Anunţ istoric! UEFA a recunoscut că Germania trebuia să primească un penalty în sfertul de finală cu Spania de la EURO 2024

Publicat: 23.09.2024, 21:09.

Anunţ istoric făcut de UEFA, care a recunoscut că Germania trebuia să primească un penalty în sfertul de finală cu Spania de la EURO 2024.

La mai bine de două luni de la disputarea sferturilor de finală ale Euro 2024, UEFA a confirmat luni că a existat o eroare de arbitraj în cursul meciului dintre Spania şi Germania: neacordarea henţului comis de Marc Cucurella.

Comisia de Arbitri UEFA a confirmat că arbitrul englez Anthony Taylor a comis o eroare neacordând penalti la henţul lui Marc Cucurella din prelungirile meciului Spania – Germania, disputat în sferturile de finală ale Euro 2024. În minutul 106 al partidei, Musiala a şutat la poarta ibericilor, iar Marc Cucurella a blocat balonul cu mâna stângă, scrie news.ro.

Deşi henţul a fost evident, arbitrul Anthony Taylor a considerat că fundaşul de la Chelsea nu a dorit să lovească mingea, pentru că îşi retrăgea mâna către spate. Cum faza nu a fost analizată nici de VAR, nu s-a dictat henţ şi penalty, iar Spania a învins printr-un gol marcat de Mikel Merino, în minutul 119.

În conformitate cu cele mai recente reguli UEFA, contactul balonului cu mâinile, în cazul în care se opreşte un şut pe poartă, ar trebui pedepsit mai sever şi, în cele mai multe cazuri, ar trebui acordată o pedeapsă, cu excepţia cazului în care braţul fundaşului este foarte aproape de corp sau deasupra acestuia. În cazul lui Cucurella, fundaşul opreşte şutul pe poartă cu braţul, care nu este foarte aproape de corp, făcându-şi acoperirea mai largă. Ar fi trebuit să se acorde penalty”, a concluzionat Comisia de Arbitri a UEFA, care consideră că a existat o eroare atât a arbitrului principal, întrucât acesta nu a semnalat penalti după henţul jucătorului spaniol, cât şi a VAR, care nu s-a manifestat pentru a corecta eroarea iniţială.

Spania s-a calificat în semifinale cu victoria obţinută în partida cu Germania, scor 2-1, iar ulterior a câştigat titlul european, învingând Anglia în finală, cu acelaşi scor, 2-1.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

7:59

Florin Tănase, reacţie fabuloasă după FCSB – RFS 4-1: „Doar trei goluri am văzut, la unul eram pe jos”! Ce a spus de Gigi Becali

7:00

Andreea Dragoman, victorie dramatică la China Smash 2024, competiţie care e live în AntenaPLAY! Ioana Sîngeorzan joacă la 09:30

0:25

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55 26 sept.

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele