Chelsea – Real Madrid 2-0 | Finală englezească în UEFA Champions League! Chelsea a dat marea lovitură şi a eliminat cea mai titrată echipă din istoria UCL

De Dragoș Vasile
Publicat: 5.05.2021, 20:50

ProfimediaImages.ro

Chelsea - Real Madrid 2-0

Chelsea a început în forţă returul de pe teren propriu. Londonezii au atacat în valuri, iar eforturile le-au fost răsplătite în minutul 29, când Timo Werner a deschis scorul şi a venit cu o replică pentru contestatari.

Courtois i-a salvat de mai multe ori pe madrileni, însă nu a putut face nimic în minutul 85, când Mount a dus scorul la 2-0 din pasa lui Kante. Astfel, cea mai titrată echipă din istoria UCL a fost eliminată, iar Chelsea va juca din nou cu trofeul pe masă, la fel ca în 2012, an în care au şi cucerit Liga Campionilor.

Chelsea – Real Madrid 2-0

Min. 90: Fluier final! Chelsea a câştigat, scor 2-0.

Min. 85: GOOOL Chelsea! Mount a dat lovitura în ultimele minute, din pasa lui Kante.

Min 59: Ocazie mare Chelsea! Havertz nu reuşeşte nici el să îl învingă pe Courtois.

Min. 54: Ocazie uriaşă Chelsea! Mount putea să înscrie, însă a trimis cu mult peste poarta lui Courtois.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Chelsea conduce la pauză cu 1-0.

Min. 36: Ocazie importantă pentru Real Madrid. Scăpat din marcaj, Karim Benzema a trimis o lovitură puternică de cap, dar Mendy a avut o intervenţie de zile mari. Portarul lui Chelsea a scos de sub transversală!

Min. 29: GOOOL Chelsea! Timo Werner a deschis scorul, după ce Havertz a lovit bara transversală.

VEZI AICI GOLUL LUI TIMO WERNER

Min. 26: Ocazie uriaşă Benzema! Francezul fost la un pas să deschidă scorul pe Stamford Bridge, însă balonul a trecut pe lângă poartă.

Min. 18: Werner a marcat, însă reuşita a fost anulată din cauza faptului că atacantul se afla în ofsaid.

Min. 12: Ocazie Chelsea! Rudiger trimite un şut puternic pe spaţiul porţii lui Courtois. La aceeaşi fază, Mount a încercat şi el să caute poarta madrilenilor, însă belgianul nu are emoţii.

Min. 10: Toni Kroos caută golul cu un şut de la distanţă! Germanul l-a pus la grea încercare pe Mendy, care a reuşit să reţină balonul.

Min. 1: A început meciul!

Chelsea: Mendy – Silva, Rudiger, Christensen – Azpilicueta, Jorginho, Kante, Chilwell – Havertz, Werner, Mount

Real Madrid: Courtois – Ramos, Militao, Nacho, Mendy – Casemiro, Modric, Kroos – Benzema, Hazard, Vinicius

Returul din Anglia începe de la 1-1. Pulisic şi Benzema au marcat în prima manşă, iar „galacticii” sunt nevoiţi să înscrie din nou pentru a spera la o nouă finală UEFA Champions League. La Istanbul, Manchester City va fi adversara echipei care se califică în această seară.

Chelsea este motivată înaintea partidei de foc cu Real Madrid. Londonezii au câştigat cu Fulham în ultima etapă din Premier League, 2-0, iar moralul jucătorilor lui Thomas Tuchel este unul ridicat. Meciul din această seară îi poate duce pe „aristocraţi” în finala UEFA Champions League, prima după 9 ani.

Real Madrid a câştigat tot cu 2-0 în La Liga confruntarea cu Osasuna. Jucătorii lui Zidane pornesc cu şansa a doua, datorită golului încasat în manşa tur. Pentru a bifa o nouă finală UCL, Benzema, Kroos&co trebuie să marcheze pe Stamford Bridge. Ultimul meci jucat cu trofeul pe masă de madrileni a fost în 2018, când au învins-o pe Liverpool cu 3-1 şi au cucerit a 13-ea Ligă a Campionilor.

10:08 Andrea Compagno a fost şocat atunci când a văzut clasamentul din Liga 1: „Nu pot să îmi explic” 9:50 Primul jucător dat afară de Dan Petrescu de la CFR Cluj! Neluţu Varga a făcut anunţul: „Nu îl vrea” 9:33 Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania şi a făcut un anunţ uriaş: „Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă” 9:07 EXCLUSIVDenis Alibec, avertizat de Victor Piţurcă, înainte de revenirea la FCSB: „Va păți exact ca data trecută. De asta să fie convins 8:55 Aryna Sabalenka, revenire senzaţională la Madrid! Campioana en-titre a încheiat seria fabuloasă a lui Danielle Collins 8:30 Lupta dintre Mike Tyson şi Jake Paul va fi considerată meci profesionist 8:22 Dan Petrescu are un contract record la CFR Cluj! Anunţul făcut de Neluţu Varga: „Nu se compară nimeni cu el” 8:14 John Higgins, uriaş la Campionatul Mondial de snooker! E în sferturi după o revenire memorabilă în decisiv. Tabloul complet 7:37 VIDEOBogdan Lobonţ, lăsat cu mâna întinsă de Cristi Săpunaru. Moment ruşinos pentru antrenor, după Rapid – Craiova 1-2 0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” Vezi toate știrile

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante