Alexandru Mitriţă a marcat un gol de excepţie pentru Al-Raed! Internaţionalul român, decisiv pentru trupa lui Marius Şumudică

De Viviana Moraru
Publicat: 14.01.2023, 18:23

Alexandru Mitriţă, într-un meci pentru Al-Raed

Alexandru Mitri'[ a marcat din nou pentru Al-Raed

Alexandru Mitriţă, într-un meci pentru Al-Raed/ Twitter

Alexandru Mitriţă a marcat un gol de excepţie pentru Al-Raed! Internaţionalul român a reuşit să fie din nou decisiv pentru trupa lui Marius Şumudică, într-un meci din campionatul Arabiei Saudite.

Graţie golului marcat în ultima rundă, în partida cu Al Feiha, Alexandru Mitriţă a ajuns la patru goluri în actualul sezon. Internaţionalul român şi-a trecut în cont şi un assist.

Alexandru Mitriţă a marcat un gol de excepţie pentru Al-Raed

Alexandru Mitriţă a egalat pe final de primă repriză, în partida din etapa a 13-a din prima ligă din Arabia Saudită. Al Feiha conducea cu scorul de 2-1, după două goluri marcate în două minute, însă internaţionalul român a reuşit să restabilească egalitatea pe tabelă.

Alexandru Mitriţă a oferit o faza de excepţie, deoarece a reuşit să marcheze dintre patru adversari. Românul a finalizat printr-un şut la colţul lung, din interiorul careului.

Al-Raed reuşise să deschidă scorul prin Fouzair în minutul 35. Ulterior, trupa lui Marius Şumudică s-a văzut egalată pe final de primă repriză. Ruiz şi Pavkov au marcat în minutele 41 şi 43. Însă, în minutul 45+3 a venit golul lui Alexandru Mitriţă, iar cele două formaţii au intrat la egalitate la vestiare.

La Al-Raed, titular în partida cu Al Feiha a fost şi Silviu Lung Jr. Până la meciul din această rundă, trupa lui Marius Şumudică se afla pe locul 11 în campionatul din Arabia Saudită, după 14 runde disputate.

Marius Şumudică, scandal cu propriii fani, după Al-Raed – Al-Hilal 1-1

Marius Şumudică a fost implicat într-un scandal cu propriii fani, după Al-Raed – Al Hilal 1-1, meci din etapa a 15-a din Arabia Saudită.

Şumudică s-a dus să-i salute pe fanii lui Al-Raed şi, după ce a fost contestat de un suporter, s-a enervat la culme, mai ales că rezultatul fusese înregistrat în faţa uneia dintre echipele de top din campionat.

Vulcanicul antrenor român le-a făcut semne acestora, prin care să le arate cât de mult ţine la club. Mai mulţi jucători au venit, apoi, şi l-au îndepărtat pe Şumudică, spre vestiare, aplanând conflictul. Înainte, el le-a bătut şi obrazul acestora.

Cu toate acestea, Şumudică s-a declarat extrem de fericit după meci, mărturisind că Al-Raed a controlat partida timp de 70 de minute. Deşi Al-Hilal a deschis scorul în minutul 24, formaţia fostului tehnician de la CFR Cluj a egalat în minutul 76, prin Mubarak.

„Am fost capabili de a controla meciul timp de 70 de minute, iar eu sunt foarte fericit că toate schimbările mele au fost eficiente și au schimbat soarta meciului.

Nu vreau să mă repet și să spun din nou că ne lipsesc mai mulți jucători din cauza accidentărilor, ci vreau să le transmit felicitări fotbaliștilor saudiți pentru nivelul de joc arătat.

Îl felicit în special pe Mubarak Al-Rajeh, căruia îi prevăd un viitor frumos în fotbalul saudit.

Îmi propun să obținem minimum patru puncte din următoarele două meciuri. Dacă nu vom reuși asta, nu voi fi mulțumit”, a declarat după meci Marius Şumudică, conform presei din Arabia Saudită.

20:09 FotoPaula Badosa și Stefanos Tsitsipas s-au despărțit! Anunțul care a șocat întreaga lume a tenisului 20:00 VIDEOAbbi Pulling a dominat F1 Academy de la Miami! Victorii în ambele curse, live în AntenaPLAY 19:24 Ce note au primit Dennis Man și Valentin Mihăilă după ce au făcut spectacol la Parma! Italienii au fost impresionați de români 19:07 „Nu m-am bucurat la goluri, îmi vine să plâng” Un jucător de la Petrolul a cedat, după ce s-a salvat matematic de la retrogradare 19:00 VIDEOEliza Samara – Chen Xingtong a fost live, în AntenaPLAY. Românca a fost eliminată de la Saudi Smash 2024 18:50 „Ce întrebare stupidă îmi pui!” Dorinel Munteanu s-a enervat la interviu după Petrolul – Oțelul 2-1! 18:28 FotoUnica fiică a lui Ion Țiriac și-a petrecut Paștele la conacul de 5,5 milioane de euro al tatălui său! Cine a însoțit-o 18:11 VIDEOParma – Cremonese 1-1 și Palermo – Ascoli 2-2 au fost în AntenaPLAY! Man și Mihăilă, spectacol total în Serie B 18:05 „Mihai Pintilii, antrenor cu acte în regulă la FCSB?” Mihai Stoica a făcut anunțul! Ce se întâmplă cu Elias Charalambous 17:41 Cole Palmer, cifre impresionante la Chelsea! La doar 21 de ani, a intrat în istoria Premier League Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi