe suprafaţa de joc, în timp ce crainicul le-a reamintit spectatorilor că partida riscă să fie suspendată dacă vor continua să arunce cu bulgări.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. Gazdele au condus cu 2-0, graţie golurilor marcate de Bande şi Hostikka, în minutele 16, respectiv 33. MacDonald a redus din diferenţă în minutul 41, iar Duk a restabilit egalitatea în minutul 56.

Cele două echipe nu mai au şanse de calificare în primăvara europeană, Aberdeen fiind la 6 puncte de locul 2, în timp ce HJK este la 7 puncte de al doilea loc, ocupat de Frankfurt. În celălalt meci al grupei, Eintracht Frankfurt primeşte vizita grecilor de la PAOK, echipa pregătită de Răzvan Lucescu.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

22:35 Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!” 22:33 Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1! 22:20 Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League” 21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta