Liverpool a câştigat Carabao Cup, după o finală dramatică cu Chelsea! Virgil van Dijk, eroul lui Klopp. Record uriaş stabilit

Valentin Pîrcălabu Publicat: 25 februarie 2024, 19:51

Virgil van Dijk of Liverpool celebrates their goal to make it 1-0 Chelsea v Liverpool, EFL Carabao Cup Final, Football, Wembley Stadium, London, UK - 25 Feb 2024,Image: 850676025, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

• Liverpool a câştigat Carabao Cup, după o finală dramatică cu Chelsea
  • Virgil Van Dijk a fost eroul echipei lui Jurgen Klopp

Liverpool a câştigat Carabao Cup, după o finală dramatică cu Chelsea! Virgil Van Dijk a fost eroul echipei lui Jurgen Klopp.

Jurgen Klopp a fost nevoit să improvizeze mult la acest meci, într-un moment în care „cormoranii”  au nouă jucători accidentaţi. Liverpool nu s-a bazat nici pe egipteanul Salah, care nu a fost utilzat nici în meciul cu Luton Town.

Liverpool a câştigat Carabao Cup, după o finală dramatică cu Chelsea

Meciul de pe Wembley a fost echilibrat, ambele formaţii căutând golul. În minutul 24 Moises Caicedo (Chelsea) l-a accidentat pe Ryan Gravenberch, ar Klopp a fost nevoit să îl înlocuiască pe olandez cu Joe Gomez. Liverpool a avut o bară, în minutul 40, prin Cody Gakpo, din pasa lui Andy Robertson şi la pauză s-a intrat cu scor alb. În partea secundă, Andy Robertson a executat o lovitură liberă punându-i mingea perfect lui Virgil van Dijk, iar acesta a înscris cu o lovitură de cap.

După verificarea VAR, golul a fost anulat pentru o poziţia de ofsaid la Wataru Endo. Londonezii au trimis şi ei în bară, prin Conor Gallagher, în minutul 76 şi partida a intrat în prelungiri. Liverpool a dat lovitura în minutul 118, când Virgil van Dijk a marcat la o lovitură liberă şi a adus trofeul echipei lui Jurgen Klopp.

Este pentru a zecea oară când FC Liverpool cucereşte acest trofeu, pe care l-a mai obţinut şi în 2022, tot după o finală împotriva lui Chelsea. Este singura echipă care a ajuns la acest număr de trofee câştigate.

Chelsea a stabilit un record negativ în Anglia. A devenit prima echipă care a pierdut ultimele şase finale jucătate în competiţiile interne.

Care este cel mai bun antrenor român al momentului?

23:59
Ucraina – România 2-3! Jacqueline Cristian și Ana Bogdan, victorie fabuloasă!!!
13
23:55
Laszlo Balint, prima reacție după debutul perfect la Petrolul! A făcut plecăciuni în fața jucătorilor intrați dep e bancă
13
23:47
Cum arată acum clasamentul în play-out! Luptă extrem de încinsă pentru evitarea retrogradării
13
23:30
Estoril – Braga 0-1, în AntenaPLAY. FC Porto – Famalicao 2-2! Gil Vicente – Sporting 0-4
13
23:30
U Cluj – Petrolul 1-2. „Lupii galbeni” au întors fabulos scorul! Două goluri în două minute, marcate de două rezerve!
13
23:23
Ioan Andone îi dă dreptate lui Gigi Becali, ce visează grupele Ligii Campionilor: „Se poate!” Ce a spus despre ţintele FCSB-ului
13
23:03
„Se implică Dan Petrescu?” Francisc Dican a dat răspunsul pe loc. Dezvăluirea interimarului de la CFR Cluj
13
22:51
VideoIon Ţiriac, declaraţie uluitoare despre Simona Halep: „A fost accidentată la cap şi cineva s-a jucat cu ea”
13
22:13
VIDEOScene incredibile sub ochii lui Alex Dobre în FC Porto – Famalicao! Evanilson a lovit un adversar cu capul în gură! Ce a urmat
Jurgen Klopp, "distrus" după umilinţa de pe Anfield cu Atalanta
Europa League • 12 apr., 8:39
„A fost un meci îngrozitor!” Jurgen Klopp, „distrus” după umilinţa de pe Anfield cu Atalanta
Liverpool - Atalanta 0-3 şi Brugge - PAOK 1-0! "Cormoranii", umiliţi pe Anfield! Echipa lui Răzvan Lucescu a pierdut la limită
Conference League • 11 apr., 23:58
Liverpool – Atalanta 0-3 şi Brugge – PAOK 1-0! „Cormoranii”, umiliţi pe Anfield! Echipa lui Răzvan Lucescu a pierdut la limită
Liverpool a ajuns la un acord verbal cu noul antrenor
Premier League • 9 apr., 12:30
Liverpool a ajuns la un acord verbal cu noul antrenor! Sky Sports: „Contract pe trei ani cu succesorul lui Jurgen Klopp”
Cum arată "nebunia" din Premier League, cu 7 etape înainte de finalul campionatului
Premier League • 8 apr., 16:52
Cum arată „nebunia” din Premier League, cu 7 etape înainte de finalul campionatului! Cotele pentru câștigarea campionatului
Mainoo a marcat un gol fabulos. Salah a egalat din penalty. Final nebun pe Old Trafford
Premier League • 7 apr., 22:00
Tottenham – Nottingham Forest 3-1. Drăguşin a rămas pe bancă. Manchester United – Liverpool 2-2. Derby nebun pe Old Trafford