Fanii din Peluza Sud au ajuns la priveghiul lui Helmut Duckadam. Mesajele afişate, la Arena Naţională, de suporterii Stelei

Publicat: 3.12.2024, 21:49.
Actualizat: 3.12.2024, 23:30

Fanii din Peluza Sud au ajuns la priveghiul lui Helmut Duckadam

Fanii Stelei au venit la Arena Naţională / AS.ro

Fanii din Peluza Sud nu au lipsit de la priveghiul lui Helmut Duckadam. Chiar dacă în ultimii ani au fost în conflict cu portarul legendar al roş-albaştrilor, aceştia au venit să îi aducă un omagiu „Eroului de la Sevilla”.

Reclamă

Suporterii Stelei au venit în număr mare la Arena Naţională, acolo unde a fost depus trupul neînsufleţit al fostului jucător. Duckadam a murit la vârsta de 65 de ani, după ce a avut mai mult probleme de sănătate.

Reclamă

Fanii din Peluza Sud au fost la priveghiul lui Helmut Duckadam

Susţinătorii echipei din Liga 2 au afişat două bannere în faţa stadionului (VEZI GALERIA FOTO DE MAI JOS).

Înger păzitor la poarta raiului

Ai ridicat cupa la stele, acum ai ajuns printre ele

Aceştia au aprins şi torţe. Fanii din Peluza Sud au aplaudat apoi în faţa Arenei Naţionale. Nu au cântat şi nici nu au avut vreo scandare.

Pe noul stadion Steaua, care este dotat și cu un sistem cu ajutorul căruia pot fi proiectate diverse imagini, a apărut următorul mesaj: „Rămas bun, Helmut Duckadam!”, alături de momente din finala Cupei Campionilor Europeni, din 1986.

Cu două ore înainte la catafalcul lui Helmut Duckadam au fost prezenţi şi susţinătorii FCSB-ului, din Peluza Nord.

Portarii din Academia Stelei, în tricouri cu numele lui Helmut Duckadam la privegiul „Eroului de la Sevilla”

Directorul tehnic al Academiei Stelei, George Ogăraru, i-a adus pe tinerii portari legitimați la grupele de juniori ale echipei din Ghencea, în tricouri cu numele lui Helmut Duckadam, la priveghiul de pe Arena Națională.

Copiii i-au adus un ultim omagiu „Eroului de la Sevilla”, considerat un idol de mulți tineri care își doresc să urmeze o carieră de portar.

La plecarea de pe Arena Națională, George Ogăraru a vorbit despre reușitele lui Helmut Duckadam și a transmis faptul că doar copiii pot duce mai departe ceea ce „Eroul de la Sevilla” a început.

Un moment foarte greu, cu foarte multă durere. Mult regret, dar și cu amintirea unui om extraordinar, care a lăsat în spate o moștenire, probabil, de neegalat. O moștenire pe care trebuie să o lăsăm și copiilor, Academia Stelei a adus astăzi portarii aici, ei să poată să ducă mai departe ceea ce el a început.

Ar trebui să meargă aceste cuvinte (n.r. „Apără Duckadam!”) din generație în generație, să le dea încredere portarilor că nimic nu e imposibil. El a demonstrat asta, recordul lui nu a fost doborât”, a spus oficialul Stelei.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    20:56

    Rapid cere oficial sancţionarea clubului Dinamo! Victor Angelescu e revoltat: „A recidivat”

    20:37

    Laurențiu Reghecampf, gata de o nouă aventură „exotică”! Țara în care este dispus să antreneze

    20:27

    Controversă uriaşă la clubul lui Aaron Boupendza, după decesul fotbalistului: „Să vă fie ruşine”

    20:15

    Real Madrid – Arsenal și Inter – Bayern Munchen LIVE TEXT (22:00), în sferturile Champions League. „Galacticii” vor remontada

    20:08

    Ruben Amorim, anunț de ultimă oră despre Andre Onana. Ce se va întâmpla la returul cu Lyon

    19:51

    Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului

    1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 6 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s