Dan Petrescu, înfrângere în Coreea de Sud! Jeonbuk a cedat la limită pe terenul liderului: „Am avut ghinion!”

De Viviana Moraru
Publicat: 19.08.2023, 15:40

Dan Petrescu, înfrângere în Coreea de Sud

Dan Petrescu într-o conferinţă de presă / Hepta

Dan Petrescu a suferit o înfrângere, alături de echipa sa, în Coreea de Sud. Jeonbuk a fost învinsă la limită, scor 0-1, de către liderul campionatului, Ulsan Hyundai, într-un meci din runda cu numărul 27 din prima ligă din Coreea de Sud.

Eșecul din această rundă este primul după două etape pentru Dan Petrescu. Jeonbuk venea după o remiză cu Suwom și ovictorie cu Incheon.

Meciul dintre Ulsan și Jeonbuk a fost unul echilibrat. Diferența a fost făcută de golul marcat de Um Won-Sang, în minutul 72.

La trupa lui Dan Petrescu, Nana Boateng, fostul jucător al celor de la CFR Cluj, a fost integralist.

După meci, Dan Petrescu s-a declarat dezamăgit de rezultatul obținut de echipa sa. Acesta a declarat că mai potrivit ar fi fost un rezultat de egalitate.

„Per total, am avut ghinion! Am avut ghinion în repriza a doua. Din punct de vedere statistic, nu era un meci de pierdut. Un egal ar fi fost mai potrivit. Dar e fotbal, și poți pierde. Nu am pierdut prea mult din posesie. Dacă am fi profitat de cele două șanse din prima repriză, am fi condus cu 2-0. Dacă nu marchezi când ai ocazia, fotbalul te pedepsește.

Nivelul jucătorilor de la Jeonbuk a crescut, în comparație cu începutul meu aici. Chiar dacă comiți o greșeală mică, poți pierde. Cred că a fost o greșeală că am primit gol.

În cazul unui derby, ca antrenor, ca jucător, îmi place să particip la astfel de meciuri. E frumos să joci un derby, dar nu e plăcut să-l pierzi. Atmosfera a fost una extraordinară”, a declarat Dan Petrescu, conform besteleven.com.

Jeonbuk a rămas pe locul 3, în ciuda înfrângerii de pe terenul liderului Ulsan. Trupa lui Dan Petrescu are 41 de puncte acumulate după 27 de meciuri disputate.

În următoarea rundă, Jeonbuk va primi vizita celor de la Daejeon, formație care ocupă locul șapte în prima ligă din Coreea de Sud.

Dan Petrescu a răbufnit după ce nu a primit penalty în amicalul cu PSG

Dan Petrescu a răbufnit, după ce nu a primit penalty în amicalul cu PSG. Echipa pregătită de tehnicianul român, Jeonbuk, a disputat un amical de gală cu PSG, campioana Franței, iar la finalul meciului tehnicianul a fost nemulțumit de arbitraj.

„Am jucat bine în prima repriză. Am avut ocazii, dar Neymar a făcut diferența. Trebuia să primim o lovitură de la 11 metri. Decizia nu a fost una corectă. A doua repriză a fost la fel de bună, dar același Neymar a făcut din nou diferența, cu golul al 2-lea, care a plecat de la o fază în care trebuia să primim penalty.

Luis Enrique (n.r. antrenorul celor de la PSG) încearcă să impună o tactică similară cu ceea ce utiliza în perioada în care se afla pe banca Barcelonei. Ar trebui să se lupte pentru câștigarea Ligii Campionilor.

Ar fi fost bine dacă ajungeam la pauză cu scorul de 0-0. Totuși, am avut ocazii. Din nou, este păcat că nu am primit lovitura de la 11 metri. Chiar dacă este un amical, arbitrul ar fi trebuit să vadă faza”, a spus Dan Petrescu, la finalul partidei cu PSG, potrivit besteleven.com.

Cine va câştiga Roland Garros 2024?

13:03

Mihai Stoica a anunţat care sunt cele 4 noutăţi din lotul lui FCSB

12:58

FotoIubita lui Jude Bellingham, așteptată pe Wembley la finala Champions League! Este cu 5 ani mai în vârstă decât starul Realului

12:43

Arne Slot e noul manager al lui Liverpool

12:02

A fost marea speranță a FCSB-ului, dar s-a retras din fotbal și s-a înrolat în armată! Decizie radicală luată la 24 de ani

11:06

Prima lovitură de proporții pe care o pregătește Mihai Rotaru la Universitatea Craiova! Transfer de titlu pentru Costel Gâlcă

11:02

FotoCristi Borcea: „Nu e uşor să fii milionar”. Din ce face, în 2024, milioane de euro. Afacerea uluitoare care l-a umplut de bani

1 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 2 FotoEa îl consolează pe Ionuţ Radu pentru ratarea EURO 2024. Francesca Cuccuru are 20 de ani şi e de o frumuseţe rară: „Minunată!”s 3 FotoRespect total pentru „Regele” Gică Hagi! Cum a apărut Denis Alibec la meciul de retragere al Generaţiei de Aurs 4 FotoUnica fiică a lui Miodrag Belodedici, revedere emoţionantă cu tatăl său: „E prima dată!” Zandalee este de o frumuseţe uimitoares 5 FotoPremieră pentru Stefanos Tsitsipas şi iubita lui, Paula Badosa, după împăcare! Vestea despre cei dois 6 FotoMiodrag Belodedici a rămas fără permis de conducere după ce a fost urmărit de poliţie la 3 dimineaţa: „Am ieşit cu alcoolemie!”s

Cei mai loiali bărbați, potrivit astrelor. Vezi cine își dorește o relație de lungă durată

Zodii norocoase în ziua de 1 iunie 2024. Trei nativi care vor avea parte de reușite