Alexandru Băluță, gol de generic în Ungaria! Românul a înscris cu o execuție superbă și a pus umărul la victoria echipei sale

De Cosmin Cioboată
Publicat: 9.10.2022, 21:03

Alexandru Băluță, star în Ungaria

Alexandru Băluță, în timpul unui meci disputat de Academia Puskas / Profimedia

Alexandru Băluță a marcat un gol de generic în Ungaria. Mijlocașul român a reușit o execuție splendidă în meciul câștigat de echipa sa, Academia Puskas, împotriva lui Paks, scor 3-1, în etapa a 10-a din campionatul maghiar. Este al doilea gol înscris de Băluță în actualul sezon.

Băluță a stabilit scorul final în partida de astăzi, în minutul 77. Academia Puskas a scăpat pe contraatac, iar internaționalul român s-a aflat la finalizare.

Alexandru Băluță, gol de generic în Ungaria!

Băluță a preluat mingea în jumătatea adversă, a înaintat până la marginea careului lui Paks și a încheiat acțiunea cu un șut superb, cu exteriorul piciorului drept. Șutul lui Alexandru Băluță s-a dus în plasa laterală, iar portarul advers n-a avut nicio șansă.

Un alt român, Marius Corbu, a înscris primul gol al celor de la Academia Puskas în minutul 7 (VEZI AICI rezumatul meciului).

Barnabas Varga a restabilit egalitatea pentru gazde în minutul 36, iar la pauză scorul era 1-1. Oaspeții au preluat din nou conducerea în minutul 67, după golul lui Artem Favorov. A urmat apoi golul lui Băluță, care a închis tabela.

Grație victoriei cu Paks, Academia Puskas a urcat pe locul 4 în Ungaria, peste adversara de astăzi.

Alex Băluță a semnat cu Academia Puskas în vara lui 2020. Ungurii le-au plătit 700.000 de euro celor de la Slavia Praga, pentru român.

În prezent, Băluță este cotat la 1 milion de euro de transfermarkt.com.

Ce spunea Alexandru Băluță după ce nu a fost convocat la echipa naţională

Alexandru Băluță n-a mai fost convocat la naționala României din luna iunie a anului trecut. În urmă cu ceva timp, soţia sa l-a atacat pe selecţionerul Edi Iordănescu pentru decizia sa:

„Diana n-a spus nimic deplasat. Dorința mea de a veni la lot e enormă și nu sunt genul de om care să-și controleze emoțiile nonstop. Mă doare că nu voi fi acum la națională, dar accept și înțeleg situația. Bine, nici nu sunt un jucător care să fi fost o prezență constantă, dar, la orice convocare, am venit cu sufletul deschis și nu m-a interesat nimic altceva. De exemplu, la amicalul cu Anglia am venit din vacanță și nu m-a preocupat niciun pic acest detaliu. Mă simt un jucător complet când îmbrac tricoul României și așa va fi mereu.

Am primit un cartonaș roșu care s-a tradus prin patru etape de suspendare. A fost o pauză care m-a cam scos din ritm. Într-un fel, mi-am făcut-o cu mâna mea și uneori mai și plătești. Am trecut și prin Covid. Din aceste motive, mă așteptam pe undeva să nu fiu păstrat în lot pentru aceste amicale. Dar părerea de rău rămâne. Muncesc mai departe, să fiu apt pentru partidele oficiale din iunie, când începe Liga Națiunilor”, a declarat Alexandru Băluţă, potrivit playsport.ro.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi