Ce a spus Marius Şumudică despre demisia de la Gaziantep, după scandările uluitoare din tribună. Românul, mesaj pentru başkan

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 24.02.2024, 18:17

Ce a spus Marius Şumudică despre demisia de la Gazinatep, după scandările uluitoare din tribună

Marius Şumudică, la conferinţa de presă / telgraf.net

Au apărut detalii despre ce a spus Marius Şumudică despre demisia de la Gaziantep, după scandările uluitoare din tribună. Antrenorul român a avut prima reacţie după Gaziantep – Başakşehir, scor 0-2, meci din etapa a 27-a a campionatului Turciei.

Cu Şumudică pe bancă, Gaziantep a rămas cu o singură victorie în ultimele 10 meciuri. Denis Drăguş îl putea ajuta să evite un nou eşec, dar golul atacantului a fost anulat cu VAR. S-a bucurat degeaba cu Alex Maxim.

La scorul de 0-1, fanii lui Gaziantep nu au mai rezistat şi au avut scandări uluitoare. „Explică-ne, Șumudică! De ce nu joacă echipa?”, au strigat suporterii. Pe finalul meciului, aceştia i-au cerut demisia lui Şumudică.

La conferinţa de presă, Marius Şumudică a anunţat că nu ia în calcul să plece. Le-a transmis atât fanilor lui Gaziantep, cât şi başkanului, că nu renunţă la luptă cât timp echipa are şanse să se salveze de la retrogradare.

Echipa nu a arătat rău astăzi. Vom încerca să menținem echipa în prima ligă obținând puncte în meciurile următoare. Mai avem șanse să nu retrogradăm. Conducerea îmi poate cere demisia, poate face asta sau nu. Noi ne vom găsi drumul.

Fanii mă iubesc, nu știu ce a fost. Vom vedea zilele viitoare, dar eu îi iubesc și cred că vom rămâne în prima ligă„, a declarat Marius Şumudică la finalul meciului, potrivit turcilor de la telgraf.net.

Gaziantep are 28 de puncte după 27 de etape şi este pe loc retrogradabil. Ocuă poziţia a 17-a şi poate fi depăşită în clasament de Konyaspor şi Pendikspor.

Gaziantep a fost învinsă, acasă, de Başakşehir, cu scorul de 2-0

Echipa turcă Gaziantep, condusă de tehnicianul român Marius Şumudică, a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-2, meciul disputat împotriva formaţiei Başakşehir, în etapa a 27-a din Super Lig.

După o primă repriză fără gol, oaspeţii au deschis scorul la Gaziantep, prin Piatek, în minutul 60. Ambele echipe au avut câte un gol anulat de VAR. Mai întâi Başakşehir, la Turuç, în minutul 76, apoi Gaziantep, la Denis Drăguş, în minutul 79.

Oaspeţii au stabilit scorul final în minutul 90+8, prin Mehdi Abeid, şi echipa lui Şumudică pierde primul meci după trei etape fără înfrângere. Antrenorul român a început cu Florin Niţă, Deian Sorescu, Denis Drăguş şi Junior Morais ca titulari, ei jucând tot meciul. Alexandru Maxim a fost introdus în joc în minutul 66.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta