Bayern – Gladbach 6-0 | "Bavarezii" au făcut show după ce au luat titlul! Robert Lewandowski, hat-trick de senzație. Polonezul e la un singur gol de un record istoric

Publicat: 8.05.2021, 18:12
Actualizat: 12.05.2021, 11:57

Robert Lewandowski a cerut să plece de la Bayern Munchen

Robert Lewandowski a avut o nouă prestație de gală. Starul polonez a intrat pe teren „înfometat”, iar fundașii lui Gladbach au rămas fără reacție. Lewandowski a deschis scorul încă din minutul 2, din centrarea lui David Alaba. Jamal Musiala a înscris pentru 2-0 la jumătatea primei reprize.

Robert Lewandowski, hat-trick în Bayern – Monchengladbach 6-0

Același Lewandowski a înscris golul meciului în minutul 34. Polonezul a reluat din semi-foarfecă o centrare venită din flancul drept, iar Sommer n-a mai avut cum să intervină.

VIDEO AICI CU SUPER-GOLUL LUI LEWANDOWSKI

Între timp, a marcat și Kingsley Coman, iar Bayern a intrat la cabine cu un avantaj de 4 goluri.

Lewandowski a mai lovit o dată în minutul 66. Starul polonez a marcat și din penalty, trecându-și în cont al 39-lea gol stagional în Bundesliga!

Lewandowski vânează recordul legendarului Gerd Muller și, în acest moment, mai are nevoie de un singur gol ca să-l egaleze! 40 este recordul pentru cele mai multe goluri reușite de un jucător într-un sezon de Bundesliga.

Leroy Sane a închis tabela în minutul 85. Bayern – Gladbach s-a terminat 6-0, în ziua în care bavarezii au devenit mametic campioni!

Kingsley Coman, record uluitor

Ultimul titlu cucerit alături de Bayern este al 10-lea din palmaresul lui Kingsley Coman. Recordul este unul uriaș, ținând cont că atacantul francez are numai 24 de ani!

De altfel, Coman a cucerit titlul în fiecare sezon petrecut în carieră la nivel de seniori. Seria a început în tricoul lui PSG, alături de care a cucerit Ligue 1 în 2013 și 2014. A urmat un an și jumătate petrecut la Juventus, dar a fost suficient pentru Coman ca să primească două medalii de campion, în 2015 și 2016.

Kingsley Coman a semnat apoi cu Bayern Munchen, alături de care a cucerit 6 titluri în Bundesliga. Atacantul francez a cucerit și UEFA Champions League, în 2020, când a marcat unicul gol al finalei cu PSG.

15:35 VIDEORomânia – Coreea de Sud 3-2! O nouă VICTORIE URIAŞĂ pentru „tricolori”, la CM de hochei, live în AntenaPLAY 15:12 Adevăratul motiv pentru care Dan Petrescu a acceptat să îşi încheie brusc vacanţa şi să semneze cu CFR Cluj: „Nu puteam refuza!” 14:46 Mihai Stoica, explicaţie total neaşteptată! Motivul pentru care numărul 27 va fi trecut pe tricourile campioanei FCSB 14:33 Zeljko Kopic, reacţie fermă după ce fanii lui Dinamo i-au cerut demisia: „Sunt primul care se supără!” Mesaj despre viitorul lui 14:06 „Şumudică va dormi la stadion!” Robert Niţă l-a dat de gol pe Dan Şucu! Când va fi anunţat noul antrenor de la Rapid 13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac Vezi toate știrile