Apărăăă Tătăruşanu! Românul este erou la Milan! A fost uriaş la penalty-uri şi şi-a calificat echipa în sferturile de finală ale Cupei Italiei

De Antena Sport
Publicat: 12.01.2021, 21:25

Ciprian Tătărușanu, titular la AC Milan

Zuma Press / Fabioferrari via Hepta

Milan – Torino 0-0 (5-4 d.p.)

Milan s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce s-a impus la loviturile de departajare, scor 5-4, în meciul din optimi cu Torino, disputat pe teren propriu. După 120 de minute, scorul a fost egal, 0-0.

Singurul penalty ratat a fost cel executat de Tomas Rincon.

Penalty 10: Gol Milan. Calhanoglu înscrie și aduce calificarea formației lui Stefano Pioli.

Penalty 9: Gol Torino. Milinkovic-Savic marchează-

Penalty 8: Gol Milan. Romagnoli înscrie.

Penalty 7: Apărăăă Tătărușanu! Românul e erou! Tomas Rincon trimite în dreapta sa, iar portarul român reușește să respingă.

Penalty 6: Gol Milan. Sandro Tonali trimite direct în vinclu.

Penalty 5: Gol Torino. Lyanco marchează.

Penalty 4: Gol Milan. Theo Hernandez trimite în plasă.

Penalty 3: Gol Torino. Lukic marchează.

Penalty 2: Gol Milan. Kessie transformă de la punctul cu var.

Penalty 1: Gol Torino. Belloti îl învinge pe Tătărușanu.

Minutul 120: Echipa calificată se va decide după executarea loviturilor de departajare.

Minutul 92: Ciprian Tătărușanu reușește o nouă intervenție decisivă. Portarul român a blocat excelent șutul trimis de Andrea Belotti.

Min. 38: Tătărușanu intervine bine la șutul periculos al lui Gojak.

Min. 26: Ciprian Tătărușanu rezolvă o fază periculoasă cu o ieșire calmă în fața lui Zaza.

Min. 1: A început partida.

Tătărușanu a jucat doar trei partide pentru AC Milan în acest sezon, două în Europa League și una în Serie A. Portarul român are acum o șansă și în Cupa Italiei, acolo unde formația de pe San Siro o întâlnește în optimi pe Torino.

Tătărușanu, titular în poarta lui AC Milan

Milan și Torino s-au duelat și în urmă cu trei zile, în ultima etapă de Serie A. Echipa lui Stefano Pioli s-a impus atunci cu 2-0 și și-a păstrat astfel poziția de lider în clasament.

De cealaltă parte, Torino se regăsește pe locul 18 în Serie A și a înregistrat o singură victorie în ultimele 11 meciuri din campionat.

Zlatan Ibrahimovic va disputa și el primul meci ca titular după perioada în care a absentat din cauza unei accidentări. Suedezul este golgheterul Milanezilor, însă nu a mai jucat titular din luna noiembrie. El a fost introdus in ultimele minute ale partidei cu Torino din ultima etapă de campionat.

Echipele de start

Milan (4-2-3-1): Tătărușanu – Kalulu, Musacchio, Romagnoli, Dalot – Calabria, Tonali – Castillejo, Brahim Diaz – Leao, Ibrahimovic

Torino (3-5-2): Milinkovic-Savic – Bremer, Nkoulou, Buongiorno – Vojvoda, Segre, Rincon, Linetty, Ansaldi – Zaza, Gojak

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

19:26

LIVE VIDEOCursa de sprint din Formula 2 din Belgia este ACUM în AntenaPLAY ! Startul, amânat pentru ora 19:30

19:25

UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Încep emoţiile la canotaj, tenis şi tenis de masă! Programul complet

19:19

Jaqueline Cristian, victorie fabuloasă cu Caroline Garcia! Performanță uriașă! Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate de la JO 2024

18:36

Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu s-au calificat în sferturi la dublu mixt, la Jocurile Olimpice 2024! Victorie superbă la Paris

18:28

Helmut Duckadam a analizat-o pe FCSB și l-a readus cu picioarele pe pământ pe Gigi Becali: „Champions League? Să fim serioși!”

18:02

VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil