Barcelona, ameninţată de faliment! Ce spune preşedintele Josep Maria Bartomeu despre situaţia clubului

De Antena Sport
Publicat: 31.03.2020, 9:50

Josep Maria Bartomeu, în timpul unei conferinţe de presă

Abaca Press via Hepta

Josep Maria Bartomeu a vorbit despre situaţia financiară a Barcelonei

Josep Maria Bartomeu a avut o intervenţie la Radio Catalunya şi a admis că Barcelona are mari probleme financiare din cauza pandemiei de coronavirus.

Reclamă

„Această situaţie ne afectează pe toţi. Scopul este să depăşim criza şi să revenim la normal. Momentan, am economisit doar 16 milioane de euro şi nu este nici pe departe de ajuns pentru a evita şomajul tehnic. Să sperăm că această situaţie nu va dura mai mult de două luni. Chiar dacă criza va continua şi în iunie, Barcelona nu va intra în faliment. Vom avea, însă, cele mai mari pierderi din istorie”,  a spus Josep Maria Bartomeu într-o intervenţie la Radio Catalunya. 

Reclamă

Josep Maria Bartomeu: „Messi a fost de acord cu reducerea salariului”

Zvonurile potrivit cărora jucătorii Barcelonei ar fi refuzat tăierile de salariu au fost infirmate chiar de Leo Messi. Starul catalanilor a postat un comunicat prin care a anunţat că nu a existat niciun conflict între vestiar şi conducere. 

„Noi am fost MEREU primii care am ajutat clubul, atunci când a fost nevoie”, se arată în comunicatul lui Messi. 

„Jucătorii nu au refuzat niciodată reducerea salariilor. În niciun moment! Pe 20 martie, a avut loc o întâlnire în care şi-au dat acordul. Punctul de vedere al lui Messi a fost clar. Atât fotbalul, cât şi celelalte secţii din club au acceptat să ajute în aceste vremuri în care nu avem încasări, cu toate că nu mă aşteptam”, spune Bartomeu. 

Există totuşi şi câţiva sportivi din club care n-au fost de acord cu tăierile de salarii. Mai mulţi baschetbalişti ai Barcelonei au refuzat măsura impusă de conducere, dar Josep Maria Bartomeu e convins că şi aceştia îşi vor da în cele din urmă acordul. 

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
23:52 21 apr.

Obiectivul neaşteptat anunţat de Mirel Rădoi! Dezvăluirea făcută după meciul cu Dinamo: „Ne uităm în spate”

23:45 21 apr.

Mihai Rotaru a anunţat ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câştiga titlul

23:36 21 apr.

„E o presiune imensă!” De ce nu vorbeşte Alexandru Mitriţă despre titlu. A spus-o după meciul cu Dinamo

23:28 21 apr.

Armand Duplantis şi Simone Biles, sportivii anului la Premiile Laureus

23:23 21 apr.

Ionuţ Negoiţă, după ce a fost surprins alături de acţionarii lui Dinamo: „La anul, cu achiziţii, vom putea mai mult”

23:21 21 apr.

Ştefan Baiaram s-a dezlănţuit după victoria cu Dinamo: „Nu le-a dat nicio şansă” + Ce spune despre lupta la titlu

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 6 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s