Alexandru Cicâldău, show în Emirate! Gol și pasă de gol pentru mijlocașul român, deși echipa sa a pierdut. Înfrângere și pentru Cosmin Olăroiu

De Sebastian Cristian
Publicat: 17.02.2023, 18:17

Alexandru Cicâldău a făcut show în Emirate!

Alexandru Cicâldău, show în Emirate!

Alex Cicâldău / Instagram

Alexandru Cicâldău a făcut show în Emirate pentru Al-Ittihad Kalba! Mijlocașul român a înscris și a oferit o pasă decisivă în Al-Ittihad Kalba – Al Ain, scor 2-3.

Deși a jucat foarte bine, Alex Cicâldău nu a putut evita înfrângerea echipei sale. Al Ain, echipă mult mai bine cotată din Emirate, a reușit în cele din urmă să o învingă pe Al-Ittihad.

Oaspeții au început mai bine meciul și au deschis scorul prin Caio Canedo în minutul 21. Al-Ittihad Kalba a revenit în meci imediat după pauză, după ce Alex Cicâldău i-a centrat perfect din corner lui Habib Al Fardan. Al Ain a revenit la conducere în minutul 82, însă același Alex Cicâldău restabilea egalitatea în minutul 90+2, din penalty.

Meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, însă Al-Ain, locul secund din Emirate, a dat lovitura pe final. Kodjo Laba a adus victoria oaspeților în minutul 90+7, iar echipa românului nu s-a ales cu nimic din acest duel.

Alex Cicâldău a ajuns însă la 4 goluri pentru Ittihad Kalba și este cel mai important fotbalist al formației din Kalba, care ocupă în acest moment locul 8 în clasament.

Nici Cosmin Olăroiu nu a avut o zi mai reușită. Al Sharjah, formație antrenată de român, a fost învinsă, vineri, în deplasare, cu scorul de 1-0, de echipa Khorfakkan, într-un meci din etapa a 17-a a campionatului Emiratelor Arabe Unite. Golul a fost marcat de Boa Morte, în minutul 89, scrie news.ro.

Al Sharjah ocupă locul trei în clasament, cu 34 de puncte, în timp ce Khorfakkan este pe 10, cu 19 puncte. Lider este Al-Ahli, care are 36 de puncte.

Alexandru Cicâldău, criticat după ce a semnat cu Al Ittihad Kalba: „Să alegi țările arabe la vârsta lui…”

Alexandru Cicâldău a fost criticat după ce a semnat cu Al Ittihad Kalba. Internaţionalul român l-a dezamăgit pe Adrian Iencsi, care se declara fanul său. Antrenorul nu înţelege de ce mijlocaşul nu a hotărât să rămână la Galatasaray.

Jurnaliştii turci au anunţat că Al Ittihad Kalba l-a împrumutat pe Cicâldău pentru un milion de euro. Există şi opţiunea unui transfer definitiv, pentru 4.5 milioane de euro, în cazul în care internaţionalul român va confirma la noua sa echipă.

„E unul dintre favoriții mei. E un jucător foarte inteligent. Nu mă așteptam să plece în Emirate. Mă așteptam să rămână la Galatasaray, el a avut evoluții bune.

E un jucător eficient, eu așa îl vedeam. Se pare că dacă a ales țările arabe, chiar și împrumut, la vârsta lui… Noi ne bazam pe el și la echipa națională foarte mult”, a declarat Adrian Iencsi, potrivit sport.ro.

14:33 Zeljko Kopic, reacţie fermă după ce fanii lui Dinamo i-au cerut demisia: „Sunt primul care se supără!” Mesaj despre viitorul lui 14:06 „Şumudică va dormi la stadion!” Robert Niţă l-a dat de gol pe Dan Şucu! Când va fi anunţat noul antrenor de la Rapid 13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă Vezi toate știrile